Холандия елиминира Англия на полуфиналите в Лигата на нациите и ще спори с Португалия в заключителната битка от надпреварата.

На стадиона в Гимараеш "лалетата" се наложиха с 3:1 в изключително драматичен сблъсък, който трябваше да бъде решен след изиграването на продължения.

В редовното време спорът завърши без победител - при резултат 1:1. Точен за символичните домакини беше Де Лихт, разписал се през второто полувреме на мача. За англичаните вкара Маркъс Рашфорд, който реализира дузпа след 32 минути игра.

Малко преди края на редовното време Лингард прати топката в мрежата за 2:1, но голът му бе отменен след използване на системата за видеоповторения ВАР.

Снимка 427635

Източник: UEFA.com

В продълженията автогол на Уокър и попадение на Куинси Промес решиха всичко в мача и връчиха успеха на Холандия.

Снимка 427637

Вчера домакинът Португалия си осигури място на финала, побеждавайки с 3:1 Швейцария в Порто.

Португалия победи Швейцария с 3:1 и се класира на финал в Лига на нациите

Роналдо покори и Лигата на нациите, негов хеттрик прати Португалия на финал в турнира!

Европейските шампиони надвиха Швейцария с 3:1

Рефер на двубоя на "Ещадио Афонсо Енрикеш" тази вечер бе французинът Клеман Тюрпен.

ТОПСПОРТ проследи на живо за потребителите си случилото се на терена:

Холандия - Англия 3:1, гол на Промес в продълженията!

Англия спечели група 4, изпреварвайки Испания и Хърватия

Първото полувреме предложи известни емоции на феновете по трибуните, но едно обстоятелство беше очевидно за всички фенове - умората в редиците както на "лалетата", така и на техните съперници.

Продължителният сезон на клубно ниво бе отнел огромна част от физическите запаси на звездите, основно на британския футбол.

Снимка 427613

Преобладаваха тежките сблъсъци по цялата дължина на терена, като на няколко пъти се стигаше до намесата на медицинските екипи. Това наложи продължаването на полувремето с повече от три минути.

Чилуел често бе замесен както в тези ситуации от половината на собствения му състав, така и в отсрещния край от игрището.

Снимка 427608

Уокър определено не бе в оптимална кондиция, като малко очаквано за обичайното си ниво и класа изоставаше неколкократно от състезателите на съперниковия отбор.

Скоростта в играта на Стърлинг пък почти отсъстваше, като той бе бледа сянка на взривното си, впечатляващо представяне с течение на сезона.

Саутгейт спести част от лидерите на тима си, като Кейн, Хендерсън, Роуз, Лингард, Али и други стартираха мача от скамейката.

Снимка 427611

В 32-ата минута резултатът бе открит. От дузпа се разписа Маркъс Рашфорд. Самият той бе повален от Матайс де Лихт и се нагърби с отговорността да изпълни удара от 11-те метра. След точния му изстрел, британците излязоха напред в резултата.

Снимка 427616

Определено длъжник за "лалетата" пък бе Мемфис Депай, който не успя да се възползва от нито един от четирите шанса, открили се пред него в пеналта на опонента.

Снимка 427614

Така или иначе до почивката Англия водеше с минималното 1:0.

Снимка 427619

През втората част от срещата играта се водеше предимно в полето на Англия, като акциите на "оранжевите" се редуваха една след друга.

Съставът на Саутгейт прие играта изцяло в собствената си половина, което със сигурност не бе в полза на единайсеторката от Острова.

Снимка 427629

В 73-ата минута резултатът беше изравнен. Де Лихт до известна степен се реваншира за грешката си през първото полувреме, като надскочи Уокър и Стоунс и с глава прати топката във вратата за 1:1.

Снимка 427632

На два пъти се стигаше до напрегнати моменти в полето на Пикфорд, като Вайналдум и Бергвайн претендираха, че срещу тях е било извършено нарушение. Сигнал на Тюрпен за нова дузпа в мача обаче нямаше.

Снимка 427630

Атаките на Холандия бяха допълнително подсилени от включването от скамейката на Промес и Ван де Беек. Именно младокът можеше да направи обрата пълен в края на редовното време, но ударът му от около 12 метра се оказа неточен.

Гол на Лингард в 83-ата минута не бе зачетен, след използване на системата за видеоповторения ВАР. Оказа се, че атакуващият състезател на британците е бил в положение на засада.

До изтичането на редовното време се откриха отлични възможности и пред двата тима, като Депай пропусна да се разпише от около 15 метра разстояние, а в заключителните мигове на 7-минутното продължение шут на Стърлинг облиза напречната греда.

Равенството след края на 90-те минути наложи изиграването на продължения.

В седмата минута на първото продължение Промес се възползва от безумна грешка на Стоунс, който просто подари топката на съперника. Уокър също не се намеси добре. Пикфорд на първо време спаси удара на Депай, но при добавката на Промес нямаше шанс за стража на албионците. Рикошетът в тялото на Уокър все пак накара официалните лица да отчетат попадението като автогол.

Снимка 427633

Крайното 3:1 оформи Промес, разписал се след грешка на Баркли в защитата на англичаните. Топката бе отнета от Депай и препратена към Промес, който без затруднения разстреля Пикфорд.

Нова промяна в резултата нямаше и по този начин Холандия ще се изправи срещу домакините от Португалия във финала на Лигата на нациите тази неделя.