В следващите няколко дни с Давос ще се проведе годишната среща на Световния икономически форум. Събитието, на което участие вземат редица политически лидери и най-големите имена в корпоративния свят, тази година ще има нова звезда.
Си Дзинпин ще бъде първият китайски президент, присъствал на срещата в Швейцария и неговото посещение е наситено със символизъм. То намеква, че Пекин поставя втората най-голяма икономика, като част от големите сили, диктуващи глобалното развитие, пише CNN Money.
Само година по-рано китайските власти обърнаха гръб на форума в Давос. Защо позицията на Китай е толкова различна тази година?
Причините са много, като започват от гласуването за "Брекзит" през юни, загубата на Хилари Клинтън в САЩ и избирането на Доналд Тръмп за нов президент. Последният от своя страна постави под въпрос ключови принципи, подкрепяни от световния ред през последните десетилетия.
"Появата на президента Си в Давос показва желанието на Китай за конструктивно участие в глобалното управление и готовността страната да поеме водеща роля, която да е в съответствие с икономическата й мощ", коментира бившият ръководител на Международния валутен фонд (МВФ) Есуар Прасад.
По време на предизборната си кампания Тръмп неколкократно се закани да въведе дълбоки промени в търговската политика на Щатите, включително да ограничи сериозно вноса на китайски стоки.
Той постави под въпрос Тихоокеанското търговско споразумение. В отговор Пекин започна преговори с 16 държави от азиатско-тихоокеанския регион за свободна търговия. Тези страни формират близо 30% от световния БВП и повече от една четвърт от световната търговия.
"Китай е готов да запълни всички празнини по отношение на глобалното лидерство, които Щатите са оставили", допълва Прасад.