Черноморец надделя над Рилски спортист с 84:70 (18:25, 24:12, 20:19, 22:14) като домакин в новооткритата "Арена Бургас" в третия мач от полуфиналния плейоф между двата отбора в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и поведе с 2:1 победи в серията.

Играе се до три успеха от пет възможни срещи, а домакин на следващата отново ще бъде Черноморец на 20 май (събота). При необходимост от пети двубой, той ще се проведе на 23 май в Самоков.

Домакините изоставаха в началото, но осъществиха обрат в средата на втората четвърт и до края контролираха мача. Те се възползваха от по-прецизната си стрелба и направиха по-малко грешки.

Балкан удари ЦСКА в третия полуфинал и е на една победа от класиране на финал в НБЛ

Вижте подробности

Баскетболистите на Рилски спортист стартираха по-добре и натрупаха аванс от 10:2 за стартовите три минути. Водени от Чавдар Костов, Йордан Минчев и Брандън Рандълф гостите дръпнаха с 9 точки при 25:16 малко преди края на първата четвърт, която приключи при 25:18 в тяхна полза.

Самоковци водеха с 31:25 след 13 минути игра, но със серия от 10 безответни точки, пет от които дело на Джордан Тъкър, домакините обърнаха до 35:31. Пак Тъкър вкара за преднина от 5 точки при 40:35 минута преди почивката, а след първите 20 минути резултатът бе 42:37. Тъкър натрупа 18 точки още за 18 минути на терена.

На почивката бургаският клуб откри своята Стена на славата, по инициатива на Фондация "Бойчо Брънзов - Стани по-добър".

Снимка 618803

Източник: startphoto.bg

Двата състава направиха равностойна трета четвърт, в която Черноморец задържа водачеството. Гостите се доближиха на точка в началото на периода, но бургазлии постепенно се откъснаха с 9 точки след тройка на Николай Георгиев за 60:51 при оставащи малко повече от две минути. Преди последната част домакините водеха с 62:56, а в следващите минути успяха да натрупат 16 точки аванс при 73:57, фиксирани отново след точна стрелба на Георгиев от далечно разстояние по-малко от четири минути преди края. Това бе и най-голямата разлика в срещата. В заключителните моменти Рилски спортист единствено успя да стопи малко пасива си, но не и да предотврати загубата.

Джордан Тъкър бе най-полезен за Черноморец с 27 точки и 2 борби, а Николай Титков и Николай Георгиев добавиха по 10 точки.

Брандън Рандълф отбеляза 17 точки, 3 борби и 6 асистенции за Рилски спортист, докато Чавдар Костов и Димаджио Уигинс се отчетоха с по 14 точки всеки.

"Арена Бургас" беше открита официално в присъствието на президента Румен Радев, министър Весела Лечева и кмета на града Димитър Николов

"Приключи едно дълго чакане, изпълнено с големи надежди. Днес България и Бургас имат едно модерно спортно съоръжение"