Финансовата криза все още не е засегнала най-големите футболни клубове, показва годишното проучване на списание "Форбс". Най-големите 25 клуба са повишили с 8% стойността си през изминалата година и сега струват средно 597 млн. долара.

Тези клубове са регистрирали оперативна печалба (преди данъци, лихви и амортазиция) от 42 милиона долара през сезон 2007/2008, което е с 20% повече от това, което са декларирали преди година. Пет клуба - "Манчестър юнайтед", "Реал" (Мадрид), "Арсенал", "Байерн" и "Ливърпул" вече струват повече от 1 милиард долара. Само в Националната футболна лига има повече отбори, които струват по милиард - общо 19.

"Стойността е още тук. Присъствието на средства от телевизии и спонсори расте", коментира за "Форбс" спортният банкер Робърт Тилис, създател на Inner Circle Sports.

Една от причините отборите да продължават да регистрират силни приходи са многогодишните им договори за телевизионните права и спонсорство, които все още не са пострадали от рецесията. Наскоро BSkyB и Setanta спечелиха поредния търг за телевизионните права в Премиършип, като сумата макар и с малко се увеличи в сравнение с настоящия контракт. Отбори като "Арсенал", "Ливърпул" и "Шалке 04" имат договори за години напред с Emirates, Carlsberg и "Газпром", според които получават по повече от 15 милиона долара на сезон.

Повече от половината от 20-те клуба с най-големи приходи са подписали спонсорски договори за фланелките в последните две години. Контрактите са средно до 2013 година, което им гарантира стабилност в средносрочен план. Що се касае до телевизионните права германското, английското и испанското първенство имат договори до 2014 г., а правата за френската Лига 1 изтичат през 2012 г. В Италия правата ще се продават отново през 2010 г.

"Манчестър юнайтед" остава най-скъпият футболен клуб, чиято стойност се изчислява на 1.87 милиарда долара. С оперативни приходи от 160 млн. долара това е и най-печелившият отбор. Голям дял имат приходите от успеха в Шампионската лига през миналия сезон - 68 милиона долара. Истинската стойност на клуба обаче е стадион "Олд Трафорд". Благодарение на силните игри на Уейн Рууни и Кристиано Роналдо отборът успя да напълни най-големия английски клубен стадион и да спечели от това 200 милиона долара.

"Реал" (Мадрид) е на второ място, като е оценен на 1.35 милиарда долара. Испанският шампион успява да привлича приходи въпреки отсъствието на звезди като Дейвид Бекъм, Зинедин Зидан и Роналдо. Благодарение на втората година на договора за 1.4 млрд. долара с Mediapro, "Реал" регистрира рекордни приходи от телевизионни права за който и да е спортен клуб в световен мащаб от 576 милиона долара.

Остава притеснението, че някои от клубовете имат сериозни дългове. Такъв е случаят с "Ливърпул", който въпреки добрите си финансови резултати по отношение на приходите, има задължения за 600 милиона долара. През юни собствениците Том Хикс и Джордж Джилет трябва да рефинансират дълга, но ако финансовите пазари останат без промяна дотогава, може да се окажат пред необходимостта на продадат клуба.

Клубовете, които изпадат от топ 25 са испанският "Валенсия" и английският "Уест хем". Шотландският "Рейнджърс" от Глазгоу и "Щутгарт" се връщат в престижния списък.

Най-скъпите футболни клубове (в млн. долари)

1. Манчестър юнайтед          1 870

2. Реал (Мадрид)       1 353

3. Арсенал      1 200

4. Байерн        1 110

5. Ливърпул     1 010

6. Милан          990

7. Барселона   960

8. Челси           800

9. Ювентус       600

10. Шалке 04   510