Отборът на Бостън Селтикс е шампионът в Националната баскетболна асоциациа на САЩ и Канада за сезон 2023/2024. "Келтите" спечелиха петия мач от финалната серия срещу тима на Далас Маверикс със 106:88 (28:18 39:28 19:21 20:21) и триумфираха с крайното 4:1.

Тази победа доказа психологическата устойчивост на състава на Бостън, който спечели първите три мача (107:89; 105:98; 106:99), но се срина в четвъртия и загуби с почти 40 точки (84:122).

Сега обаче бостънци се вдгинаха и на свой ред смачкаха съперника, като още през първото полувреме натрупаха аванс от над 20 пункта.

Това е първа титла от 2008 г. насама за Селтикс, които междувременно загубиха два финала. Първо, отстъпиха във финалната серия през 2010 г. срещу ЛА Лейкърс с 3-4, а след това 2022 г. преклониха глава срещу Голдън Стейт Уориърс с 2-4. Триумфът от сезон 2023/2024 бе от особено значение за "келтите", тъй като те си върнаха лидерството във вечната класацията на НБА и те вече са най-титулувания клуб с 18 титли, като втори са ЛА Лейкърс с една по-малко. Далас Маверикс от своя страна е печелил трофея в асоциацията само веднъж през 2011 г., когато победи Маями Хийт с 4-2.

Освен с отборния триумф за Бостън, също така "келтите" могат да се похвалят и с индивидулна награда в лицето на Джейлън Браун, който бе отличен за MVP във финалната серия.

Журналист от САЩ: Везенков със сигурност остава в НБА!