Доларът успява да се стабилизира в началото на валутната търговия в четвъртък след спад през предишната сесия. Въпреки, че запазващият се риск от понижаване на доходността на американските облигации до многоседмични минимуми ограничи възстановяването на "зелените пари".
Днес сутринта курсът на еврото се понижава с 0,18 процента до $1,0678, връщайки се към минималното за седмично ниво в $1,0640, заради относителната политическа неопределеност в Европа.
Доларът расте с 0,2 процента до 112,17 йени. Преди това американската валута спадна до 10-седмичен минимум поради рязкото понижение в доходността на американските облигации през нощта.
Индексът на долара, следващ динамиката на американската валута спрямо кошницата от 6-те основни конкурентни валути, се покачи с 0,1 процента до 100,360 пункта.
Индексът нарасна до 14-годишен максимум в нивото 103,820 през януари, заради надеждите за увеличаване на държавните разходи и другите мерки за стимулиране на икономиката, обещани от новия президент. Но в последно време той се понижи на фона на протекционистката риторика и действия на Доналд Тръмп и неговите заявления, че САЩ се нуждаят от по-слаб долар.Анализатори, цитирани от Reuters, смятат, че рисковете от понижаване на долара започват да преобладават, отчитайки и спадът на доходността на американските облигации.
Новозеландският долар отслабва с 0,8 процента до $0,7205, отстъпвайки от тримесечния си максимум в нивото $0,7375, постигнат по-рано тази седмица.
Австралийският долар се търгува около нивото отметки $0,7627, понижавайки се с 0,2 процента след курса при закриването на предишната сесия.