Възстановяването в еврозоната се засилва и има все по-широка база, отбеляза Международният валутен фонд след редовните си консултации с региона в четвъртък.
Но от Фонда предупреждават, че държавите с големи дългове могат да се изправят пред трудности, когато стартира процес на ограничаване на стимулиращата парична и лихвена политика.
Докладът на МВФ, цитиран от Bloomberg, приканва да се подновят ангажиментите за завършване на процеса за формиране на Единен банков съюз, за постигане на напредък по въпроса за единен капиталов пазар и за създаването на общ фискален капацитет.
Докато признава, че напредъкът е движен от вътрешното търсене, МВФ изразява притеснения от сдържаната инфлация и от дълбоко вкоренените структурни слабости в страните от валутния съюз.
Фондът предупреждава, че въпреки забележителната устойчивост на ЕС страните с висок дълг могат да бъдат изправени пред нарастващи лихвени проблеми на техните държавни облигации при намаляването на настоящата стимулираща парична и лихвена политика, провеждана от ЕЦБ.
МВФ също така посочва рискове, свързани с несигурността около глобалната търговия, процеса на Брекзит и геополитическата несигурност, и предупреди, че еврозоната е изправена пред дълбоко вкоренена структурна слабост и дисбаланси.
Докладът препоръча увеличаване на темпа и дълбочината на структурните реформи за повишаване на производителността, без да има съкращаване на работните места, както и поощряване и награждаване на страни, които провеждат реформи.
Имайки предвид слабия ръст на заплатите и на инфлацията в региона, МВФ призова за запазване на стимулиращата парична политика, докато инфлацията не се повиши трайно към целевото ниво на ЕЦБ от малко под 2 на сто.