Националният отбор по футбол на България спечели последната си среща от груповата фаза на квалификациите за Евро 2020.

На Националния стадион "Васил Левски" "лъвовете" надделяха над Чехия в заключителния си двубой от Група "А" на този етап от надпреварата.

"Трикольорите" се наложиха с 1:0, след попадение на Васил Божиков.

Това бе първият успех на тима ни в групите и също така първи в последните общо 13 срещи на представителния тим на страната ни.

Срещата бе последна за Ивелин Попов в националния отбор на България. Тя бе под номер 90 за капитана на нашия състав.

Снимка 453195

ТОПСПОРТ проследи на живо за потребителите си случилото се на терена:

България - Чехия 1:0, гол на Божиков!

Резултатът е открит!

Първото полувреме стартира с домакински натиск, като "лъвовете" изглеждаха твърдо решени да открият резултата.

Акциите за тима ни бяха провеждани предимно по левия фланг, но така и не постигаха някакъв ефект.

Гостите отговаряха с бързи контрадействия, като последна преграда за тях се явяваха Терзиев и Божиков.

Снимка 453187

На два пъти Ивелин Попов бе извеждан по чудесен начин, но оставаше в положение на засада. При третия подобен случай той остави топката за включващия се на скорост Десподов, чийто пас към капитана обаче не беше добър.

Дарида и Ондрашек изпробваха късмета си с далечни изстрели в средата на полувремето, но също не постигаха очаквания ефект с тези свои действия.

Фауловете срещу вратаря Георгиев пък не бяха рядкост, като в два случая Ондрашек изглеждаше прекалено настоятелен и действаше непозволено срещу стража на съперника.

Снимка 453189

С мисъл за добри, солидни намеси в защита и подсигуряване на последната линия от играта ни, "трикольорите" се прибраха в собствената си половина и изчакаха края на първото полувреме.

Снимка 453185

Източник: БГНЕС

Вторите 45 минути бяха далеч по-убедителни за "лъвовете", които определено повишиха оборотите и заиграха с повече желание.

Ефектът от това не закъсня. В 55-ата минута домакините получиха право да изпълнят статично положение в близост до наказателното поле на съперника.

Снимка 453190

Зад топката застана Кирил Десподов, който центрира по чудесен начин, а над всички се извиси Божиков, който с прецизен удар с глава прати кълбото в мрежата за 1:0.

Снимка 453209

Кирил Десподов бе принудително заменен малко по-късно, като сигнализира, че е получил травма. На негово място на терена се появи Краев.

Чехите извършиха няколко промени в редиците си като беше очевидно, че не желаят да запишат поражение, въпреки че вече осигуриха участието си на европейските футболни финали догодина.

Снимка 453210

Нова корекция в резултата обаче не беше регистрирана и така България сложи край на негативната си серия от 12 мача без победа.

Това означаваше, че Георги Дерменджиев стартира с победа при официалния си дебют.

Снимка 453200

Също с успех пък Ивелин Попов сложи край на кариерата си в националния отбор. Капитанът на страната ни изигра своя мач номер 90 с националната фланелка.

Снимка 453188

България е в очакване на петъчния жребий за баражите за класиране на Евро 2020 чрез Лигата на нациите. Страната ни ще научи името на съперника, който трябва да преодолеем, за да играем на първия си голям форум от много години насам.

На този ден, точно преди 26 години, на "Парк де Пренс" Емил Костадинов наказа Франция и класира националите на Световното първенство в САЩ. Сега обаче ситуацията е доста по-различна.

От небето до земята

И да искахме, нямаше как да бъде по-драматично

България изпраща може би най-лошата година в историята си. Националният отбор записа само една победа през 2019 г. Преди това последният успех на "лъвовете" бе срещу Кипър в Лигата на нациите на 16 октомври 2018 година.

В следващите 12 официални и приятелски срещи тимът ни не взе победа и записа 5 равенства и 7 загуби, включително и срамното 0:6 от Англия.