Аякс започна подобаващо новия сезон в Ередивизи. След като през седмицата Франк де Бур и ко преживяха страхотно разочарование, отпадайки от предварителните кръгове на Шампионската лига, сега те си го върнаха на местния съперник АЗ Алкмаар.

Столичани спечелиха с безусловното 3:0 визитата си в „Столицата на сиренето" в Северна Холандия.

Любопитното е, че всички голове паднаха още преди почивката, а резултатът лесно можеше да бъде и още по-голям.

Големите изводи след този мач остават на треньора на АЗ Джони ван дер Бром. Явно липсата на многото продадени титуляри през лятото ще се отразява сериозна на алкмаарци този сезон и те едва ли ще бъдат особен фактор в първенството.

Анвар Ел Гази откри за Аякс още в 14-ата минута със страхотен фалцов удар, който изненада вратаря на домакините.

Пак Ел Гази, този път с глава, удвои в 38-ата мин, като голяма вина за гола носи и уругвайския страж Роше, който не се намеси добре.

Вратарят на АЗ капитулира за трети път 120 секунди по-късно, когато не успя да отрази и далечен удар на Неманя Гудел, който оформи крайното 0:3.

След почивката Аякс поуспокои играта, като въпреки това гостите можеха да вкарат още гол-два.

От своя страна АЗ се опитваше да направи нещо интересно главно чрез тарана Винсент Янсен, което обаче бе твърде недостатъчно.