Злато за Кирил Киров в микса на 10 м въздушен пистолет и за Мария Делчева в отборния бадминтон, минимум сребро за Адриан Андреев в тениса, бронз за Галя Шатова в щангите и за Едмонд Назарян в борбата Българските млади състезатели спечелиха за един ден нови пет медала на продължаващите в Буенос Айрес Олимпийски игри.

Злато за Кирил Киров в микс отбора на 10 м. въздушен пистолет и за Мария Делчева в отборния бадминтон, Адриан Андреев в тениса на двойки си осигури минимум сребро, с бронзови медали са Галя Шатова в щангите и Едмонд Назарян в борбата. Така, със златото на двойката ни акробати в мултигимнастическия тим от предишния ден, българските спортисти вече имат общо шест медала от олимпийските игри в Аржентина: 3 златни, един най-малко сребърен и два бронзови.

Кирил Киров спечели второто българско злато в Буенос Айрес с победа на финала в международен микс тим заедно с германката Ванеса Зийгер на 10 м въздушен пистолет. С общ резултат 754 т. двамата преодоляха първата квалификация и влязоха в директните елиминации. На осминафинал Киров/Зийгер победиха с 10:5 французойката Кателин Николас и британецът Джеймс Милър, с което си осигуриха място в Топ 8. На четвъртфинала Киров/Зийгер отсраниха колумбийката Руеда и германецът Карщедт, след което на полуфинал спечелиха с 10:6 срещу иракчанката Ал Кааби и белгиеца Джеръми Сон. На финала Кирил Киров и Ванеса победиха с 10:3 индонезийката Ману Бакер и таджикистанеца Бежан Файзулаев.

Снимка 383493

България печели на втора поредна младежка Олимпиада медал в тази дисциплина. Преди четири години в Нанджин (Кит) състезателката по спортна стрелба Лидия Ненчева също грабна злато на 10 м въздушен пистолет за смесени отбори в тандем с Владимир Свечников от Узбекистан. Травма попречи на Адриан Андреев да завърши на сингъл мача си за бронза срещу бразилеца Жилберт Соареш Жуниор. Адриан получи травма в кръста и прекрати участието си във втория сет, след като загуби първия с 4:6. По-късно обаче Андреев преодоля геройски болката и заедно с Ринки Хиджиката от Австралия си осигури място във финала на двойки в неделя. На полуфинала Андреев и Хиджиката победиха с 6:1, 6:4 французите Хуго Гастон и Клемен Табур за 52 минути. В спор за титлата техни съперници ще бъдат поставените под №1 представители на домакините Себастиан Баес и Факудно Диас Акоста. Това означава минимум сребро за Адриан Андреев и България. Още една българка спечели злато в Буенос Айрес.

В отборния бадминтон Мария Делчева бе част от тим Алфа, който се наложи в полуфинала със 110:90 над отбора Тета. Мария допринесе за успеха с победа на сингъл със 77:64 срещу чехкинята Тереза Свабикова. В спор за златото Делчева и нейните съотборници играха срещу отбор Омега. Във финала Делчева първо отстъпи на сингъл пред ЮнСуан Хуан (Тайпе), но след това на двойки заедно с Амбалангодейдж от Шриланка наидграха тандема Леонис Хюе(Фр)/Ву Ти Ан Ту (Виатнам). В крайна сметка тим Алфа победи със 110:106 тим Омега и така българката Делчева спечели златен медал. България се сдоби с още едно отличие от младежките олимпийски игри, след като Галя Шатова грабна бронзов медал във вдигането на тежести в категория до 63 кг. Галя започна с успех от 80 кг, после мина през 90 и не успя в третия си опит в изхвърлянето на 94.

В изтласкването Шатова бе перфектна със 102, 106 и 111 кг и това й осигури двубой 201 кг, достатъчен за бронза в крайното класиране на категорията. Шампионка е Кумушкон Файзулаева от Узбекистан с 218 кг двубой, следвана от Типвара Чонтавин от Тайланд с 202 кг, само с един кг повече от Шатова. В борбата Едмонд Назарян спечели бронз в кат. 45 кг. Българинът отстъпи на старта пред иранеца Амиреза Дехбозорджи с 1:3. Така персиецът взе реванш за загубата си от световното в Загреб през юли. При следващото излизане на тепиха европейският шампион за кадети бе безапелационен срещу египтянина Шабан Абдела Мохамед - 15:4. Борците са разпределени по групи и се борят всеки срещу всеки. В мача за бронза синът на легендарният двукратен олимпийски шампион Армен Назарян бе неудържим срещу Арсланек Закирбайев от Узбекистан и така Едмонд спечели бронз за България. Шампион е иранецът Мохамадреза Дебозорджи, прекършил във финала еквадореца Джерами Пералта.

В плуването Диана Петкова се нареди на престижното шесто място в класическия спринт на 50 метра свободен стил. Българката завърши втора в полуфинала с 25,53 сек, само на 10 стотни след победителката Юнксян Ван от Китай. На финала Диана финишира за 25,56 сек., на 42 стотни от шампионката Барбара Семанова от Чехия. Стана ясно и крайното класиране на 800 м св. стил. С време 8:13,49 мин. в серията си Йордан Янчев се нареди 15-и в тази дисциплина. На 200 м бътерфлай Тихомир Тодоров с 2:08,22 мин. финишира осми, последен в серията си, което му отреди 32-ро място в крайното класиране. В модерния петобой след първото изпитание фехтовката Зорница Стоилова е 18-а, а Христо Панайотов 15-и - и двамата имат по 202 т. Започваха и стартове в леката атлетика. В квалификациите на чук Валентин Андреев даде втори резултат от всички участници с второ място в групата си с 82.29 м. Финалът е в понеделник от 22 ч. българско време. На гюле с 3-килограмов уред Яна Копчева остана шеста в квалификациите с 15.41 м.

Злато за България от младежките Олимпийски игри

Травма попречи на Адриан Андреев да завърши мача си за бронза срещу бразилеца Жилберт Соареш Жуниор