Банкерите в Италия са притеснени за съдбата на най-старата банка в света, след като референдумът на премиера Матео Ренци не мина и той подаде оставка вчера. Експертите смятат, че възможностите за привличане на капитал от частния сектор за спасяването на финансовата институция вече са минимални.
Експертите в сектора твърдят, че единственото решение е в ръцете на правителството, което може да предотврати колапса на Monte dei Paschi di Siena, като й отпусне спасителен заем, пише CNBC.
Вчера пазарите реагираха спокойно на резултатите от вота в европейската държава.
Въпреки това италианските банкери обаче са притеснени, че те ще затруднят сериозно готвената инвестиция от 1 милиард евро на Катар за финансовата институция. Тя е част от плана на ръководството на Monte dei Paschi за привличане на капитал от 5 милиарда долара от частния сектор.
Експерти алармират, че срив на банката ще влоши още вече намалялото доверие на инвеститорите към финансовата система в Италия, която е притисната от 360 милиарда евро лоши кредити.
В момента специалисти от JPMorgan Chase и Mediobanca, които са съветници на Monte dei Paschi, работят заедно с италианския финансов министър Пиер Карло Падоан, за да убедят Катар да инжектира пари в третата най-голяма банка в европейската страна. Надеждата обаче е малка, като се има предвид, че сделката трябва да бъде завършена до края на тази седмица.
Без инвестицията на Катар най-вероятно и останалите кредитори ще се откажат да участват в плана за спасяването на финансовата институция.
При такъв сценарий банкерите в Италия очакват Monte dei Paschi да получи разрешение от Европейската централна банка (ЕЦБ) за "предпазлива рекапитализация" с участието на държавата, която да инжектира средства в банката.