Световният шампион Валентино Роси спечели по впечатляващ начин "дуела" със съотборника си с Ямаха - Хорхе Лоренсо, който пропусна първото място в последния завой на Гран при на Каталуня - шести старт от сезона на най-престижната мотоциклетна надпревара MotoGP.

Роси завърши с време от 43:11.897 минути за 99-ата победа в блестящата си кариера. Лоренсо от своя страна изостана с едва 0.095 секунди, а третият Кейси Стоунър с Дукати записа 8.884 секунди по-лошо време от победителя.

Испанецът Лоренсо започна от пол-позишън, а след него стартира италианецът Роси. Двойката на Ямаха размени по няколко пъти лидерската позиция на изключително горещото време в испанската провинция Каталуня. След първите шест кръга Стоунър, Роси и Лоренсо са равни с по 106 точки на върха. До края на сезона остават още 11 старта.

В клас 125сс победител стана италианецът Андреа Яноне с Априля, след като даде време от 41:10.494 минути на пистата в Каталуня. Втори и трети завършиха испанските пилоти на Априля - Николас Терол и Серхио Гадеа. Първи в генералното класиране остана Хулиан Симон с Априля и 84 точки.

Испанецът Алваро Баутиста с Априля доминираше изцяло състезанието в 250сс и очаквано взе победата с време от 41:09.018 минути. Той събра 108 точки за генералното класиране, с което поведе с 12 точки пред втория и в състезанието Хироши Аояма. Трети в Гран при на Каталуня и в класирането остана Ектор Барбера.