Рома изигра най-силния си двубой под ръководството на Жозе Моуриньо. "Вълците" най-сетне победиха някой от силните тимове в Серия "А", след като разбиха Аталанта при визитата си в Бергамо с 4:1.

Домакините паднаха в жертва на отлично изготвената тактика на Жозе Моуриньо, която чрез светкавични контраатаки донесе цели четири попадения в мрежата на Хуан Мусо. Две от тях бяха дело на Тами Ейбрахам, а по веднъж се разписаха Дзаниоло и Крис Смолинг. В края на първата част Луис Муриел вкара за бергамаските, но това се оказа крайно недостатъчно.

Снимка 557769

Източник: EPA/БГНЕС

С победата си Рома се изкачи до петото място в Калчото и е само на четири пункта от намиращия се над тях Наполи.

Шевченко е на загуба от антирекорд в историята на Дженоа

Не му върви с "грифоните"

Дербито в Бергамо стартира по изключително интригуващ начин. Гостите от Рома изненадващо поведоха още в 58-ата секунда. Всичко започна от трикови размени между Дзаниоло и Ейбрахам, като последният се устреми към вратата на Аталанта. Последва рикошет в тялото на Ханс Хатебур, объркал фатално Хуан Мусо и спомогнал за промяната - 0:1. Домакините останаха гневни на главния съдия Масимилиано Ирати, който според тях не зачете фаул в атака на англичанина срещу Джимсити.

Снимка 557766

Добра възможност за удвояването на "вълчата" преднина имаше в осмата минута. Де Роон спря откъсващия се Дзаниоло и "джалоросите" имаха възможност да стрелят от пряк свободен удар, ситуиран фронтално срещу Мусо. Със задачата се зае Верету, но изпълнението му мина над горната греда.

Постепенно освен владение на топката, отборът на Аталанта започна и да завършва своите атаки. В 20-ата минута Руи Патрисио бе поставен на две изпитания. Първото от тях дойде след мощен шут от средна дистанция на Джимсити. След това и Дуван Сапата пробва своя късмет, пращайки силно по земя в обсега на португалския страж.

Специя и Петко Христов отпаднаха от турнира за Купата на Италия

Българският национал с цял мач

Жозе Моуриньо бе подредил отлично своите футболисти, които отбелязаха втори гол след нова светкавична контраатака. Аталанта сгреши при изнасянето на топката, а това позволи на Верету и Дзаниоло да разиграят набързо, за да може италианският национал да сложи край на 515-дневно чакане за попадение в Калчото.

Снимка 557780

Жордан Верету от Рома извади голям късмет в 38-ата минута, когато Херман Пецела се стовари с цяла тежест върху неговото коляно, но въпреки това не доведе до тежка контузия на французина.

Решението за ранна смяна на Гасперини се увенча с тотален успех, след като пуснатият в 33-ата минута Луис Муриел, го зарадва с попадение 12 по-късно. Колумбиецът реши да стреля от границата на наказателното поле, а топката се отклони в тялото на Кристанте, за да подлъже Руи Патисио за 1:2.

Втората част започна с индивидуален проблясък на появилия се като смяна Малиновский. Украинецът стреля директно от фаул, позициониран на нестандартна локация. Руи Патрисио обаче внимаваше и изби с акробатична намеса.

Снимка 557771

Резервата Алексей Миранчук имаше възможност да възстанови паритета в 65-ата минута, но силен негов изстрел профуча покрай дясната греда на "вълците".

Изключително спорно положение беляза дербито в Бергамо в 67-ата минута. ВАР се намеси, за да разреши един изключително сложен казус, при който Сапата игра с ръка, Ибанес направи нарушение за дупза, а Хосе Паломино беше в засада. В крайна сметка най-голямото провинение явно бе на бившия футболист на Лудогорец и така резултатът си остана 1:2.

Аталанта - Рома 1:4 (Развой на срещата по минути)

Двама англичани вкараха за "вълците"

И докато бергамаските ближеха рани по незачетеното попадение, Рома изведнъж неутрализира своя опонент с трети решаващ гол. Жордан Верету центрира от фаул, а отбраната на "нерадзурите" забрави за намиращия се на далечна греда Крис Смолиг. Британецът не чакаше втора покана и дари "дажлоросите" с безценния гол, негов втори от началото на сезона.

Контраатаките на Рома просто бяха убийствени. И за пореден път в този мач, бергамаските се убедиха по трудния начин. Сега комбинацията беше триходова, Шомуродов взаимодейства с Верету, а той върна леко назад за Ейбрахам, който с категорично изпълнение оформи крайното 1:4.

Снимка 557770

След три дни на Аталанта предстои гостуване на намиращия се в криза Дженоа. Рома приема у дома другият генуезки тим - Сампдория.