Испания спечели третото издание на турнира Лига на нациите. Селекцията на Луис де ла Фуенте надигра в битка за отличието Хърватия, а всичко на стадиона в Ротердам бе решено след изпълнението на дузпи.

Този път тенденцията се обърна, а майсторите на ударите от "бялата" точка, каквито несъмнено са "шахматистите", сега трябваше да преглътнат поражението при надстрелването срещу пословичните с провалите си, в този компонент от футболната игра, испанци.

В герой за "фуриите" се превърна стражът Унай Симон, който отрази изпълненията на Майер и Петкович. Припомняме, че на полуфиналите, младият испански състав съумя да надвие Италия. Хърватите пък надвиха Нидерландия. Тази вечер "ватрените" получиха и изключителна подкрепа от феновете си, които в пъти превишаваха тези на опонента им.

Снимка 622949

Първото добро положение в мача дойде в 12-ата минута и бе на сметката на Испания. След като хърватите сгрешиха при изнасянето на топката, Гави я пое и проби през центъра, стигна до границата на наказателното поле и шутира към близкия десен ъгъл, но встрани от вратата на безпомощно гледащия Доминик Ливакович.

В 31-вата минута дълъг диагонален пас намери Иван Перишич, който успя да се промуши между Хесус Навас и Робин Льо Норман, за да нанесе нелош удар с глава, с който Унай Симон се справи.

Три минути след това Испания не бе далеч от гола. Жорди Алба проби отляво и центрира за Алваро Мората, който отигра с глава, но изстрелът му излезе в аут.

Снимка 622948

През втората част интересните положения пред двете врати не бяха кой знае колко. В 84-ата минута с стигна до най-доброто положение от началото на мача. Микел Мерино проби добре отляво и намери непокрития Ансу Фати на отлична позиция на около 6-7 метра от вратата, крилото стреля, но Иван Перишич бе застанал отлично на голлинията и изчисти.

Първата любопитна ситуация се случи в 99-ата минута, когато Матео Ковачич се измъкна на скорост и пусна извеждащ пас за Ловро Майер. Хърватският футболист излезе сам срещу Унай Симон, но в последния миг на решителен, и успешен шпагат, се пусна Начо Фернандес.

В 107-ата минута отбита топка достигна до Дани Олмо, който шутира измежду купа от играчи, но трябваше да се задоволи единствено с корнер.

След като се превърна в герой на финала в ШЛ, Родри можеше да се превърне в герой и за родината си. В 115-ата минута негов изстрел от средна дистанция се отклони в тялото на вражески бранител и като по чудо не посети мрежата на "замръзналия" Ливакович.

Снимка 622947

При дузпите, макар и с много тежка съдба при подобен род надстрелвания, Испания демонстрира изключителна психика. Стражът им Унай Симон отрази изстрели на Майер и Петкович, докато за "фуриите" изпусна само Лапорт. Съкрушителният удар нанесе Дани Карвахал с технично изпълнение за крайното 5:4.

Оттам насетне настъпи време за испанска фиеста и хърватски сълзи...

Нидерландия - Италия 2:3 в малкия финал от Лига на нациите