Марко Меландри от Италия с "Хонда" спечели старта за Голямата награда на Австралия по мотоциклетизъм на писта в Кралския клас.

24-годишният италианец записа трета победа от началото на сезона, като финишира с време 44:14.621 минути.

Втори остана австралиецът Крис Вермюлен със "Сузуки", а трети - италианеца Валентино Роси с "Ямаха".

Лидерът в шампионата Ники Хейдън от Съединените щати с "Хонда", който стартира от първа позиция, имаше проблеми още след старта, заради дъжда, който заваля непосредствено преди състезанието, като финишира пети.

Третото място на Роси му позволи да се доближи в генералното класиране до Хейдън на 21 точки.

Хейдън има 225 точки, Роси е с 204. По 193 точки имат Даниел Педроса от Испания и Меландри.

При 125 кубиковите победител стана испанецът Алваро Баутиста с "Априля", с което си осигури и световната титла три състезания преди края.

Баутиста изпревари основния си съперник за титлата, стартиралия от първа позиция в Австралия Мика Калио от Финландия с КТМ. Тройката допълни италианеца Матиа Пазини с "Априля".

Испанецът стартира отлично, като изпревари Калио още в първата обиколка.

"Да спечелиш титлата няколко кръга преди края означава, че си имал перфектен сезон. Не мога да не съм доволен", коментира Баутиста.

В клас до 250 кубика победител стана испанецът Хорхе Лоренцо с "Априля". След 19-годишиният Лоренцо финишира съотборникът му Алекс де Анджелис от Сан Марино. Трети остана Хироши Аояма от Япония с КТМ.

В генералното класиране Лоренцо има аванс от 4 точки пред Андреа Довизиосо от Италия.