С мениджъра Лъчезар Танев искахме да поговорим за отминалата футболна година. Направихме го. Но преди това Лъчо изказа мнението си за скандала около отминалата церемония за футболист на годината. За "Топспорт" той разказа интересни неща как ще изглежда българският футболист след приемането на България в Европейския съюз.

- Г-н Танев, вярвате ли, че Стоичков, който е единственият българин със "Златна топка" и има пет първи места като футболист на годината на България, е оказвал натиск номер 1 да бъде Мартин Петров?
- Аз просто не виждам смисъл да коментирам безумия. Но все пак ще отговоря. В този случай с такива простотии се омаловажават изявите на един футболист. Създава се напрежение между двама изключително добри футболисти. Те, като приятели, няма да се скарат. Аз в случая не съм нито адвокат, нито какъвто и да е на Стоичков. Но ще ви кажа един солиден аргумент, върху който всеки нормален човек ще размисли. Ами с тези момчета го чакат битки Той трябва да върви против себе си, ако се опитва да влияе на някой журналист.

- Защо тогава Наско Сираков не прояви уважение към официалната церемония на Футболист на годината, при условие че имаше наградени футболисти на Левски?
- Всеки си носи отговорност за решенията и сигурно имат някакво право. Но аз лично не съм привърженик на крайностите. В края на краищата вотът за първите трима футболисти е на журналистите и не виждам смисъл да се бойкотират организаторите, които бяха положили много усилия и средства. Така се бойкотира и БФС. Смятам, че гласовете на вас, журналистите, са пределно ясни. Дори има подпис под всяка тройка. Това е решение, което сте го взели вие - медиите.

- Митко си взе извънреден отпуск да пристигне от Англия и се прегърнаха истински с победителя Мартин. Това не бе ли най-хубавият момент на вечерта?
- Какво да говорим. Тия неща са ясни. Точно този момент между двамата показва, че всичко, което се говори, е измислица.

- Да се върнем към по-обзорните моменти. Как видяхте футболната година за България?
- На клубно ниво една почти взета титла от ЦСКА беше спечелена от Левски. "Сините" триумфираха напълно заслужено с оглед изявите на двата тима през пролетния дял на шампионата. В международен план Левски направи изключително постижение, като се класира за групите на Шампионската лига. И ако бяха в по-лека група, може би щяха да достигнат и по-добри резултати. Националният тим въпреки колебливата игра остава с надежди благодарение на равния мач с Румъния в Констанца и ремито с Холандия в София. Ако трябва да бъда по-точен - ние направихме така, че румънците и холандците изгубиха по две точки, а не спечелиха по една. И нека не забравяме, че тези резултати бяха постигнати най-вече благодарение на човека, който стана футболист №1

- Каква бе трансферната година за България?
- Смятам, че трансферът на Димитър Бербатов бе гвоздеят. Аз мисля, че заменянето на Леверкузен с Тотнъм е едно стъпало по-високо с оглед състоянието и нивото на германския тим през миналата година и амбициите на "шпорите" от друга страна.

- Как виждате трансферния пазар в бъдеще?
- Трансферният пазар си остава динамичен. Много са надеждите за следващите години, когато ще сме вече членове на Европейския съюз. Важно е какво решение ще вземе всяко едно правителство в държавите, които ни интересуват. А те са Франция, Англия, Италия, Испания, Германия. Става въпрос за свободното движение на работна сила. Футболните федерации на тези страни ще се ръководят въз основа на това решение спрямо България и Румъния.

- В какъв смисъл?
- Ако има някакво ембарго или мораториум за ограничаване на придвижване на работна сила, това ще засегне и футбола. Това означава, че от 1 януари 2007 година играчите няма да могат автоматично да станат футболисти от Европейския съюз. Това може да трае една година, може и две. Трансферите ще стават по стария начин. Имам писмено потвърдено решение на испанската федерация, че за Испания трансферите ще се извършват както преди. Сигурно англичаните, които са най-твърди за лимит на работна сила от България и Румъния, също ще продължат със старото трансферно правило. Очаквам всеки момент да излезе решението на Италия и Франция.


- Когато се стигне до момента на свободен трансфер, какво ще стане?
- Достъпът на повече български футболисти в чуждите първенства ще е по-лесен. За тези, които са от прилична, средна класа, ще могат да си намерят съответните отбори. Ще е много по-трудно обаче да бъдат продадени в грандове, нищо, че ще бъдем част от Европейския съюз и ще имат европейски паспорти. Те ще бъдат масовата вълна футболисти, които ще захранват главно вторите дивизии на Италия и Германия. Но ако в България се намерят изключителни дарования като Мартин Петров, Димитър Бербатов, Стилян Петров, за тях няма да има проблеми да бъдат взети в суперотбори. Самите Мартин, Митко и Стенли са от съвсем друг калибър. От сегашната си позиция в европейски клубове, ако покажат още по-големи резултати, ще заиграят на още по-върховно ниво. За големия талант няма никакъв проблем, защото винаги има място за него, в който и да е гранд. За тях ще се намери винаги бройка за чужденец.

- Какво ви донесоха контактите с Мингея и наистина ли Лионел Меси се доближава до Марадона?
- Преди това искам да кажа, че винаги съм работил самостоятелно, а не в офиса на Мингея. Не съм работил за него. Той ми е бил партньор. Човек, който ми е помагал с големия си опит. Не ми остави наследство като играчи. Доволен съм обаче от това, че го познавам. Той ме насочи към този бизнес и ми помогна с някои контакти, което не е малко. Мингея е много важен човек в моя живот и кариера. Сега за Меси. От няколко дни имам фирма с един аржентински партньор Орасио Гаджоли. Той с негови контакти в Аржентина преди време предложи Лионел Меси на Барселона, когато Мингея бе консултант на Гаспар. Основно моят партньор и Мингея са хората, които докараха Лионел в Барса. Аз също имам косвен принос за пристигането на аржентинеца на "Камп Ноу". Мисля, че таванът на това дарование е много висок. Лионел е едва на 19 години и има още много футбол пред него.

- В Бразилия се спекулира, че всеки е Пеле, а в Аржентина, че всеки е Марадона. С какво например Меси е по-добър от Савиола, който също бе изкарван като наследник на Диего Армандо?
- При всички положения е по-добър футболист от Савиола. При Лионел има изключителният дрибъл и търсенето на вратата по най-директния път. Това рядко се среща във футбола. Той преодолява съперниците си и прави числено превъзходство. Благодарение на резкия си старт и перфектния дрибъл създава суматоха и заплаха. Дали ще е втори нападател или флангови играч, умее да създава изключителна острота. Такива играчи все по-рядко се срещат. Мечта е за всеки треньор и зрител.