Шампионът Балкан победи ЦСКА с 85:70 (27:21, 14:19, 24:16, 20:14) като гост в София в третата среща от полуфиналната серия между двата състава в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и поведе с 2:1 победи в серията. Играе се до три успеха от пет възможни двубоя, като четвъртият ще се проведе в петък, 19 май от 19:00 часа отново в залата на ЦСКА в столицата, а евентуален пети - на 22 май в Ботевград.

Баскетболистите на Балкан водеха през по-голямата част от срещата и макар да отстъпиха в борбата под коша, бяха по-ефективни при стрелбата и направиха по-малко грешки.

За домакините и този мач пропуснаха Драган Зекович и Венцислав Петков, а за Балкан отново не игра Димитър Димитров.

Двубоят започна на високо темпо, като и двата тима се хвърляха за всяка топка. Гостите дръпнаха с 6 точки за 27:21, фиксирани след изстрел зад центъра на Христо Захариев. Страхотни първи 10 минути записа Денг Адел, който вкара 12 от 27-те точки на Балкан, а за домакините Брандън Йънг поведе съотборниците си с 8 точки в първата четвърт.

Балкан остана водещ в резултата и в следващите минути, поведе с 33:26, но "червените" се доближиха на 2 точки при 31:33. С кош на Таменанг Чо ЦСКА изравни за 35:35 три минути преди почивката, а Мартин Сотиров бе точен веднъж от наказателната линия и домакините поведоха за първи път в мача при 36:35. Ботевградчани успяха да си върнат водачеството до почивката за 41:40 след първото полувреме, а Христо Захариев натрупа 11 точки.

Със серия от 11:2 за три минути игра след почивката Балкан се откъсна с 52:42, което бе и най-голямата разлика в срещата до момента. ЦСКА скъси дистанцията до 3 точки при 51:54 три минути преди края на третата част, но гостите отново дръпнаха с 10, като Павлин Иванов направи резултата 63:53 с тройка при оставащи 41 секунди от периода.

Последната четвърт започна при аванс от 65:56 за шампионите от Балкан, а малко по-късно Денг Адел и Павлин Иванов реализираха за преднина от 75:58 при оставащи шест минути и половина в мача. Разликата стигна 19 точки, но с две поредни тройки на Алекс Симеонов ЦСКА намали пасива си до 13 при 64:77 четири минути преди края. Ботевградчани обаче не позволиха на противника да се доближи още и поведоха в полуфиналната серия, доближавайки се на победа от класиране на финала.

Пол Джаксън бе най-резултатен за Балкан с 21 точки и 4 борби, а Денг Адел допринесе със 17 точки и 5 борби. Павлин Иванов се включи д 15 точки, 4 борби и 8 асистенции, докато Христо Захариев се отчете с 14 точки и 4 борби.

За ЦСКА Брандън Йънг завърши с 20 точки, 4 борби и 4 асистенции, а Таменанг Чо добави 12 точки и 7 борби.