Според националните селекционери на Швеция, Норвегия и Дания нарастващият брой на чуждестранните играчи в местните клубове изтласква талантите в техните страни. Според тях това неминуемо ще се отрази на националните отбори в близките години.

Сред "споменатите" е българинът Тодор Янчев, защитаващ цветовете на датския Рандерс в местното първенство и за купата на УЕФА (1:2 в Истанбул в първия мач с Фенербахче).

Треньорите от трите държави - съответно Ларс Лагербак, Аге Харейде и Мортен Олсен уточниха, че нямат предвид абсолютно всички футболисти, идващи от другите страни, а само "заменимите", които не се отличават с някакви особени качества.

"Ако тези футболисти не повишават нивото на футбола в нашите първенства, значи заемат мястото на местните таланти и пречат на развитието им", споделиха тримата, цитирани от Ройтерс.

Ако тръгне да търси играчи за шведския младежки отбор до 21 г., селекционерът на практика ще ограничи избора си измежду 10 процента от играчите в елитната дивизия на страната. В Норвегия 33 процента от всички футболисти са чужденци, но те по-рядко са титуляри от останалите. Минималният процент на чужденци в датските клубове пък е 5 на сто, във Виборг и Олборг - с нарастване до 10 процента.

Тримата селекционери се доближават в начина си на разсъждение до ФИФА и УЕФА. Двете централи също са загрижени от неограниченото движение на играчи, започнало след приемането на правилото "Босман" през 1995 г. За тях  е симптоматичен примерът на белгийския Беверен, станал прочут с титулярния си състав от 11 играчи от Кот д'Ивоар преди време.

УЕФА се опитва да въведе програма за фиксиран брой в клубовете на играчи от съответната страна. Европейската централа обаче влиза в противоречие със законодателството на Европейския съюз, което постановява "свобода на движението на хора и услуги" на територията на своите членки.