Голдън Стейт Уориърс 89-93 Кливлънд Кавалиърс (22-23, 27-19, 27-33, 13-18)

ЛеБрон Джеймс изпълни обещанието си дадено преди две години и донесе титлата на НБА в Кливлънд. Кавалерите направиха най-големия обрат в историята на финалните серии, като спечелиха с 4-3 победи. За първи път отбор, който изостава с 1-3 става шампион.

ЛеБрон Джеймс върна „Кавалерите" в играта

Кливлънд успяха да обезвредят Стеф Къри

Снимка 240154

„Щастлив съм, че съм част от историята." - каза ЛеБрон Джеймс. „Аз съм вкъщи, аз съм вкъщи..Нямам думи. Това е невероятно."

В решителната среща Джеймс неутрализира двукратния МВП Стефен Къри и рекордьорите от Голдън Стейт. Той отбеляза 27 точки, направи 11 асистенция и обладя 11 борби. Направи и 3 блока и 2 пъти открадна топката. Кайри Ървин завърпи с 26 точки, включително победната тройка 53 секунди преди края вкарана през Стеф Къри,

След двете титли с Маями, ЛеБрон се завърна в Охайо с цел да спечели и в Кливлънд, градът който нямаше титла в значим спорт от 1964-а година.

Стеф Къри седеше невярващ на пейката, след като войните отбелязаха последния си кош 4:39 минути преди края.

Снимка 240155

„Боли, човече." - каза Стеф Къри. „Гордея се с всичките си съотборници тази година. Надявам се , че ще имаме още много възможности да се борим за титлата. Това е всичко. Аз не направих достатъчно да помогна на моя отбр."

Дреймънд Грийн вкара 32 точки, спечели 15 борби и направи 9 асистенция. Къри остана само с 17 точки, отбелязвайки само 6 пъти от 19 опита за стрелба. Неговият „Сплаш брат"  Клей Томпсън добави 14 точки от вкарани 6 от 14 опита. Неутрализирането на двамата топстрелци се оказа фатално за Уориърс.

Срещата беше много ниско резултатна за стандартите на НБА. Нито един от двата отбора не можа да се откъсне в резултата. На почивката Войните водеха с 49-42. В средата на третата четвърт гостите поведоха с точки, но докрая ѝ домакините отново излязоха напред 76-75.

Последната четвърт беше много нервна. И тройките на Къри не желаеха да влизат. Голдън Стейт вкараха последната си стрелба повече от 4 минути преди сирена.

Снимка 240157

Двата отбора влязоха при равенство 89-89 в последната минута. Тогава Кайли Ървин вкара тройката през Къри. В следващите атаки звездата на сезона Къри не можа да вкара стрелбите си. Той получи страхотен блок от Джеймс, когато мислеше, че ще поднесе топката в коша.  Десет секунди преди края ЛеБрон беше фаулиран лошо. като бе ударен в китката. Той вкара един от двата наказателни удара и направи разликата недостижима.

Така отборът, който мачкаше цял сезон загуби последните три срещи, две от които у дома, и не можа да дублира титлата си от миналата година,