5 български отбора избраха зимната им подготовка да се проведе в Турция. Така решиха 12 клуба от Първа лига и 3 от Втора лига. Става дума за елитните Лудогорец, Левски, ЦСКА, Локо (Сф), ФК ЦСКА 1948, Славия, Ботев (Пд), Арда, Локо (Пд), Хебър, Септември (Сф) и Крумовград, както и втородивизионните Добруджа, Монтана и Фратрия. От Първа лига в България останаха Черно море, Спартак Вн, Берое и Ботев (Bp).

ЦСКА губи Лиъм Купър за най-важната част от зимната си подготовка

ЦСКА губи Лиъм Купър за най-важната част от зимната си подготовка

Надеждите на всички в клуба са, че британецът ще се възстанови по-бързо от очакваното

Задълбочен анализ на "Мач Телеграф" показва, че тези 15 БГ клуба ще платят около 3 млн. лева за своите подготовки в Анталия и региона. Но да започнем така. Нощувките, които са най-скъпата част от подготовката, варират от 80 евро на вечер за най-скромните отбори - до 200 евро за най-богатите. Тук говорим само и единствено за три хранения на човек на ден и спане, както и използване на басейни, сауни, парни бани и т.н. Обикновено един български отбор отива в Турция с група от около 50 човека - към 25 футболисти, треньорски щаб, лекари, масажисти, директори, администратори, домакини, пресаташета, оператори... Ако сметнем, че за нощувка максимум пари, по 200 евро на човек, дават Лудогорец, Левски и ЦСКА, така излиза, че "сините" са отборът, който ще даде най-много пари за хотел тази подготовка - 200 000 евро. Все пак "сините" са в Турция цели 20 дни. ЦСКА е 17 нощувки в югоизточната ни съседка. Тоест само хотелските пари на "червените" са около 170 000 евро. Лудогорец, който традиционно плаща най-много за хотели, защото ползва най-висок клас база и терени, този път ще плати около 120 000 евро само за нощувки, защото лагерът им е много кратък - 12 нощувки. Причината - продължаващото участие в Лига Европа и задаващият се на 23 януари мач с Мидтиланд в Разград. Грубите сметки показват, че само за нощувките в хотелите на турската Ривиера нашите 15 отбора са дали около 2 809 660 лв.!

Разбира се, тези суми са неофициални и те варират въз основа на много други финансови компоненти. Например Лудогорец, Левски и ЦСКА имат ексклузивни права върху даден терен. Докато други отбори, като Славия и Крумовград, да речем, делят едно игрище с още два или три тима. Така за тях това перо излиза по-евтино.

Също така не трябва да се забравя и пътуването. Някои отбори ползват собствен чартър, който в посока излиза 30-40 000 евро. Други, като Левски, Славия и Локо Сф, си го делят и така излиза около 10 000 евро на клуб в посока. Трети пък пътуват до Истанбул с автобус, а оттам летят до Анталия, което също спестява пари.

Друга част от парите отиват за самите контроли. Например дуелите на Лудогорец и ЦСКА с Шахтьор (Донецк), или този на Левски с Цървена звезда, излиза по около 800 евро на клуб. Да играеш с руски съперници излиза доста по-евтино, защото те трудно намират опоненти и плащат всичко - пътувания, терени, съдийски такси.

И тук изниква въпросът - не можеше ли тези 3 млн. евро, които пръскат 15-те родни отбора в Турция за две или три седмици, да бъдат инвестирани в бази и терени в България, за да не пътуват те всеки януари до югоизточната ни съседка, пише "Мач Телеграф".

Арда намери съперник за контролна среща в сряда

Арда намери съперник за контролна среща в сряда

Ето подробности