Представители САЩ, Мексико и Канада започнаха в сряда първия рунд на преговорите за преразглеждане на НАФТА - Северноамериканското споразумение за свободна търговия ( North American Free Trade Agreement), съобщи БТА.

В началото на срещата представителят на САЩ Роберт Лайтхайзър е подчертал, че ще бъдат внесени значителни промени в документа.

Според него, цитиран от ДПА, споразумението за свободна търговия между САЩ, Канада и Мексико е неуспешно и трябва да бъде преработено. "Президентът Доналд Тръмп не е заинтересован от просто коригиране на няколко разпоредби, посочи Лайтхайзър при посрещането на канадския и мексиканския преговарящи на първия кръг от преговорите. НАФТА разочарова като цяло много, много американци и се нуждае от голямо подобрение", посочи Лайтхайзър.

Той признава ползите от споразумението, особено за американските фермери, но отбеляза, че са загубени много работни места в американското производство, както и много компании, заради промяната на търговските потоци през 23-те години, през които споразумението е в сила.

От самото начало НАФТА поражда извънредно много спорове. Критиците му го определят като несправедливо и унищожаващо работни места, докато поддръжниците му са на мнение, че допринася за ускоряване на растежа.

Преразглеждането или отказа от НАФТА е едно от важните предизборни обещания на Тръмп.

В основата на аргументите му е търговският баланс на САЩ с Мексико, който след влизането в сила на споразумението премина от 1,6 милиарда долара излишък към дефицит от 64 милиарда долара.

Затова предоговарянето на НАФТА е от ключово значение за президента, който трябва да изпрати силен политически сигнал в момент, когато среща затруднения да изпълни предизборните си обещания, отбелязват анализатори.

НАФТА стана жизненоважно за мексиканската икономика: 80 процента от мексиканския износ, основно промишлени и селскостопански стоки, е предназначен за САЩ.

Между Съединените щати и Канада има по-голямо равновесие в търговския баланс, но дебатите са съсредоточени в сферата на млечните продукти, виното и зърното, за които Вашингтон твърди, че са субсидирани.

По различна гледна точка имат другите участници в преговорите. Мексиканският министър на икономиката Виляреал посочи, че да се подобри НАФТА е възможно, но при това "не бива да се разруши нещо, което прекрасно работи".

На свой ред министърът на външните работи на Канада посочи, че споразумението за свободна търговия пони изгоди и за трите участващи в него страни.