Днес „Топспорт" продължава поредицата „Господин за един ден", посветена на футболисти, които са влезли завинаги в историята благодарение на един мач. Миналата седмица започнахме с френския ляв бек Жан-Франсоа Домерг, чиито два гола срещу Португалия на полуфинала на Евро 1984 направиха възможна континенталната титла на „петлите". Вижте кой е във фокуса ни днес.
Има един мустакат румънски вратар, чийто образ е придобил за феновете на Барселона ужасяващите измерения на митичния му сънародник - кръволока Граф Дракула. Става дума, естествено за Хелмут Дукадам.
Той си остава единственият вратар, спасил четири поредни дузпи във финал за Купата на европейските шампиони. Това става на 7 май 1986 г. в Севиля, когато Стяуа разбива на пух и прах всички прогнози и унижава с 2:0 при дузпите колоса Барселона на испанска земя. Но да караме поред.
По ирония на съдбата Дукадам се появява на бял свят в Деня на лъжата - 1 април. Едва ли каталунските запалянковци са сънували и в най-големите си кошмари как един световно неизвестен румънец ще ги излъже цели четири пъти.
Интересното е, че Дукадам е от немски произход. Баща му се казва Йозеф Дукадам, а майка му - Елизабет Калман. Двамата живеят в селцето Семляк, което е пък на... унгарската граница. Родното място на бъдещия звезден вратар на Стяуа е в община Арад, където немското население е близо 2 процента.
Всъщност Дукадам е част от един интернационален състав на румънския колос на финала на „Рамон Санчес Писхуан". Но не става въпрос за чужденци, защото на терена се появяват само румънски граждани, за потеклото на някои от титулярите на Емерих Йеней. В центъра на защитата е етническият сърбин Миодраг Белодедич, тогава с допълнението „и" накрая по румънските закони.
5 години по-късно той ще стане първият в историята, който вдига КЕШ с два различни отбора, след като го прави, и то пак след дузпи, с белградския Цървена звезда на Люпко Петрович.
В халфовата линия са играчите с унгарски корени Ласло Бьльони, Гаврил Балинт и Михай Маджару.
72 000 зрители в Севиля чакат да видят как Хосе Рамон Алесанко - капитанът на Барселона, ще вдигне първата КЕШ в историята на Барселона. Но не би... Редовното време завършва 0:0 и мачът отива в продължения. Нещо повече - тимът на англичанина Тери Венейбълс е разтресен от мегаскандал. В 84-ата минута британецът си позволява лукса да смени Бернд Шустер. Своенравният германец си стяга багажа и си тръгва от „Санчес Писхуан".
Шустер зарязва тима, преди да е свършил финалът. Шотландецът Стив Арчибалд и испанският национал Рамон Караско са безпомощни в нападението. Така се стига до дузпите.
Първи зад топката застава Михай Маджару. Той бие в долния десен ъгъл на Урутикоечея. Стажът, известен просто като Урути, избива топката. После идва ред на Алесанко. Той бие в същата посока, но силно и средно високо. Дукадам обаче с акробатичен плонж отразява изстрела. Следващият от Стяуа е Ласло Бьольони. Той пробва Урути в другия ъгъл, но пак без успех - стражът на Барса отново е безупречен. Напрежението е изумително. След двете спасявания на вратаря на испанците феновете на каталунския гранд вече предвкусват успеха. Но те още не знаят какво ги чака.
Анхел Педраса е зад топката. Шутът му е в левия ъгъл от гледната точка на Дукадам. Хелмут отново е безупречен. И тогава на сцената излиза Мариус Лакатуш. Дългокосият техничар забива такъв снаряд, в горната част на мрежата, че едва не я къса - 1:0 за Стяуа. Третият от Барса е Пичи Алонсо, който е заменил в 111-ата минута Арчибалд. Пак в левия ъгъл на Дукадам, и пак ръкавиците на Хелмут са магнетични. Гаврил, или, както го наричат, Габи Балинт също е точен, като бие технично в ъгъла, в който не е успял Маджару първия път.
Видимо обезверен, към бялата точка се запътва Маркос. За трети път топката е отправена в лявата страна на Дукадам. Този път ударът е достатъчно лек, за да може румънският страж да улови кълбото и с него да полети към тъча, където стои тя - Купата на европейските шампиони.
Почестите за Дукадам и съотборниците му са кралски. И има защо - букурещкият гранд е първият балкански тим, стъпил на континенталния връх, и то от позицията на абсолютен аутсайдер. Броени дни след триумфа обаче идва ред и на трагедията на Дукадам. Открито му е нарушено кръвоснабдяване на дясната ръка. По едно време лекарите обмислят и най-лошия вариант - да я ампутират.
Болестта тръгва и по другата ръка. Така се налага серия от тежки операции. За една от тях в клиниката го кара с личния си "Мерцедес" синът на диктатора Николае Чаушеску - Валентин.
На 27 години Дукадам слага край на кариерата си. Възстановява се цели три години, преди да се завърне на терена, но само в няколко мача за долнодивизионния Вагонул от Арад. Заради болестта не може да вдигне и европейската Суперкупа, спечелена с 1:0 срещу Динамо (Киев) с гол на изгряващата звезда Джика Хаджи. Но Дукадам никога не е забравен в Румъния. Дукът от Севиля е издигнат в култ на национален герой.
Произведен е в чин майор от граничната милиция. На 25 март миналата година, малко преди рождения си ден, е награден с Държавния орден за спортни заслуги от президента на северната ни съседка Траян Бъсеску. Предполага се, че и тази пролет, когато чуква 50, Хелмут ще се радва на височайше внимание. С пълно право...