След като България пое председателството на Европейския съюз (ЕС) в началото на 2018 година, в тема номер едно у нас се превърна дали и кога страната ни трябва да се присъедини към Еврозоната. Според някои експерти, а и според финансовия министър Владислав Горанов, сега е точният момент за кандидатстване за механизма ERM II.
Други обаче смятат, че страната ни не е готова и е по-вероятно кандидатурата да бъде отхвърлена, а следващата възможност за влизане в "чакалнята" на Еврозоната да бъде след няколко години. Анализатори и политици от държавите членки от Западна Европа също са скептични относно алтернативата България да бъде приета в ERM II до края на европредседателството.
По темата мнение изказа и американският икономист професор Стив Ханке. В коментар, публикуван от Forbes, той посочва, че пътят към Еврозоната не е правилният за София и дава няколко причини защо страната ни трябва да запази лева.
Ето и как той аргументира тезата си, че приемането на еврото би било "лошо решение":
1. Валутният борд позволява на България да издава собствена валута, която има фиксиран курс към еврото и е изцяло обезпечена от евробанкноти, както и е напълно конвертируема в и извън Еврозоната. Това означава, че левът е клонинг на еврото и че България вече е част от единния валутен съюз на практика, без да е официално част от Еврозоната. Така че забравете всички коментари, че България е готова формално да влезе там. Тя неофициално вече е член на Еврозоната.
2. Валутният борд е много успешен:
- Той спря хиперинфлацията, която достигна месечно ниво от 242% през февруари 1997 година;
- Той позволи на България да се справи с външните финансови кризи, включително предизвиканата от колапса на руската рубла през 1998 година и тази през 2009 година;
- Също така бордът помогна на България да преодолее срива на Корпоративна търговска банка от 2014 година (който не беше причинен от проблеми във финансовата система, а по-скоро от проблеми с надзора на Българската народна банка);
- Най-важното е, че с въвеждането му правителството не може да взема заеми от БНБ и това налага по-сериозна фискална дисциплина на политиците. След въвеждането на борда фискалните дефицити бяха строго контролирани и равнището на дълга на България се понижи. Всъщност именно фискалната дисциплина и намаляването на дълга направиха страната сред най-добре представящите се в това отношение в ЕС.
3. Защо някой ще се опитва да замени нещо, което работи? Никой умен човек не би направил това. Предвид анкетите, които показват, че българите не подкрепят идеята да изоставят лева и да го заменят с еврото, е ясно, че населението в страната е по-умно от българската политическа класа.
4. Българите знаят, че с формалното присъединяване към Еврозоната България доброволно се отказва от суверинитета върху монетарната система. Този суверинитет обаче е важен още повече при евентуални по-остри спадове при еврото.
5. Защо някой човек би искал да се присъедини и да бъде "заключен" в клуб, чието бъдеще е неясно? Формалното присъединяване към Еврозоната напомня хита на Eagles "Hotel California". Там се пее: "You can check out anytime you like, but you can never leave". Към момента единствената държава, която е успяла да договори опцията си само да "провери" как е в Еврозоната и след това да излезе от нея е Дания. България обаче няма да получи такава възможност.
6. Защо някой би искал да се откаже от познатите правила и от фискалната дисциплина за нещо, което стимулира лошата фискална дисциплина, като случая с Гърция? Интересното е, че може би точно това искат някои български политици и може би заради това те се застъпват за формалното присъединяване към Еврозоната. Може би са уморени от ограниченията на валутния борд.
7. България ще направи голяма грешка, ако се откаже от още една форма на суверинитет заради присъединяването към Еврозоната. Ако това се случи, страната ще трябва да изостави една от малкото институции, които работят добре, подкрепяна е от обществеността и се контролира от българи. Това би било в замяна за неясно и потенциално нестабилно споразумение, което страната не може да контролира и от което не може да се откаже.
Г-н премиер, спрете да слушате Брюксел и започнете да обръщате внимание на българите.
borislav-malinov
на 06.02.2018 в 21:37:21 #7А, а, а забравих за ЗАПЛАТИТЕ И ПЕНСИИТЕ които са в пъти по: - малки. Кашата ще е пълна. Нали?
borislav-malinov
на 06.02.2018 в 21:22:42 #6Много е сложно. Богатите държави понесоха големи СЪТРЕСЕНИЯ при въвеждането на ЕВРОТО а за България незная. Българина е СПЕКУЛАНТ по душа и цените ще хвъкнат в космоса. За това съм убеден .Финансови експерти ни успокояват, че било глупост да мислим за цените .Не им ВЯРВАЙТЕ!
Legalen
на 01.02.2018 в 16:34:25 #5Преди няколко дена Директорът на Централната банка в Полша обеща пред журналистите, които го атакуваха с въпросът, кога най-после страната ще влезе в Еврозоната, че това ще стане, но не по-рано от 10 години!!! И по-нататък за Полското чудо: "Полша изживява възход, който няма равен на себе си в цяла Европа. Заговори се дори за "икономическо чудо" Против еврото са все още Чехия и Унгария? Защо? Въпреки желанието на нашите политици за влизане в зоната, аз нямам представа какво и кога ще стане по-добре? Но конкретно!!!
The_thunder
на 01.02.2018 в 13:40:43 #4Не просто не трябва да го приемаме, а трябваше да преместим валутния борд спрямо нещо по-стабилно. Вече няколко години ЕЦБ печата евро като невидяла и го раздава на правителства и корпорации. Това няма да приключи добре, дори и привидно нещата да изглеждат 'ок' на първо време. Такива хартиени валути, които се печатат безогледно засега имат перфектна история от 100% провал. Нито една такава валута не е запазила стойността си за повече от 30-40г. Повечето се сриват даже по-бързо.
Karlovo
на 01.02.2018 в 09:56:42 #3Пълни глупости! Хем признава, че неофициално 21 години сме член на Еврозоната, хем било страшно опасно да влезем там! Фискалната дисциплина няма никаква връзка с валутния борд или с членството в еврозоната. Пример Гърция и Германия са членове на еврозоната едните са фалира, другите не.
nsmilitia
на 31.01.2018 в 14:33:40 #2Аман от американски финансисти изказващи се против единството в Европа. Тия не ни мислят нищо хубаво. Да, макар да губим лева като национална валута, той изобщо не е суверенен щом е обвързан с друга такава. Този суверенитет отдавна сме го изгубили. България е шантажирана постоянно от западноевропейците с Шенген и Еврозоната, така че по-добре в нея отколкото някакъв междинен вариант. Те хората са го казали - от два стола та на земята. За анкети и това какво хората мислят, мисля че няма смисъл да се говори защото всичко е спекулация. Най-добрият вариант е референдум. Според мен ползите от приемането на еврото надвишават негативите. Или приемаме еврото или по-добре да се откажем от валутния борд , защото той изигра своята роля и отдавна трявбаше да е вън от играта. Или се получава единна и високоинтегрирана Европа или да се разпада съюза. За България полза от средно положение няма!
ivaylo-asenov
на 31.01.2018 в 12:14:10 #1И да приемем еврото нищо няма да се промени ако не се промени мисленето на хората.