Люис Хамилтън постигна пета победа в тазгодишната надпревара във "Формула 1". Британският пилот на Мецедес финишира втори в състезанието на Гран при на Канада зад германеца Себастиан Фетел на 1.342 секундa, но се възползва от наказание на германеца.

От Ферари признаха: Знаем, че в момента не сме достатъчно конкурентни

"Пристигаме в Канада с готовност да направим най-доброто"

Десет обиколки преди финала Фетел беше наказан от съдиите на ФИА с пет секунди за опасно засичане на Хамилтън.  Времето трябваше да бъде добавено след края на надпреварата, което означаваше, че Хамилтън ще спечели ако успее да се задържи на по-малко от 5 секунди преди Фетел.

Инцидентът стана 22 обиколки преди края на надпреварата. Фетел излезе от пистата, но като се върна в нея затвори Хамилтън, който почти трябваше да спре за да не се удари. На пръв поглед британецът имаше всички шансове да изпревари съперника си.

Снимка 428169

"Той се върна в пистата много опасно", каза Хамилтън.

Световният шампион не предприемаше никакви рискове, въпреки че на няколко пъти се доближи плътно зад съперника си. Трети финишира вторият пилот на Ферари Шарл Леклерк, който за 1 секунда също не измести съотборника си.

Фетел отговори, че не е имало как да реагира по-друг начин: "Къде по дяволите трябваше да отида. Аз имах трева под гумите си"! Миналата година в Япония по подобен начин беше наказан Макс Верстапен, който тогава изхвърли от пистата Кими Райконен.

Себастиан стартира от първа позиция и контролираше състезанието през цялото време. Хамилтън изоставаше, но при смяната на гуми започна да натиска здраво. Когато разликата спадна под една секунда, германецът беше поставен под напрежение и сбърка.

Снимка 428172

Това струваше първа победа за Ферари през 2019 година. В досегашните седем състезания винаги триумфираше пилот на Мерцедес, въпреки че италианският тим на три пъти имаше всички шансове за успех. Валтери Ботас спечели в Австралия и Азербайджан.

Така разликата на върха се увеличи. Люис Хамилтън е първи със 162 точки, а Валтери Ботас е втори със 133 точки. Себастиан Фетел остана на трета позиция със 100 точки, следван от Макс Верстапен с 88 точки и Шарл Леклерк със 72 точки.

При конструкторите разликата е отчайваща. Мерцедес има 295 точки, Ферари е със 172 точки, а Ред Бул е на трето място със 124 точки.