Българската надежда във Формула 2 Никола Цолов се оказа сред спортистите, чиито планове бяха сериозно разстроени заради ескалацията на напрежението в Близкия изток. Размяната на удари между Израел, САЩ и Иран доведе до затваряне на летища и въздушни пространства в редица арабски държави, което предизвика сериозен логистичен хаос в световния моторспорт.

Още този уикенд в Мелбърн стартира новият сезон във Формула 2. Програмата предвижда тренировка и квалификация в ранните часове в петък, а спринтовото и основното състезание са съответно в събота и неделя сутрин. За Цолов това е първи пълен сезон в шампионата, след впечатляващия му дебют в края на 2025 година, когато стигна до подиума още в първите си стартове.

Създадоха първия национален фенклуб на Никола Цолов

Създадоха първия национален фенклуб на Никола Цолов

Клубът е вписан в Търговския регистър

"В петък полетът на Никола от Валенсия до Истанбул закъсня с два часа и половина, което означаваше изпусната връзка", разказа пред "Спортал" майка му Мира Цолова. "Още на летището във Валенсия сменихме билетите - от Истанбул за Дубай и оттам за Мелбърн."

Проблемите обаче не приключили дотук. В събота сутринта Никола и бившият му съотборник в Кампос Тасанапол Интрапувасак излетели за Дубай, но три часа и половина по-късно станало ясно, че летището там е затворено и всички полети са отменени. Двамата отново се озовали в Истанбул.

След нова промяна в плановете, пилотите си осигурили билети за Банкок, където пристигнали в неделя. Оттам маршрутът продължил през Сингапур, преди най-накрая да кацнат в Мелбърн

"Днес по обед разбрах, че най-после са пристигнали. Никола много харесва Австралия, но този път пътят дотам се оказа изключително труден", допълни Мира Цолова.

Военните действия в региона разстроиха сериозно логистиката не само на Формула 2, но и на Формула 1 и Формула 3. Пирели отмени тестовете на мокри гуми в Бахрейн, а пилоти, инженери, механици и журналисти бяха принудени спешно да реорганизират пътуванията си, като повечето маршрути минаха през Азия.

Въпреки препятствията, Никола Цолов вече е в Мелбърн и е готов да стартира амбициозната си първа пълна кампания във Формула 2. Българските фенове ще очакват силно начало на сезона, независимо от турбулентния старт извън пистата.

Никола Цолов с трето време на поредната тренировка в Барселона

Никола Цолов с трето време на поредната тренировка в Барселона

Отличен резултат