Борба срещу хомофобията във футбола и падане на едно от последните големи табута в този спорт - това е мисията, която са си поставили клубовете на германските футболни запалянковци-хомосексуалисти, пише журналистът от агенция "Франс Прес" Яник Паске.

За първи път фенклубовете и асоциациите на хомосексуалистите, както и ръководители на германския футбол, се събраха в петък, на Олимпийския стадион в Берлин, станал митичен, след като бе домакин на финала последното световно първенство. Целта на тази необичайна среща е: да се изобличи хомофобията, която доминира още на футболния терен, в съблекалните и в "третите полувремена" на футбола.

Участниците в срещата символично подписаха декларация "срещу дискриминацията във футбола", с искането борбата срещу хомофобията да бъде записана в правилниците на стадионите.

Защото "футболът е фундаментално хомофобски", обяви пред агенция "Франс Прес" един от участниците Кристиян Декер от "Щутгартер Юнкс" - официалния хомосексуален фенклуб на шампиона на Германия.

"Това е един популярен спорт, но твърде консервативен. Във футбола царува мачизмът", постави диагноза Кристиян Декер, който е и говорител на "Щутгартер Юнкс" - организация, създадена през октомври 2004 г. "Щутгартер Юнкс" и още 7 други германски асоциации на запалянковци-хомосексуалисти създадоха първата федерация на футболни запалянковци-хомосексуалисти "Queer Football Fanclub"

Лидерът в германския шампионат Байерн (Мюнхен) също има подобен фенклуб, както и Хамбургер. Но когато 60 000 отиват на стадиона на Борусия (Дортмунд), само 30 са членове на "Rainbou Borussen"...

Официално хомосексуалността не съществува в немския футбол. "Голям брой германски професионални клубове не реагираха на нашата покана", заяви Таня Валтер, която е инициаторка на срещата в Берлин. Но все пак е направена "първата стъпка" за разбиране на проблема от Германския футболен съюз и на Германската футболна лига, каза Таня Валтер, която е един от ръководителите на Европейската спортна федерация на гейовете и лезбийките.

На стадионите хомофобията е директна - когато вратарят и лидер на Байерн (Мюнхен) Оливер Кан хване топката, запалянковците на съперника скандират "Оливер Кан, педал!", обяснява Кристиан Декер.

Без да говорим за обидите към съдиите, които имат отношение към тяхната предполагаема сексуална ориентация.

"В периода на своето формиране младият спортист е воден от нормата на хетеросексуалносттта. Често младите футболисти не реагират на забележките като "педал", когато направят грешка на тренировка", обяснява Татяна Егелинг от Института за европейска антропология и етнология в Гьотинген. Какъв е резултатът - кой играч ще се осмели да каже, че е хомосексуалист?

Вече много години хомосексуалността се афишира с открито лице в политиката - кметът на Берлин Клаус Воверайт и лидерът на Либералната партия Гуидо Вестервеле не се колебаят да обявят публично, че предпочитат мъжете. Но във футбола "това ще съсипе кариерата на един играч", особено след като се окаже в центъра на огромно обществено внимание, смята Вернер Поленц от "Херта Юнкс" - фенклуб на запалянковците-хомосексуалисти от Берлин.

Но Вернер Поленц твърди, че е "сигурен", че има професионални футболисти-хомосексуалисти. Слуховете по този повод продължават. В редица фенклубове твърдят, че един футболист от германския национален отбор е хомосексуалист. Информация или инсинуация? За сега има само мълчание...