Орландо Меджик победи Лос Анджелис Лейкърс със 108-104 в третия мач от финалите в НБА, намалявайки серията на 1-2 успеха. По този начин отборът от Флорида записа първи успех във финали на Лигата в своята история. За последно Орландо спори директно за титлата през 1995 година, когато отстъпи в 4 мача на Хюстън Рокетс. Четвъртата среща между двата тима е в четвъртък срещу петък българско време от 04,00 часа отново в "Amway Arena" в Орландо.

Дуaйт Хауърд записа поредния си силен мач за Орландо през сезона с 21 точки и 14 борби, Рашард Люис също реализира 21 точки, Рейфър Алстън добави 20, а Хедо Тюркоглу и Микаел Пиетрус завършиха с по 18 точки за успеха на Орландо.

Коби Брайънт наниза 31 точки и направи 8 асистенции, но бе най-голямото разочарование в тима на "Езерняците", след като допусна доста грешки в последните две части и не бе достатъчно концентриран при стрелбата и играта на пробив през второто полувреме. Не на последно място суперзвездата на калифорнийците бе 5/10 при наказателните удар, пропускайки от фауллинията в ключови моменти.

Пау Гасол реализира 23 точки, а Тревър Ариза завърши с 13 при поражението на Лейкърс.

Двубоят започна много добре за тима на гостите, които в първите минути поведоха с 8-2. Лейкърс стоеше по-добре в защита, като с добри изпълнения изпъкнаха Коби Брайънт, Пау Гасол и Дерек Фишър. Двата тима предложиха на зрителите изключително динамичен баскетбол, като постепенно Орландо изравни играта и мачът започна да се развива „кош за кош". Все пак калифорнийците успяха на два пъти да поведе с 4 или 5 точки при 17-13 и 21-16, но малко по-късно чрез Рейфър Алстън Меджик изравни за 25-25, 01:45 минути преди края. В оставащото време Коби Брайънт бе безпощаден и вкара всичките 6 точки за "Езерняците" до края на първата четвърт за 31-27 в полза на вицешампионите след 12 минути игра.

Втората четвърт отново започна силно за въпитаниците на Фил Джексън, които водеха в резултата след първите 4 минути за 41-36. Впоследствие много силна игра на Хедо Тюркоглу, Рейфър Алстън и Микаел Пиетрус доведе до обрат, чрез който Орландо успя да поведе с 49-48, 04:29 минути преди финалната сирена. Оттук до края Лейкърс допусна няколко грешки в двете фази, позволявайки на Рашард Люис да реализира две поредни тройки за 57-54, а в последната атака за домакините Дуайт Хауърд бе фаулиран и изпълни успешно и двата си наказателни удари за 59-54 на почивката.

Двата тима регистрираха страхотен процент на успеваемост в стрелбата след първите 24 минути. На фона на мач номер 2, в който първата четвърт завърши при резултат едва 15-15, сега Меджик записаха 75% при 24 успешни изстрела от 32. От своя страна Лейкърс бе с 53,7% (22/41).

В началото на второто полувреме Орландо успяваше да поддържа натрупания аванс. Лейкърс се доближи на 1 точка след тройка на Тревър Ариза за 64-65, но Рашард Люис веднага върна две точки за 67-64, 7 минути преди края. Топката попадаше често у лидера на Лейкърс Коби Брайънт, който обаче бе доста неубедителен и допусна няколко грешки. Орландо от своя страна заздрави защитата и по този начин започна да контролира срещата. Великолепен пробив на Алстън, 3:54 минути преди края, направи резултата 73:67 в полза на домакините. Малко по-късно Рашард Люис реализира тройка за77-69, фиксирайки най-големия аванс в полза на Меджик от началото на срещата. "Езерняците" обаче отново намалиха само на 2 точки дефицита след тройка на Коби Брайънт, 1:19 минути преди сирената. Отборът на Фил Джексън започна да играе по-концентрирано в отбрана, а влезлият на терена Джордан Фармър успя да неутрализира Рейфър Алстън, който създаде доста главоболия на гостите през третата част. Въпреки това Дуайт Хауърд реализира на два пъти от фауллинията, а в последната атака за своя тим отбеляза за 81-75. В оставащите 6 секунди до края Коби Брайънт пропусна тройка със сирената.

Последната четвърт започна отново силно за Орландо, като тимът на Стен Ван Гънди увеличи разликата на 9 точки за 91-82. Впоследствие Тревър Ариза намали на 88-93 след тройка, 6:17 минути преди сирената, като върна напълно интригата. Пау Гасол вкара за 90-93, но в следващата атака Хауърд бе фаулиран в подкошието и реализира и двата си изстрела от фауллинията, 5:30 минути преди края за 95-90. В последвалата атака Дерек Фишър вкара от зоната за три точки за 95-93, като Лейкърс продължи да се движи на 2 точки от съперника в следващите минути. Пау Гасол изравни за 99-99 след два успешни наказателни удари. Орландо обаче отново поведе след кош на Микаел Пиетрус и един от общо два наказателни на Рейфър Алстън за 102-99, 1:38 минути преди сирената. Гасол намали на 101-102, но кош на Рашард Люис отново възстанови аванса на домакините за 104-101. Коби Брайънт вкара само един от двата си наказателни удари за 102-104, 59 секунди преди края.

28 секунди преди финалната сирена Микаел Пиетрус открадна топката от Коби Брайънт в защита и бе фаулиран, като беше безпогрешен от фаулинията за 106-102. До края на играчите на Лейкърс стреляха на 4 пъти от тройката, но неуспешно, преди Брайънт да реализира за 104-106, 0,5 секунди преди сирената. При последвалото изнасяне на топката гардът на Лейкърс фаулира Рашард Люис, който реализира и двата си изстрела от фауллинията, оформяйки крайното 106-102 за Орландо.