Едно 5-годишно чакане намери своя щастлив край. Милан отново е с трофей! Селекцията на Енцо Монтела спечели Суперкупата на Италия, след като надигра след изпълнение на дузпи шампиона Ювентус. В редовното време двата тима завършиха при резултат 1:1, който сякаш описва най-добре случващото се на терена.

Ранен аванс "бианконерите" даде Джорджо Киелини с гол в 18-ата минута, но още до почивката съперникът им отговори с попадение на Бонавентура.

Снимка 269768

Източник: acmilan.com

При дузпите нервите на "Старата госпожа" бяха по-слаби. Шампионите изпуснаха два пъти от бялата точка, като фатален се оказа изстрелът на звездата Пауло Дибала, който бе спасен по фантастичен начин от Донарума. Трофеят отиде в ръцете на "росонерите" след безапелационен удар от 11-те метра на Марио Пашалич.

Самолетчето: Спечелването на трофей е нещо велико

"В първите 20-ина минути не бяхме себе си"

По подобие на предишни години, и през тази финалът за отличието се игра далеч от Италия. Домакин през тази декемврийска вечер беше катарската столица Доха.

Сблъсъкът за трофея започна с активна игра от страна на "Старата госпожа". Джиджо Донарума трябваше да се намесва решително още преди да е изминал и четвърт час, когато действа на висота при изстрели на Стураро и Марио Манджукич.

Снимка 269770

Напористата игра на торинци даде резултат в 18-ата минута. Малко след като спаси в положение "едно в едно" срещу футболист на "бианконерите", младият страж на Милан бе принуден да извади коженото кълбо от мрежата си. Пянич центрира от корнер, Джорджо Киелини изуми всички с каратистки удар, който премина през телата на Палета и Романьоли, и впоследствие се заби в ъгъла на "росонерската" врата.

Проблеми за Масимилиано Алегри имаше в 33-ата минута, когато Алекс Сандро се контузи и се наложи да бъде заменен принудително от Патри Евра.

Милан пък беше 100-процентов. Още с първата си сносна атака, символичните гости достигнаха и до изравнителен гол. Сусо демонстрира техника по крилото, след което прати топката в наказателното поле на Юве. Нисичкият Бонавентура се измъкна от опеката на Ругани и с глава матира Буфон.

Снимка 269771

Напрежението бе на път да ескалира малко след това, когато щабът на Милан поиска втори жълт картон за Стефан Лихтщайнер, който удари грубо, при борба за висока топка, голмайстора Бонавентура.

Неописуема радост - Тициано Крудели полудя след триумфа на Милан (ВИДЕО)

Най-сетне малко радост за изстрадалия фен на "росонерите"

Пълният обрат в срещата можеше да бъде факт в 56-ата минута, когато Мануел Локатели имаше шанс отново да разочарова легендата Буфон, ала изстрелът му с глава удари горната греда.

В 60-ата минута Донарума със страхотен рефлекс изби удар на Кедира от 20 метра, а 120-секунди след това Бака пропусна да донесе обрат. Куцка стреля силно, а колумбиецът не успя да засече на празна врата.

Джиджо Донарума: Този трофей е за Дон Силвио!

"Удоволствие е да печелиш трофеи с толкова италианци на терена"

Малко преди края на срещата в игра се появи Пауло Дибала, който внесе изключителен смут в редиците на Милан. Аржентинецът остана на сантиметри от гола в 76-ата минута, след като стреля много близо до дясната греда на Донарума.

До края на редовното време Карлос Бака можеше на два пъти да реши всичко, но ударите му с глава така и не намериха целта.

Снимка 269772

Както повелява традицията, продълженията бяха по-скоро мъчение за футболистите на двата отбора, отколкото шанс да бъде решен въпросният финал. Това, което можем да отбележим се случи в 111-ата минута, когато Евра отбеляза гол, но той бе отменен поради засада. Пауло Дибала пък пропусна още една уникална възможност пред Донарума.

Алегри: Трябва да се стигне до дузпи, за да може някой да ни победи

"Умората в нашите редици си личи"

ЮВЕНТУС - МИЛАН 1:1 (3:4 след изпълнението на дузпи)

1:0 Киелини (18"), 1:1 Бонавентура (33")

При дузпите: Маркизио - бележи 1:0, Лападула -изпуска,Манджукич-изпуска, Бонавентура - бележи 1:1, Игуаин - бележи 2:1, Куцка - бележи 2:2, Кедира -бележи 3:2, Сусо-бележи 3:3, Дибала -изпуска, 3:4 - Пашалич

СТАДИОН: "Ясмин Бин Хамад Стейдиъм", Доха (Катар)

СЪДИЯ: Антонио Дамато

ЮВЕНУС: Буфон, Лихтщайнер, Киелини, Сандро, Ругани, Кедира, Маркизио, Пянич, Стураро, Игуаин, Манджукич (резерви: Нето, Аудеро, Дибала, Брадзали, Лемина, Бенатия, Коколо, Асамоа, Ернанес, Куадрадо, Пяца, Евра)

МИЛАН: Донарума, Палета, Абате, Де Шилио, Романьоли, Бонавентура, Куцка, Бертолачи, Локатели, Бака, Сусо (резерви: Габриел, Антонели, Соса, Адирано, Хонда, Лападула, Нианг, Сапата, Фернандес, Гомес, Пашалич, Поли)