Отборът на Левски допусна първо поражение на „Герена“ през този сезон. За радост на „сините“, загубата дойде в контролна среща, при това срещу гранд като турския Галатасарай. „Джим бом“ демонстрира сериозната си класа и успя да подчини столичани с 2:0. Селекцията на Ян Олде Риекерник се разписа по веднъж в двете полувремена. Точни бяха Пескейра и Хамит Алтънтоп.

Левски – Галатасарай 0:2 (Развой на срещата по минути)

"Сините" изпуснаха да стигнат поне до равен срещу турския гранд

Срещата бе генерална проверка за лескарите преди дербито с ЦСКА-София след седмица. Момчетата на Люпко Петрович демонстрираха атакуващ футбол, изпускайки куп изгодни положения за гол. Най-чистите от тях пропиляха Галин Иванов и Мехди Бурабия. Крилото не може да вкара сам срещу вратаря, докато халфът удари греда.

"Джим бом" се радваше на сериозна подкрепа от сектора за гости. В опит да разярят феновете на Левски, турците запяха мощно "ЦСКА, ЦСКА!", което предизвика мигове на сериозно напрежение на "Герена".

Снимка 256960

Класата на Галатасарай си каза думата още в 11-ата минута, когато турският гранд заслужено поведе в резултата. Лукас Подолски се възползва от огромно неразбирателство между Лукин и Александров, завършило с хитър пас за непокрития Пескейра. За португалеца пък остана най-лесното, преодолявайки предварително легналия Боян Йоргачевич.

Левски опита да отговори подобаващо на своя съперник, но интересните положения в предни позиции липсваха. В 17-ата минута капитанът Веселин Минев опита прострелно подаване в дълбочина, което обаче не стигна до своя адресат Хеан Деса, тъй като Ченг Гюлен бе на мястото си и улови.

Положението за домакините можеше да стане още по-деликатно в 27-ата минута. Пескейра изпълни почти перфектно един пряк свободен удар, който премина на сантиметри от "замръзналия" Йоргачевич.

Снимка 256964

Левскарите имаха претенции за дузпа малко след това. Илиан Мицански се чукна в крака на Салих Дорсун и моментално пожела да бъде отсъден наказателен удар. Николай Йорданов обаче остана безмълвен и посочи играта да продължи.

Девет минути преди почивката, отборът на Левски достигна и до най-чистото си голово положение. Мехди Бурабия демонстрира отличен поглед върху играта, пускайки хитър извеждащ пас за Галин Иванов. Крилото се оказа сам срещу Гюнен, но стреля право в тялото на скъсилия ъгъла Гюнен. Опасните положения пред стража на Галатасарай продължиха.

Снимка 256970

В 42-ата минута Хеан Деса центрира акуратно от фаул. Галин Иванов се пребори във въздуха и отправи хубав удар с глава, който премина опасно близко от горния ляв ъгъл на Гюнен.

В началото на втората част лоши новини застигнаха Люпко Петрович. Галин Иванов получи контузия и това принуди "синия" щаб да го замени принудително с Франсис Нар. Левски бе на няколко сантиметра от попадението в 55-ата минута. Хеан Деса пусна триково с пета към Бурабия, който на шега се справи с Каванда и навлезе мощно в наказателното поле на Галатасарай. Французинът реши да изненада всички, стреляйки от изключително малък ъгъл. За негово съжаление коженото кълбо срещна външната част на страничния стълб.

Снимка 256963

Устремът на "сините" можеше да даде резултат в 67-ата минута. Божидар Краев центрира меко към Адениджи, който засече от въздуха. Зверският му шут обаче мина малко над вратата на Гюнен.

Унесени в непрестанни атаки, "сините" станаха лесна плячка за турския гранд. "Джим бом" нанесе решителния си удар в 68-ата минута, когато преднината им беше удвоена. Хамит Алтинтоп навлезе в наказателното поле на Левски, след което отправи изстрел. Топката се отби в крака на Сърджан Лукин, което я превърна в невъзможна за спасяване от Иван Чворович. Минута по-рано, сърбинът спаси сам срещу нападателя Синан Гюмюш.

Снимка 256968

Класиката на "Герена" бе близо до осъществяването в 73-ата минута. Голмайсторът Алтинтоп демонстрира уникалната мощ на своя удар в 73-ата минута. Изпълнението му от фаул по-скоро срещна тялото на Чворович, отколкото да предизвика намеса от страна на сърбина.

ЛЕВСКИ – ГАЛАТАСАРАЙ 0:2

0:1 Пескейра (11‘), 0:2 Алтънтоп (68‘)

СТАДИОН: „Георги Аспарухов“

СЪДИЯ: Николай Йорданов

ЛЕВСКИ: Йоргачевич, Александров, Генев, Лукин, Минев, Бурабия, Де Ноойер, Прохазка, Мицански, Иванов, Деса (резерви: Чворович, Краев, Аниете, Нар, Адениджи, Кабов, Юруков, Павлов)

ГАЛАТАСАРАЙ: Гюнен, Алтънтоп, Инан, Подолски, Линес, Гюмюш, Дурсун, Кая, Пескейра, Каванда, Сариоглу (резерви: Ишчан, Каускан, Тапи, Карол, Гюмюл, Кабак, Гюней, Ватенсевер)