Споразуменията за частни капиталови инвестиции в минната индустрия се възстановяват миналата година, тъй като медта и металите, които се използват в производството на батерии, примамват инвеститорите, според доклад на британската адвокатска кантора Berwin Leighton Paisner.
Стойността на тези сделки в отрасъла скача с почти 1/3 до 2.3 млрд. долара, като медта, златото и материалите за батерии са най-атрактивните суровини.
Сумата е по-ниска от рекордните 3.2 млрд. долара през 2015 г., когато някои от най-големите минни компании бяха принудени да се отърват от активите си на фона на колапс на цените на суровините.
Медта, която често се възприема като барометър на икономическото здраве в света, се покачва с 31% през миналата година, а метали като кобалт и литий поскъпват заради бума на електромобилите. Преминаването към тези материали е тенденция, която вероятно ще продължи, прогнозират експертите.
"С продължаващото възстановяване в сектора се очаква през 2018 г. да се наблюдава текущо разгръщане на капитал от фондове за частни капиталови инвестиции в минното дело. Очаква се металите за батерии, медта и златото да продължат да бъдат най-популярните суровини", твърди докладът.
Източник: Bloomberg
2017 г. беше много силна за инвестициите в минни компании
Медта изпреварва златото като най-атрактивната суровина през 2017 г., със сделки за 1.6 млрд. долара. Цената на метала вероятно ще увеличи печалбите тази година, прогнозира Goldman Sachs. Металите, с които се произвеждат батерии, привличат 175 млн. долара частен капитал през миналата година.
Точно обратната е ситуацията при въглищата - сделките за тях намаляват с около 70% през миналата година до по-малко от 100 млн. долара.
Почти половината от инвестициите с частен капитал през миналата година са в Африка, повече от общата стойност на всички сделки през последните 3 години. Ентусиазмът за африканските ресурси ще бъде сред ключовите теми на срещата на минната индустрия в Кейптаун през тази седмица.