Фенербахче изхвърли европейския шампион Реал (Мадрид) в Евролигата след като спечели серията с 3:0 победи. Насред Мадрид турците се наложиха в третия мач със 75:63 и по този начин за втора поредна година намериха място във финалната четворка на турнира.

Така дълго жадуваната десета евротитла за Реал в баскетболния еквивалент на Шампионска лига ще трябва да почака.

Момчетата на Желко Обрадович получиха сладък реванш след като миналата година бяха отстранени от същия съперник на полуфинала. Самият Обрадович получава шанс да преследва девета титла от Евролигата в славната си треньорска кариера.

Фенербахче изкова победата в третата част, която спечели с 11 точки разлика. Реал направи финален щурм и опит за обрат в заключителните десет минути, но до подобно нещо не се стигна.

Богдан Богданович бе най-резултатен за турския гранд със 17 точки, а Екпе Юдо добави 15 и се отличи с 12 борби, 4 асистенции, 2 чадъра, 2 отнети топки и коефициент на полезно действие 33. Перо Антич се отчете с 4 точки и 8 борби. Серхио Родригес реализира 15 за Реал, а Густаво Айон се прибра в съблекалнята с "дабъл-дабъл" от 14 точки и 14 борби.

Барселона се доближи на победа до класиране във финалната четворка. В трети мач от серията каталунците се наложиха над Локомотив Кубан 82:70 и поведоха с 2:1 победи. Четвъртият мач отново е в Испания.

Домакините доминираха през целия мач и постепенно увеличаваха разликата, за да се стигне до 12 точки в края. Александър Везенков се появи през четвъртата част, но не успя при единствения си изстрел от тройката за малко повече от три минути игра.

Алекс Абринес бе на невероятно ниво и вкара 25 точки за 28 минути. Томаш Саторански остана с 13, а Джъстин Долман с 12. За Локомотив Антъни Рандолф се отличи с 16, а Малкълм Дилейни - с 15.

След осемгодишно прекъсване испанският Лаборал Куча (Витория) отново ще участва във финалната четворка на Евролигата. Той затвори серията си срещу Панатинайкос (Атина) с 3:0 след като спечели с 84:75 в Атина. Последното им участие датираше от сезон 2007/2008, когато домакин на проявата бе Мадрид, а под името ТАУ Керамика отборът загуби последователно в полуфинала и в малкия финал.

Гостите поддържаха аванс през първите 30 минути на срещата. Но с френетичната победа на 18 000 зрители по трибуните Пао успя да обърне резултата и да излезе с точка напред в четвъртата част. Серия от 9:0 за гостите при резултат 58:59 окончателно сломи гръцката съпротива и в крайна сметка Лаборал Куча спечели с 84:75.

Дариъс Адамс поведе победителите с 24 точки, Майк Джеймс добави 20, а Давис Бертанс - 13. За домакините Мирослав Радулица се отличи с 13, докато Елиът Уилямс и Джеймс Гист вкараха по 11.