Херта и Борусия (Дортмунд) не се победиха в ранния петъчен двубой от програмата на Бундеслигата. Срещата в германската столица завърши при резултат 1:1.

По-интересното в този сблъсък се случи през втората част. Дейви Зелке даде аванс на "Старата дама" още в 46-ата минута, след като остана непокрит и прати в обратния ъгъл Роман Бюрки. Дортмунд намери сили да изравни в 71-ата, след като Шинджи Кагава се разписа благодарение асистенцията на Джейдон Санчо.

В заветните мигове вестфалци бяха грубо порязани от главния съдия, който не отсъди чиста дузпа за тях заради неспортсменско посегателство срещу Андрий Ярмоленко в наказателното поле.

Точката позволи на гостите да излязат временно на третата позиция с равен точков актив с Шалке 04. Херта пък остава в средата на таблицата с 25 пункта.

Снимка 335217

Източник: twitter.com/BVB

Първото полувреме предложи равностойна игра без почти никакви положения пред двамата вратари. Като цяло, по-добре в началните минути на двубоя влезе тимът от Дортмунд, който в 13-ата минута имаше нелошият шанс да отбележи. Пулишич проби по крилото, след което центрира за включващия се от втора позиция Кагава. Топката обаче дойде прекалено високо за японеца и той я прати в аут.

Последва обрат в събитията на терена, а най-добрите шансове за Херта дойдоха след статични положения. И Платенхард, и Лазаро обаче намериха външната част на мрежата.

Нещата се промениха веднага, след като съдията Дингер даде сигнал за втората част. Бърза комбинация между Дуда и Лазаро завърши с остър пас на последния за Дейви Зелке. Младият таран се измъкна от опеката на Сократис и с шут в обратния ъгъл даде така жадувания аванс за столичани.

Снимка 335218

Дортмунд можеше да бъде тотално сломен в 62-ата минута, ако уникален късмет не бе спасил вестфалци от втори гол. Соломон Калу бе изведен сам срещу вратаря, африканецът запази хладнокръвие и лекичко по земя прати коженото кълбо към опразнената врата. В този момент, намиращият се в засада Мичел Вайзер, реши да сътвори ненужна голова добавка. Така попадението бе отменено поради засада, а Пау Дардай и щабът му гледаха невярващо отстрани.

Случилото се сякаш вдъхна кураж на гостите, които в 71-ата минута стигнаха и до изравняването. Младият английски талант - Джейдон Санчо намери по брилянтен начин намиращият се на далечна греда Кагава, за който остана най-лесното - да се разпише в опразнения от Крафт ъгъл.

До края на срещата Борусия се хвърли в търсене на пълен обрат. Два отлични шанса за гол пропиля резервата Александер Исак, а плътен шут на Джреми Толиян бе отразен с вещина от стража на домакините.

В 93-ата хората на Петер Щьогер бяха сериозно ощетени. Главният съдия Дингерт не отсъди чиста дузпа за гостите, след като Ярмолено бе съборен с борчески прийом в наказателното поле.

Снимка 335216

В следващия кръг Борусия домакинства на намиращия се в криза Фрайбург, докато Херта гостува на Вердер (Бремен).

ХЕРТА (БЕРЛИН) - БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) 1:1

1:0 Зелке (46"), 1:1 Кагава (71")

СТАДИОН: "Олимпиащадион Берлин"

СЪДИЯ: К. Дингерт

ХЕРТА: Крафт, Платенхард, Щарк, Калу, Шелбред, Лустенбергер, Вайзер, Лазаро, Дуда, Майер, Зелке (резерви:Клинсман, Мителщад, Пекарик, Дарида, Леки, Лангкамп, Ибишевич)

ДОРТМУНД: Бюрки, Пишчек, Сократис, Топрак, Толиян, Кагава, Гьотце, Шурле, Вайгъл, Пулишич, Санчо (резерви: Вайденфелер, Загаду, Шахин, Ярмоленко, Исак, Аканджи, Кастро)