Остава по-малко от месец до началото на Световното първенство по футбол в Катар, което ще се проведе от 21 ноември до 18 декември в Катар. ТОПСПОРТ продължава да ви представя отборите, които ще вземат участие в турнира, а днес ще ви запознаем с националния отбор на САЩ, който заедно с Канада и Мексико ще приеме Мондиал 2026. Янките ще се стремят към достойно представяне, което да им даде увереност за домакинството след 4 години.

ПЪТЯТ ДО КАТАР

След като не успя да се класира за Мондиала в Русия през 2018 година, цялото американско футболно движение работи усилено, за да рестартира футбола и да развие поредица от млади таланти, за да се стреми най-вече към силно домакинство на Световното първенство през 2026 г. Резултатите до момента са невероятни и сега САЩ е един от най-интересните национални отбори в света, като се има предвид огромното количество млади янки, които в момента играят в най-добрите първенства на планетата.

Иран - голямото зло на Мондиал 2022

Иран - голямото зло на Мондиал 2022

Селекцията на Кейрош може да спре или стартира революция в ислямската република

Тимът на Грег Берхалтер се класира на Мондиала, заемайки третата позиция в квалификациите в зона "КОНКАКАФ". На първо място завърши Канада, а втори се нареди селекцията на Мексико. 

Да сложиш тигана, преди да си хванал рибата...

Америкаците щяха да сътворят чудовищен гаф кръг преди края на квалификациите. Тогава САЩ смаза Панама с 5:1, а след края на двубоя играчите опънаха голям банер, с който отпразнуваха класирането си на Мондиал 2022.

Снимка 568313

Източник: GettyImages

Единственият проблем беше, че американците все още не си бяха осигурили място на Световното първенство. Или поне не и математически.

На четвъртата позиция в онзи момент се намираше тимът на Коста Рика, който изоставаше с 3 точки от САЩ, а предстоеше мач между двата отбора.

Колкото и невъзможно да изглеждаше, имаше един сценарий, при който Коста Рика щеше измести янките от местата, даващи право на директно класиране на Световното.

30 дни до най-мащабното, най-скъпото и “най-странното“ Световно първенство по футбол

30 дни до най-мащабното, най-скъпото и “най-странното“ Световно първенство по футбол

Това ще бъде Мондиал №22 в историята на футбола

Коста Рика се нуждаеше не просто от победа, но от доста изразителна такава - с шест или повече гола разлика. При успех щеше да се изравни по точки със САЩ - по 25, но головата разлика на американците беше +13, докато тази на Коста Рика +3. Затова и костариканците имаха нужда от разгромна победа.

Дори при победа с пет гола разлика - когато двата тима щяха да имат голова разлика от +8, американците щяха да имат предимство заради повечето си отбелязани голове.

В крайна сметка това не се случи. Коста Рика победи само с 2:0 и завърши на 4-то място в групата си, а Америка вече спокойно отпразнува класирането си.

АМЕРИКАНСКА ИНВАЗИЯ В КАТАР

Продадените билети за Световното първенство по футбол в Катар наближават 3 милиона, обяви президентът на ФИФА Джани Инфантино.

Според информацията най-много пропуски очаквано са купени в страната домакин. След това се нареждат САЩ и Саудитска Арабия. В десетката са още Англия, Мексико, Обединените арабски емирства, Аржентина, Франция, Бразилия и Германия.

Инфантино, който направи видеообръщение, заяви, че е поставен рекорд по брой продадени пакетни билети. До момента те са общо 240 000.

Снимка 592227

Източник: EPA/БГНЕС

ТРЕНЬОРЪТ

Кой е Грег Берхалтер?

Родом от Ингълуд, Ню Джърси, Берхалтер беше назначен на 2 декември 2018 г. като селекционер на САЩ. Имаше противоречия около назначаването му по това време, тъй като брат му Джей Берхалтер беше главен търговски директор на американската футболна федерация, което накара някои да определят този ход като шуробаджанащина.

45-годишният Берхалтер дебютира на 28 януари 2019 г., побеждавайки Панама с 3:0 чрез голове на Джордже Михайлович, Уокър Цимерман и Кристиан Рамирес.

Снимка 592229

Източник: EPA/БГНЕС

Тактика и стил на игра на Грег Берхалтер

Любимата схема на Берхалтер е 4-3-3, въпреки че от време на време използва и 3-5-2.  Треньорът обича отборите му да пресират, но не използва задушаващ стил с висока интензивност през всичките 90 минути. Вместо това, неговите отбори пресират в определени моменти, често използвайки атакуващото си трио, за да се впуснат високо и да изтласкат съперника обратно в защитната им третина.

Наскоро Берхалтер премина от по-търпеливо изграждане на атаките... към по-бърз, по-директен и по-атакуващ стил.

ИГРАЧИТЕ

Стартовият състав и основните участници изглеждат относително ясни, но съвсем скоро ще бъдат обявени официалните списъци.

Звезди

Безспорната звезда на отбора е футболистът на Челси Кристиан Пулишич. Дуото на Лийдс Юнайтед Тайлър Адамс и Брендън Арънсън също са звезди отбора си, като техните способности да пресират пасват идеално на системата на Грег Берхалтер. Адамс, по-специално, е истински двигател в халфовата линия.

Снимка 592228

Източник: EPA/БГНЕС

Уестън Маккени е друга фигура в средата, а партньорството му с Адамс и Юнус Муса е наричано "ММА". Липсата на който и да е от тези тримата може да се окаже пагубно за Съединените щати и тяхното здраве ще бъде от решаващо значение. 

Силни страни

Халфовата линия на САЩ е явната сила на отбора. Въпреки че няма голяма дълбочина и както вече отбелязах, без триото "ММА" ще бъде доста трудно.

Крайните защитници също не са за подценяване, след като дълги години САЩ страдаше от липса на таланти в тази област. Присъствието на Антоне Робинсън отляво и Сержиньо Дест отдясно позволява на Грег Берхалтер да бъде спокоен за тези позиции. Конкуренцията и тук обаче е ограничена и всяка контузия на някой от играчите би се оказала сериозен удар по амбициите на янките.

Младостта на отбора е впечатляваща. Берхалтер разполага с изобилие от енергични младежи, които основно ще гледат към турнира през 2026 година. Всеки успех на Световното първенство през 2022 г. ще даде надежда, че същата тази група от футболисти може да надгради още повече и да бъде истинска опасност за всички след 4 години.

Снимка 498715

Източник: Twitter

Слабости

Основната слабост на тима е атакуващата мощ. Въпреки че Хесус Ферейра изглежда като титуляр, това се дължи главно на липсата на други опции, а не на способността му да бележи голове. Зад него има смесица от търсещи формата си футболисти и неопитни играчи, които се борят за място в клубните си отбори.

Рикардо Пепи е все още млад, но преминаването му в Аугсбург беше катастрофа и той имаше нужда от престой в Нидерландия, за да възвърне формата си. Джордан Пефок и Хаджи Райт са в страхотна форма в съответните си клубове, но Берхалтер изглежда не желае да ги повика. Отсъствието на Пефок от лагера през септември предизвика полемики, но Грег Берхалтер все пак даде да се разбере, че не е извън опциите за място в Катар. 

Англия - "трите лъва" потеглят за Катар с мисъл за трофей

Англия - "трите лъва" потеглят за Катар с мисъл за трофей

Англия бележи осезаем прогрес на последните два големи форума

По подобен начин позицията на централен защитник е объркваща за Съединените щати. Уокър Цимерман е ясен титуляр, но кой ще играе до него?! Майлс Робинсън трябваше да бъде този човек, но разкъсан ахилес сложи край на шансовете му за място в Катар. Арън Лонг е предпочитан вариант за Берхалтер, но слабата му игра в МЛС, след като се завърна от тежка контузия, може да принуди Берхалтер да търси друг вариант. Камерън Картър-Викърс се справи добре в Селтик, но и той беше извън терените дълго време.

Останалите опции за централен защитник са малко вероятни. Смяташе се, че Крис Ричардс е млад и талантлив вариант, но контузиите му съсипаха кариерата. Ерик Палмър-Браун или Марк Маккензи биха могли да спечелят място въз основа на клубната форма, но предвид малкото им участия в националния отбор - тези опции не вдъхват доверие.

ПРОГРАМАТА НА САЩ НА МОНДИАЛ 2022

Янките попаднаха в група "B" на Световното първенство, където най-сериозно внимание трябва да се обърне на Англия. Освен "трите лъва", компания на САЩ ще правят националните гарнитури на Уелс и Иран.

Иран - голямото зло на Мондиал 2022

Иран - голямото зло на Мондиал 2022

Селекцията на Кейрош може да спре или стартира революция в ислямската република

21 ноември/ САЩ - Уелс

25 ноември/ Англия - САЩ

29 ноември/ Иран - САЩ