Неизбежен ли е залезът на футбола?

Прекалено находчиво и изпреварващо времето ли е това да смятаме, че най-популярната игра в света рано или късно ще загуби от блясъка си и ще сдаде върха и господстващите си в момента позиции?

Съдбата на Царя на спортовете е по-скоро предвидима за онези, които успяват да насочат фокуса си малко по-напред от останалите. Които виждат непрекъснато променящата се, но все в една и съща посока, реалност на спорта, вълнуващ милиарди хора по целия свят.

"Абсурдно твърдение! Във футбола са всичките пари!", биха опонирали незабавно критиците на една такава крайна теза.

Именно!

Съсредоточаването на подобни немислими, само до преди няколко години, капитали в един-единствен спорт неминуемо ще доведе до неговия колапс.

Снимка 248149

Източник: Официален сайт на Юнайтед

Да, има и други спортове, в световен мащаб, които се радват на все по-забележителна аудитория. Там също баснословните суми за покупки на състезатели, материална база, реклама, маркетинг, възстановителни медикаменти, оперативни намеси, имиджмейкинг и т.н. са налични, но не се увеличават с темпове, подобни на футболните.

Обезценяването на милиони долари и евро, предлагани за една отделна личност - футболист, треньор, специалист, агент, неизбежно ще доведе и до обезценяване и на футбола като цяло.

Защото колко дълго ще продължи нарастването на въпросните трансферни суми?

Колко по-скъпи ще стават бунтонките и екипите на следващите Меси, Роналдо и Погба?

Колко по-влиятелни ще стават "придворните" на Краля, удостоявани и в момента с всевъзможни височайши титли и държавни отличия?

Отличия и титли, за които в миналото е било необходимо да жертваш живота си. А в наши дни е достатъчно само да си привлекателен бизнес обект. Маркетингово перпетуум мобиле, което само за ден връща стотиците милиони, дадени за трансфера му.

Снимка 248366

Източник: GettyImages

Толкова по-важен за социума в развити и развиващи се страни ли е футболът от останалите спортове, че те замират, докато той просперира?

Стига се до крайности, при които класиране на футболна елиминационна фаза е представяна на масите като по-значимо от световна титла в някои от изконните, от първите спортове в историята.

Спортисти на годината в редица държави стават футболисти, играещи с още 10 души на терена и невинаги намиращи се в отлична форма, докато състезател в индивидуална дисциплина и всякакъв тип двуборство, триумфирал с планетарна или олимпийска титла остава на втора, трета и т.н. позиция.

Големите медии на Стария континент, а и не само, разделят рубриките си "Спорт" от "Футбол". Какво означава това? Само въпрос на рейтинг ли е всичко? А докога?

Ще бъдат ли, в крайна сметка, окончателно изтласкани останалите спортове от Царя и ако "да", то какви биха били последствията от това?

Снимка 260704

Източник: GettyImages

Нима е честно първият олимпийски шампион на малка, но пък доста горделива балканска страна, да умре сам, затънал в мизерия и недоимък, докато всяка настинка или пък (не дай Боже) контузия на значими и незначителни футболисти на малки и големи клубове да бива отразявана по-мащабно и от военните действия в Ирак и Афганистан, да речем?

Нима неколкократни световни шампиони трябва да си мълчат и да не се обиждат от факта, че за футбола има отделна класация, а те дори не са номинирани в "спортната" такава?

Нима подобни сблъсъци на интереси не са налични и не важат за голям брой държави във всевъзможен мащаб?

Рано или късно всичко това ще намери своя излаз. Цялото това скрито, за момента напрежение, ще даде очаквания ефект.

Невъобразимите суми ще погубят интереса към онзи спорт, който само до преди няколко десетки години владееше света. По-скоро заслужено. И не беше толкова маркетингов, колкото емоционален продукт. Намиращ се доста по-близо до основната си цел - да е източник на гордост, признак на уважение към постижения и рекорди, а не проста надпревара на медицински продукти и нови пробиви в науката. И икономиката.

Снимка 243882

Милиардите, които вече се изливат от Китай към Европа, са част от аргументите, които ще натежат в негативна за футбола посока, в идните декади.

Тези от Индия - също. Тези от САЩ - също.

Защото какво ще стане, когато финансовата летва спре да се вдига? Царя ще трябва да мине под нея. Доказано е - няма непрекъснато увеличаващи се величини и безкрайно експанзивни тенденции. Свиването е неизбежно. Връщането към началната точка, така или иначе, ще стане факт.

Въпросът е кога и дали тогава то ще бъде от каквото и да било значение. Дали Царя няма вече да е загубил и последните детайли от иначе заслепяващия си в момента блясък, давайки и финалните си косвени жертви - в името на славата, парите и имагинерното си достойнство, превърнало се отдавна просто в бизнес.

Снимка 262951

Източник: mundodeportivo

Не, това не означава, че няма достойни футболисти и в наши дни. Не означава, че няма такива, които се състезават от сърце и дават мило и драго, за да продължават да се развиват.

Но тенденцията е налична. И не е никак приятна за играта, обичана от милиони. Все още...