Олимпийският шампион Русия и световният и европейски вицешампион Холандия трябваше да играят продължения за да се класират за четвъртфиналите на световното първенство по хандбал в Германия.

Дания потопи в скръб домакина Германия на световното по хандбал при дамите

Франция, Черна гора и Швеция продължават на четвъртфиналите

Рускините бяха на прага на отпадането в мача си с подценявания отбор на Южна Корея, когато спасявайки последна атака успяха да форсират добавено време. Те водеха с 23-18, но бързата и понякога хаотична игра на азиатките почти доведе до пълен обрат.

В продължението фаворитките започнаха силно и задържаха минимална преднина за крайното 36-35. Редовното време завърши при 30-30, а първото полувреме - 16-16.

Най-силният отбор в последното десетилетие Норвегия ще се срещне с Русия в утрешния четвъртфинал. Мачът е считан като финал преди финала. Норвежките показаха, че са уязвими и вече загубиха един мач в групата от Швеция, което ги отведе в по-трудния елиминационен поток.

Вчера те бяха безапелационни срещу испанките, с които играха няколко финала в миналото. Нора Мьорк беше над всички с 11 гола за победата с 31-23. През целия мач скандинавките водеха  с разлика, като само на моменти тя падаше до 2 гола.

Снимка 328556

Холандия, която проби в елита през последните три години също имаше проблеми с прогресиращия отбор на Япония. Азиатките бяха на прага на сензация в групите срещу Русия и сега малко не им достигна да стигнат до удобен четвъртфинал срещу Чехия. Мачът се игра гол за гол с малко преимущество за "лалетата", които измъкнаха победа с 26-24. Редовното време завърши при 20-20, а първото полувреме - 10-10.

Чехия сътвори сензация, като победи Румъния, която е постоянно в битката за медалите през последните години и оказваше най-голяма съпротива на Норвегия. Чехкините играха на приливи и отливи в група "B", в която заеха четвърто място. Вчера те успяха да неутрализират мощната атака на Нягу и спечелиха с късен гол на Михаела Хръбкова с 28-27. Победителките вкараха 6 от последните 8 гола в мача.

Днес ще се изграят четвъртфиналите от горния поток. Швеция и Дания ще се срещнат в скандинавско дерби. В този мач за разлика от предишни турнири фаворитки са шведките. Франция се очаква да надделее срещу непредвидимия отбор на Черна гора.

Интересно е дали правилото в дамския хандбал перефразирано от футбола остава в сила: "Два отбора играят хандбал и накрая печели Норвегия".