Норвегия и Холандия ще играят на финала на 12-то европейско първенство по хандбал при дамите. Точно преди 12 месеца същите два отбора играха на финала на световното първенство в Дания. Тогава норвежките, които са най-силният отбор в света през последното десетилетие спечелиха сравнително лесно с 31:23.

Сега нещата са променени. Имаше олимпийски игри и скандинавките вече не са със същия състав, което предполага много оспорван мач.

И двата днешни полуфинала завършиха с по 4 гола разлика, но мачовете бяха напрегнати и драматични. Отборите с по-добра защита спечелиха и ще си оспорват златото.

Холандия победи Дания с 26:22. През цялото първо полувреме холандките водеха с 1-2 гола разлика, но в края датчанките успяха да изравнят за 13:13. През втората част „лалетата" отбелязаха 6 безответни гола в първите 10 минути и отвориха разлика, която трудно можеше да бъде съкратена. Хандбалистките на Дания опитаха всичко, но не можаха да се справят с бързата и експлозивна игра на холандките.

Естевана Полман вкара 7 гола за Холандия. Корнелия Гроот добави 6 попадения. Стине Йоргенсен отбеляза 6 гола за Дания.

Снимка 268592

Източник: swe2016.ehf-euro.com

Във втората среща за трети пореден полуфинал на европейско играха Норвегия и Франция. И за трети път норвежките победиха. Резултатът 20:16 леко лъже, защото разликата от 4 гола се отвори в самия край на срещата.

Французойките започнаха по-добре и водени от хандбалистката на Вардар левичарката Лакабер поведоха с 7:4 в 15-ата минута. Тогава скандинавките заздравиха много защитата си, а французойките загубиха идея в играта. В следващите 12 минути норвежките вкара 6 гола и не допуснаха нито един. Едва в последните две минути на полувремето Франция отбеляза два гола и намали изоставането си на 9:11.

Втората част беше много ниско резултатна и двата отбора не успяваха да си отбележат голове и след 15 минути резултата беше 14:14. Французойките дори успяха на два пъти да поведат с 15:14 и 16:15. И отново като в първата част спряха да вкарват и за 10 минути не можаха да вкарат гол.

Вратарките на двата отбора играха блестящо.  Отново по-голямото самочувствие на норвежките се оказа решаващо. Нора Мьорк отбелаза 7 гола за победителките, 5 от които от седемметрови хвърлияния. За Франция, Александра Лакабер вкара 6 гола, но те бяха основно отбелязани в началото на мача.

Финалът е първи за Холандия, която в последните няколко години от посредствен отбор се превърна в един от фаворитите за титлата. „Лалетата" загубиха само една среща, дебютната с Германия. Те успяха при победата си срещу Франция да допуснат само 5 гола през второто полувреме.

Холандия, Франция и Дания заедно с Норвегия ще си оспорват дамската хандбална европейска титла

Германия и Румъния претърпяха разочарование

Норвегия ще играе за осми пореден път и общо за десети път на финал. Скандинавките имат 6 златни, 3 сребърни и 1 бронзов медал. Те само през 2000-а година не са били на почетната стълбичка на европейски първенства. И логично отново са фаворити за златото.

В мач за петото място Румъния победи Германия с 23:22. Този мач беше леко безмислен, защото беше предвиден да определи участник на световното първенство догодина в Германия. Не класирането на германките за полуфинал, лиши от интрига двубоя.