ТОПСПОРТ продължава с представянето на отборите, които се класираха за финалите на Световното първенство в Катар. Големият футболен турнир започва на 20 ноември, като всеки ден ще ви запознаваме с един от участниците на Мондиал 2022, които със сигурност ще искат да покажат максимума от своя потенциал на голямата сцена. Днес предстои да научите малко повече за следващия тим от Група "D" - Тунис. "Орлите от Картаген" се подготвят за своето шесто участие в надпреварата, а задачата пред тях е прескачане на груповата фаза и попадане на осминафиналите. Подобна цел обаче изглежда доста амбициозна, когато компания на тунизийците ще правят отбори от ранга на Франция, Дания и Австралия.

Полша - Левандовски повежда "орлите" към Катар

Полша - Левандовски повежда "орлите" към Катар

Поляците разполагат с едно от най-силното поколение от играчи

БОГАТА ИСТОРИЯ И ДИНАМИЧНО ФУТБОЛНО РАЗВИТИЕ

Тунис е страна с древна история, която през вековете е била средищен център за различни цивилизации. По границите на тази държава се е разпростирал и величественият Картаген. След това Римската империя, Арабския халифат, Османската империя... Така се стига до 1705 година, когато династията на бейовете Хюсеиниди създава независима държава. През 1881 година тя бива превърната във френска колония, като "присъствието" продължава до 1957 година, когато учредително събрание провъзгласява Тунис за република.

Снимка 592926

Източник: GettyImages

Но с това не приключват динамичните времена за тунизийците. На 18 декември, 2010 година, именно от тях тръгват т.нар "Арабски протести", имащи за цел преход към демокрация. Правителството е свалено след масови демонстрации и нападения срещу държавни учреждения. Това принуждава президентът Бен Али и семейството му да избягат от страната, а по официални данни размириците са коствали живота на 219 души.

Мексико - промененото ДНК

Мексико - промененото ДНК

"Ацтеките" залагат на преса и офанзивен футбол

През последната декада може да се каже, че Тунис се отвори изключително много към света, превръщайки се в топ туристическа дестинация за хора от Европа, Азия и Северна Америка. Може да се каже, че това е най-свободната държава от арабския свят. Бурките не са задължителни, жените са равнопоставени на мъжете, като дори първата жена министър-председател от този регион е тунизийка. Първата дама-кмет също е избрана в тази арабска страна.

Във футболен аспект Тунис е формиран по образ и подобие на Франция. Именно френската философия е тази, която тласка "орлите" към това да участват на пет Световни първенства и да бъдат сред големите сили на африканския континент.

Близо 30 години, от 1928-а, националният тим на Тунис съществува неофициално, като често тогава най-добрите играчи от първенството биват събирани, за да играят срещу "Б" формацията на Франция. Регистрирани са и куп контроли с военния футболен тим на "петлите" и Френски Алжир.

Снимка 364186

Източник: GettyImages

След Независимостта тунизийците стартират активна политика по издигането на футбола в национален спорт. Залага се на треньори от югославската школа, а с течение на времето започват и успехите. Накратко казано, "орлите" имат участие на пет световни първенства, 20 участия за КАФ, четири олимпийски футболни турнира, както и една поява за Купата на Конфедерациите. Тунис е първата арабска и африканска страна, която постига победа на Световно, подчинявайки Мексико. Веднъж като домакин печели и Купата на африканските нации през 2004 година.

Френската връзка

Макар и годините да отминават, Тунис все още има много силна връзка с някогашните си колонизатори от Франция. Голяма част от професионалните футболисти на страната са родени там или поне доразвиват качествата си в системата на френския футбол. След време се превръщат в национали на родината на техните родители. Други решават да потърсят славата и избират фланелката на европейската държава. Такива например са Хатем Бен Арфа, Уисам Бен Йедер и преди време Сабри Ламуши.

Изхвърлят Тунис от Мондиал 2022?

Изхвърлят Тунис от Мондиал 2022?

Заради държавна намеса във футбола

В последния списък на националния селекционер Жаел Кадри фигурират имената на шестима играчи, които в момента играят за френски клубове. Това са Уахиб Хазри (Монпелие), Шаем Ел Джебали (Лион), Саиф Еден Кхауи (Клермон), Ян Валери (Анже), Али Абди (Каен), Монтасар Таиби (Лориен). Ако можем да се доверим на статистически данни в интернет, то близо 40 са тунизийците, които към този момент се състезават в Лига 1, Лига 2, Насионал 1, Насионал 2 или Насионал 3 на френския футбол. Следващата държава, където "картагенци" биват най-добре приемани е Саудитска Арабия. Там местната футболна система е приютила 24-ма професионални състезатели. След това са съседите Египет и Алжир.

Снимка 592931

Източник: GettyImages

Но освен "навън", Тунис произвежда добри футболисти най-вече заради изключително силния си местен шампионат. Тунизийската Лига 1 е в топ 3 първенствата на Черния континент, като води вечна битка с тези на Египет, Мароко и Южна Африка. Няма как да не се чували за отборите на Есперанс де Тунис, Клуб Африкан, Етоал ду Сахел или Спортиф Сфаксиен, които всяка седмица събират минимум по 20 000 души на стадионите си, за да предоставят поредното футболно зрелище с участие на безброй качествени местни състезатели.

ФИФА РАЗМАХА ПРЪСТ НА ТУНИЗИЙЦИТЕ

Типично за арабския манталитет, вътрешнополитически борби застрашават участието на Тунис на Мондиал 2022. ФИФА размаха пръст на "тамошното БФС", защото Министърът на младежта и спорта на Тунис - Камел Дегуиш на няколко пъти говори за възможността да "разформирова федерацията", заради сериозни обвинения срещу президента на организацията Вади Жари.

Саудитска Арабия - тоталният аутсайдер!

Саудитска Арабия - тоталният аутсайдер!

Нямат шанс срещу Меси и Левандовски

От ФИФА заявиха, че нарушение на правилата могат да доведат до спиране на правата на съответната федерация, което ще означава, че националният отбор не може да участва в международни турнири.

Федерациите на Кения и Зимбабве получиха подобно наказание по-рано тази година, като през август временно бяха спрени правата и на федерацията на Индия, но впоследствие наказанието бе отменено. От евентуално отстраняване на Тунис най-много ще спечели Мали, който автоматично ще получи виза за Катар.

Снимка 557294

Източник: EPA/БГНЕС

ПЪТЯТ ДО МОНДИАЛ 2022

Въпреки последните няколко провала за КАФ, тунизийците удържаха на напрежението от медии и фенове, постигайки голямата цел - класиране за Мондиал 2022. Всичко започна с попадането в предварителна група с Екваториална Гвинея, Замбия и Мавритания. Тогава под ръководството на Мондер Кебайе, "орлите" финишират на първо място с актив от 4 победи, 1 равенство и 1 загуба.

Снимка 592933

Източник: GettyImages

Така се стига до финалния плейоф за попадане на Катар 2022 срещу Мали. Двете срещи са синоним за тактическо надлъгване и напрежение от първата до последната минута. Тунис гостува в първата среща и късметлийски побеждава в Бамако след автогол на Сисоко. Реваншът завършва при нулево реми, като в последните мигове 50 000 души на стадион "Хамади Агреби" треперят неистово, тъй като малийците атакуват като озверели, ала Бехир Бен Саид прави голям мач на вратата и праща своите на Световно.

Аржентина - с благословията на Дон Диего и с голямата цел на Меси за края на 36-годишното чакане

Аржентина - с благословията на Дон Диего и с голямата цел на Меси за края на 36-годишното чакане

"Гаучосите" искат да стъпят на световния връх

Най-много игрови минути по време на квалификациите изигра бранителят Али Маалул (720), следван от халфа Аиса Лаидуни. Звездата Уахиб Хазри пък пое отговорността с попаденията, разписвайки се на три пъти.

ТРЕНЬОРЪТ - 21 ОТБОРА ЗА 21 ГОДИНИ

Националният селекционер на Тунис се казва Жалел Кадри. Назначението му на поста беше колкото изненадващо, толкова и очаквано. През юни 2021 година той стана част от треньорския щаб на африканците, помагайки на старшията Мондер Кебайе. По време на КАФ 2022 обаче опитният специалист се разболява от коронавирус и това принуждава Кадри да поеме контрола над тима за участието в елиминациоонната фаза. Дебютът е повече от успешен, след като отстранен е фаворитът Нигерия с 1:0. Лошото обаче идва на четвъртфиналите, където Тунис пада в жертва на сензацията Буркина Фасо - 0:1.

Снимка 592928

Източник: GettyImages

Местната футболна федерация обаче остава доволна от изявите на Кадри и така в края на януари тази година той е обявен за постоянен селекционер на страната. Именно той провежда "картагенците" в двата тежки плейофа срещу Мали и сега ще има удоволствието да изведе своите срещу другите най-добри на планетата.

Иначе 50-годишният треньор има пребогата визитка. За 21 години е работил за 21 тима, като дори е повтарял и някои от тях. За такъв голям период от време обаче има само един трофей. При това постигнат съвсем скоро. Тунис спечели популярната надпревара за национални селекции "Кирин Къп", като участие в изданието този път взеха домакините Япония, Гана и Чили.

ОТБОРЪТ

Към 6 октомври Тунис се намира на 30-то място според ранглистата на ФИФА, най-доброто класиране на арабите пък датира от 2018-а, когато са 14-ти. Изобщо с тунизийците шега не бива, защото в каквато и форма да се намира селекцията им, тя никога не е падала под 65-то място в месечната класация.

Уелс - отборът, който вече пренаписа историята си

Уелс - отборът, който вече пренаписа историята си

За пръв път "драконите" се класираха на Световно през далечната 1958 година

Силните страни в сегашния състав на Тунис са свързани най-вече със защитата. По време на квалификациите за Световното Тунис допусна едва две попадения, което е сериозна заявка за стабилно дефанзивно представяне и в Катар. Особено, когато срещу теб ще са изявени фаворити като световния първенец Франция и полуфиналиста от последното Европейско - Дания. Благодарение на добрите си физически дадености, възпитаниците на Жалел Кадри разчитат изключително много на статичните положения. Сред играчите, които играят добре с глава са Ферджани Саси, Дилан Брон и Юсеф Мскани.

Проблем обаче си остава вкарването на голове и лошата дисциплина. "Орлите" трудно достигат до положения, а да не говорим и за реализиране. Дори срещу съперници с по-нисък ранг, северноафриканците просто изпитват мигове на огромни мъки, докато се стигне до гол. В тима липсва изявен централен нападател, а всичко е оставено в краката на човека-оркестър Уахиб Хазри, който не е типичен №9. Лесните картони също са стара слабост на избухливите тунизийци.

Снимка 592929

Източник: GettyImages

Формацията 4-3-2-1

Тунис няма да изневери на своя стил и ще се подвизава в схема 4-3-2-1 по време на планетарния форум в Катар. Основното в нея е свързано с тримата в средата на терена, които имат за цел да насищат центъра с максимално присъствие, което да затруднява вражеските играчи в организирането на атака. По фланговете бековете биват дублирани от крилата, които грешно за мнозина специалисти в Тунис, са натоварени с доста дефанзивни функции, а това на своя страна лимитирало действията им в нападение.

Напълно реална пък изглежда вероятността звездата на тима Уахиб Хазри да трябва да се задоволи с ролята на резерва по време на Световното. През последните месеци №10 не може да намери място сред триото в атака, където с предимство се ползват Мсакни, Джазири и Слиман.

Мондиал 2022 - пълната ТВ програма

Мондиал 2022 - пълната ТВ програма

Вижте я тук!

На вратата се очаква да има сериозна конкуренция между Ахмен Дахмен и Бехир Бен Саид, като последният е с идея по-близо до фланелката с екипа на №1. Четиримата в отбрана изглеждат сигурни - в центъра ще си партнират Монтасар Талби и Дилан Брон. По фланговете ще са Али Маалул и Мохамед Дрегер. Тримата, натоварени с огромна отговорност в халфовата линия, ще са Ели Скири, Аиса Лайдуни и Ферджани Саси. В нападение, както вече написахме, ще си партнират капитанът Юсеф Мскани, Сейфедин Джазири и Анис Бен Слиман. Алтернатива за позицията на №9 е и Таха Ясин Хениси.

ИГРАЧИТЕ

Тунис разполага с достатъчно на брой опитни футболисти, които вече са доказани по терените на клубната и международна сцена. Все пак "Орлите от Картаген" могат да се похвалят със "свежа кръв", която е готова да впечатли специалистите из терените на Катар.

Стабилност в центъра на отбраната ще придава Дилан Брон. 27-годишният футболист на Салернитана е роден в Кан, Франция, но все пак решава да брани родината на неговата майка. Пред него е имало възможност да избере и Германия, откъдето е баща му, ала прекалено голямата конкуренция го кара да избере Тунис. Последните пет години бяха изключително ползотворни за Брон, който изигра силни сезони за Гент и Метц, с което си спечели трансфер в Серия "А".

Снимка 592934

Източник: GettyImages

Ели Скири е най-актуалният и скъп футболист на тунизийския национален отбор. Оценява се на 13 млн. евро, а в момента е ключова фигура в редиците на Кьолн. С "козлите" халфът се докосна и до евротурнирите, като играе на висота в Лигата на конференциите. По подобие на Дилан Брон, Скири също е роден във Франция, но избира родината на своя баща. Продукт е на академията на Монпелие, а за първия тим изиграва над 120 срещи.

САЩ - възходът на янките

САЩ - възходът на янките

Съединените щати са е един от най-интересните национални отбори в света

Тунизийците с гордеят доста със своя млад талант Ханибал Меджбри. Безкомпромисният дефанзивен халф премина в юношеските формации на Манчестър Юнайтед през 2019 година, като за него "червените дяволи" плащат 5 млн. евро, печелейки битката с Байерн (Мюнхен), ПСЖ и Барселона. На 23 май, 2021 година прави и официалния си дебют за мъжкия тим, заменяйки Хуан Мата срещу Уулвърхямптън. Вече е любимец на феновете, тъй като в едно от дербитата срещу Ливърпул влезе със здрави балтии в краката на "червените" звезди и само благосклонността на главния съдия го избави от червен картон. Говори се, че вече се е сбивал два пъти по време на тренировка на Манчестър Юнайтед.

Снимка 592932

Източник: GettyImages

За да доразвият качествата му от "Олд Трафорд" взеха решението да го отстъпят под наем и през тази кампания той играе за Бирмингам в Чемпиъншип.

Сейфедин Джазири е един от малкото "автентични" тунизийци в селекцията на Жалел Кадри. 30-годишният нападател е постоянен в изявите си и регулярен с головете, което в момента го прави предпочитан спрямо Уахиб Хазри. Силно негово качество е, че умее да играе под напрежение. Нямам как да бъде и другояче, когато на клубно ниво носи екипа на египтяните от Замалек. А добре знаем, колко луда и взискателна е агитката на този африкански гранд. За Тунис Джазири има 10 попадения. Любимите му жертви са Екваториална Гвинея и Мавритания.

Снимка 592935

Източник: GettyImages

ПРОГНОЗА ЗА КЛАСИРАНЕ

Въпреки добрите впечатления, които Тунис оставя у мен след написването на този материал, за "Орлите от Картаген" ще бъде изключително трудно да се доберат до елиминационната фаза на Мондиал 2022. Франция и Дания са едни от най-неподходящите опоненти за момчетата на Жалел Кадри. Дори и да загубят срещу европейските си опоненти, бъдете убедени, че Дилан Брон и компания няма да се посрамят пред света. Предвиждам трето място в крайното подреждане, като положителните мигове за тях би трябвало да се случат срещу Австралия.

Иран - голямото зло на Мондиал 2022

Иран - голямото зло на Мондиал 2022

Селекцията на Кейрош може да спре или стартира революция в ислямската република

ТОП 3 ПО МАЧОВЕ ЗА ТУНИС

Позиция

Играч

Мачове

Голове

Позиция

Кариера в националния отбор

1

Ради Жаиди

105

7

Защитник

1996-2009

2

Чокри Ел Оуаер

97

0

Вратар

1990-2002

3

Халед Бадра

96

10

Защитник

1995-2006

ТОП 3 ПО ГОЛОВЕ ЗА ТУНИС

Позиция

Играч

Голове

Мачове

Средно на мач

Кариера в националния отбор

1

Исам Йемаа

36

84

0.43

2005-2014

2

Уахиб Хазри

24

71

0.35

2013-досега

3

Франсиелудо Сантош

22

41

0.51

2004-2008

Снимка 592930

Източник: GettyImages

МАЧОВЕТЕ В ГРУПОВАТА ФАЗА НА МОНДИАЛА (ГРУПА D)

22 ноември: Дания - Тунис, 15:00 часа, стадион "Едюкейшън Сити", гр. Ал Райан

26 ноември: Тунис - Австралия, 12:00 часа, стадион "Ал Жануб", гр. Ал Уакра

30 ноември: Тунис - Франция, 17:00 часа, стадион "Едюкейшън Сити", гр. Ал Райан

Катар - "мъни-мъни" и футболът е пари!

Катар - "мъни-мъни" и футболът е пари!

TOПСПОРТ започва с представянето на отборите, които се класираха на Мондиал 2022

ТУНИС НА СВЕТОВНИ ПЪРВЕНСТВА

АРЖЕНТИНА 1978 - Групова фаза

ФРАНЦИЯ 1998 - Групова фаза

ЯПОНИЯ И ЮЖНА КОРЕЯ 2002 - Групова фаза

ГЕРМАНИЯ 2006 - Групова фаза

РУСИЯ 2018 - Групова фаза

Общо на Световни първенства: 15 мача, 2 победи, 4 равенства, 9 загуби, голова разлика 13:25

Снимка 592925

Източник: GettyImages

ПОТЕНЦИАЛЕН СЪСТАВ НА ТУНИС ЗА МОНДИАЛ 2022

ВРАТАРИ: Мохамед Дебчи (Есперанс), Аймен Дахмен (Сфаксиен), Бехир Бен Саин (Монастир)

ЗАЩИТНИЦИ: Билел Ифа (Кувейт СК), Монтасар Талби (Лориен), Али Абди (Каен), Надер Гандри (Клуб Африкан), Дилан Брон (Салернитана), Мортада Бен Оуанес (Касъмпаша), Али Маалул (Ал Ахли), Омар Рекик (Спарта Ротердам), Мохамед Драгер (Люцерн), Ян Валери (Анже), Рами Каиб (Хееренвеен)

ХАЛФОВЕ: Саиф Един Кауи (Клермон), Ферджани Саси (Ал Дуахил), Ханибал Меджбри (Бирмингам Сити), Ели Скири (Кьолн), Гайлен Чаалали (Есперанс), Анис Бен Слиман (Брьондби), Чайм Ел Джебали (Лион Б), Аиса Лайдуни (Ференцварош)

НАПАДАТЕЛИ: Юсеф Мскани (Ал Араби), Уахиб Хазри (Монпелие), Ясин Хениси (Кувейт СК), Сейфедин Джазири (Замалек), Наим Слити (Ал Етифак), Исам Джебали (Одензе), Сайфалах Лтайеф (Базел)

Еквадор - със скандал към прогрес

Еквадор - със скандал към прогрес

Футболистите на "Ла Три" са жадни за световна слава