Португалия е първият финалист в най-горната дивизия на Лига на нациите. Европейските шампиони демонстрираха класа и надвиха Швейцария с 3:1 на стадиона в град Порто. В герой за "мореплавателите" се превърна Кристиано Роналдо, който дебютира в турнира с впечатляващ хеттрик.

Капитанът на иберийците откри в средата на първото полувреме след отличен гол от фаул. Малко след паузата "часовникарите" изравниха при една много дискусионна дузпа, отсъдена от рефера Феликс Брих. Но Кристиано не беше казал последната си дума, в последните три минути от редовното време, Роналдо наниза две чудесни попадения, с които прати своите на финал.

Снимка 427403

Съперник на родината му там ще бъде някой измежду другите участници в тази "финална четворка" Холандия или Англия. Срещата между двете велики футболни нации е утре в Гимараеш. Заветните сблъсъци от най-новата надпревара на УЕФА пък са в неделя.

Домакините започнаха полуфиналната битка на "До Драгао" изключително мотивирано. "Мореплавателите" наложиха преса, която вкара в огромни трудности защитата на Швейцария. Нещо повече, притеснението в техните редици можеше да доведе и до нелеп гол още в самото начало. Опитният страж Ян Зомер действа много лошо, след като не отигра добре върната топка към него. За щастие на вратаря, дебнещият дебютант Жоао Феликс не успя да се възползва.

Португалия - Швейцария 3:1 (Развой на срещата по минути)

Хеттрик на Кристиано Роналдо

Отговорът на "часовникарите" бе подобаващ. Още с първата си атака селекцията на Владимир Петкович стигна до голово положение. Джердан Шакири си проправи път измежду снажните защитници на Португалия, след което отправи изстрел от малък ъгъл. Руи Патрисио обаче беше на мястото си и парира с крак.

Снимка 427404

Играчите на Швейцария реагираха много остро в 8-ата минута, когато Бруно Фернандеш не прецени своя шпагат и влезе над дясното коляно на Кевин Мбабу. Гостите мигновено поискаха червен картон за провинилия се, ала реферът Феликс Брих запази тактично мълчание.

Португалия трябваше да съжалява, че не води в резултата с настъпването на 12-ата минута. "Кръстоносците" сбъркаха при изнасянето на топката, което позволи на Кристиано Роналдо да шутира от много изгодна позиция. Изстрелът на звездата обаче бе безкрайно разочароващ и излезе в аут.

Снимка 427407

Мощният възглас "Suu"озвучи пълните трибуни на португалския стадион в 24-ата минута. Тогава лузитаните поведоха в резултата, а в ролята на голмайстор очаквано се превърна Кристиано Роналдо. Капитанът на домакините сложи край на головата си суша за своята родина и "препарира" Ян Зомер след фантастично изпълнение на пряк свободен удар.

Гостите бързо можеха да се върнат в този полуфинал. В 27-ата минута те организираха бърза атака през сърцето на португалската отбрана, която завърши с решителна намеса на Руи Патрисио. Макар и избитата от него топка да попадна в краката на вражески футболист, кълбото така и не посети опразнената от него мрежа.

Полувремето можеше да завърши по отличен начин за гостите. Кевин Мбабу осъществи пореден добър пробив по фланга, който завърши с акуратен пас около дузпата за Харис Сеферович. Стрелецът се пребори за необходимата позиция и отправи плътен удар, облизал горната греда над Патрисио.

Снимка 427416

Източник: EPA/БГНЕС

Португалия все пак имаше възможността да има последната дума за това полувреме. Кристиано Роналдо демонстрира отличен поглед върху играта, извеждайки зад гърба на отбраната младата звезда Жоао Феликс. Играчът на Бенфика обаче изгуби равновесие, заради натиска на бранителя зад него, и не успя да намери очертанията на вратата от непосредствена близост.

Второто полувреме започна по изключително странен начин, белязано от "вещата" намеса на системата ВАР. Гостите организираха хубава атака, при която пас като по конец на Шакири, трябваше да намери Харис Сеферович. След минимален контакт с Нелсон Семедо, таранът се просна в португалското поле и веднага пожела дузпа. И докато съдията Феликс Брих дискутираше с колегите си дали да покаже бялата точка, Португалия проведе скоростна комбинация, при която Бернардо Силва беше фаулиран и арбитърът отсъди наказателен удар и за тях. Само, че в този миг германецът получи съвет да прегледа предходната ситуация, за да прецени има ли дузпа за Швейцария или не....И тук Брих се превърна във враг на португалците, след като сметна, че Швейцария трябва да получи наказателен удар, чрез който той отмени отсъдения такъв за "мореплавателите". Изобщо, адски объркваща ситуация, при която всичко завърши с точен изстрел на Рикардо Родригес от гостите и възстановяване на паритета 1:1. Това се случи въпреки намесата на Руи Патрисио, който се хвърли в ъгъла, посочен му от Кристиано Роналдо.

Снимка 427420

Проблемите за националния селекционер Фернандо Сантош обаче не спряха до тук. В 62-ата минута той трябваше да осъществи принудителна смяна, след като Пепе се контузи. Така на негово място се появи друг ветеран - Жозе Фонте.

И когато всички зрители смятаха, че мачът отива към продължения. В 87-ата минута под светлините на прожекторите отново блесна футболната гениалност на Кристиано Роналдо. Капитанът върна усмивките по трибуните, след като получи задължаващ пас от Бернардо Силва и без никаква жал прати своя изстрел под плонжа на Ян Зомер.

Снимка 427424

Макар и инкасирали съкрушителен удар по своята чест, швейцарците моментално се хвърлиха в атака. Само, че те не бяха преценили добре, че срещу себе си имат намиращия се в подем Роналдо...Капитанът на гостите Гранит Джака направи грешка в центъра, която облагодетелства отлична възможност за контра на "мореплавателите". Миг след това топката се оказа в Кристиано, който в познатия си стил навлезе със скоростна техника в полето на опонента и с много премерен изстрел прати кълбото в далечния ъгъл на "шоколадите".

Снимка 427422

Така беше оформен и крайният резултат 3:1. Европейските шампиони очакват своя съперник на финала, който ще бъде решен от утрешната битка между Холандия и Англия.