Развитието на женският футбол е тема, за която започва да се говори все повече и повече. Международни футболни организации в лицето на УЕФА и ФИФА го дотират с все повече средства по различни програми, които се управляват от федерациите на национално ниво. Ако преди няколко години се излъчваха само финалните срещи на престижните форуми, то днес картинката е съвсем различна. Вече има увеличени средства за участия в турнири, повече приходи от телевизионни права, разходи за инфраструктурни проекти. Само за пример, УЕФА увеличи постъпленията на отборите за турнира Шампионска лига за настоящия сезон 2018/2019, като победителят ще получи 250 хил. евро, а завършилият на второ място - 200 хил. евро.
През октомври 2017 година ФИФА взе историческо решение за развитието на женския футбол, като позволи трансферите през системата International Transfer Matching System (ITMS), като за целта одобри изменения в своя правилник за сделки за играчи. Така близо година по-късно, в рамките на периода 1 януари 2018 година - 1 септември 2018 година, има осъществени 577 сделки, на приблизителна стойност от 826 хил. лева. За сравнение - при мъжете по данни на същия доклад на ФИФА, за трансфери са похарчени малко под 12 млрд. лева, при реализирани над 15 000 трансфера. Разликата е огромна...
Източник: Официален сайт на Челси
Близо 200 клуба и 65 членки на ФИФА са се включили в трансферите при жените тази година, като над 70% от клубовете, участвали на пазара са от Европа. Структурата на сделките е интересна, от осъществени 577 трансфера - 94.5% са на футболисти с изтекли договори (свободен трансфер), само 3.5% са при футболисти с действащи договори, 1.6% са футболисти, пратени под наем, а останалите под 1% са върналите се от престой под наем в друг клуб.
Най-активните клубове в привличането на футболисти са отбори от Колумбия и САЩ, съответно с 69 и 63 трансфера, Швеция заема третото място с 52 дошли нови състезатели. При осъществяването на изходящи трансфери челното място заема САЩ с 69 трансфера, след това е Австралия с 48 и Венецуела с 35. САЩ е лидер по националност на трансферите на футболистите с цели 108 осъществени такива в рамките на разглеждания период, което към момента ги отъждествява с Бразилия, що се касае до мъжкия футбол. Това всъщност показва бъдещи намерения на Американската футболна асоциация да доминира не само на своят континент, а и да завзема ключови позиции в развитието на женския футбол в Европа.
Източник: Официален сайт на Арсенал
Въпреки доброто развитие на международния женския футбол в много отношения, той има още много път пред себе си. Активната работа на федерациите на национално ниво, ангажираността им с международните футболни институции и участията им в тях, не само спортно-технически (чрез провеждането и организацията на турнири), а дори и административно-правно са правилните стъпки за бъдещето на женския футбол. Стъпки, които и родната централа, в лицето на Българския футболен съюз (БФС), е редно да предприеме, за да изгражда конкурентни клубове на европейско ниво, а и боеспособен национален тим.
CarpeDiem
на 19.09.2018 в 17:38:30 #1Не знам кой колко следи женския футбол, но аз го наблюдавам с повече внимание през последните години и мога да кажа, че търпи голямо развитие. Невероятни отигравания, извънмерна издръжливост на футболистките, майсторски изпълнения...Истинско удоволствие е да се наблюдава. Догодина има световно. Със сигурност ще е страшно интересно.