Отборът на ЦСКА загуби с 1:2 домакинството си на ФК Копенхаген в първи двубой от третия квалификационен кръг на Лига Европа. "Червените" трябва да съжаляват за развоя на срещата, тъй като допуснаха пълен обрат през втората част.

А всичко започна толкова добре, след като още в 16-ата минута Мауридеш реализира за кеф на близо 20 000 "армейци" на националния стадион. Събитието, което преобрази този мач, обаче се случи малко преди паузата, когато бранителят Божидар Чорбаджийски се поддаде на емоцията и си изкара директен червен картон. Юношата на "червените" удари без топка съперника си Даме Н"Дойе и бе пратен рано под душовете.

ЦСКА - ФК Копенхаген 1:2 (Развой на срещата по минути)

Тъжен край на едно отлично "червено" начало

Всичко това доведе до тотална доминация на ФК Копенхаген след почивката, когато селекцията на Стале Солбакен първо изравни след мощна бомба на Денис Вавро, а в 74-ата минута стигнаха и до победата след гол от дузпа на Кенан Кодро. До наказателния удар се стигна след ненужен фаул на Кирил Десподов.

Снимка 372624

Така ЦСКА ще трябва да търси победа с два гола разлика в Дания, ако иска да продължи в плейофната фаза на Лига Европа. Реваншът е след седмица на стадион "Паркен" от 19:30 часа.

Подкрепяни от близо 20 000 свои привърженици на националния стадион, футболистите на ЦСКА опитаха да осъществят своеобразен домакински натиск. Първото доказателство за това бе едно центриране на Кирил Десподов, което внесе напрежение в отбраната на Копенхаген, но така и не достигна до дебнещия Мауридеш. В 4-ата минута пък Тиаго поде бърза "червена" контра, но решителният му пас към колегата в атака не сполучи.

Скандинавците опитаха да напомнят за себе си с последователно изпълнени статични положения. И при двете от тях на висота беше Витаутас Черниаускас.

Секулич: Всичко се промени за около пет минути

"Не искам да говоря нищо против рефера"

За кеф на "червените" фенове, селекцията на Нестор ел Маестро бе на косъм от това да открие резултата. Кирил Десподов смени фланговете и навлезе мощно в полето на съперника. Последва негов изстрел от малък ъгъл, който бе блокиран от Папаянополус. Отбитата топка можеше да бъде засечена от воле, но с този си свой стремеж не сполучи Едвин Джеси. Все пак атаката на домакините продължи, като Тиаго Родригез отправи плътен диагонален шут, който майсторски бе спасен от Йоронен.

Снимка 372633

Напълно логично, стихийният натиск на ЦСКА даде ефект и в 16-ата минута дива еуфория обзе центъра на София! Кирил Десподов тръгна на скорост, след което пусна идеален разсичащ пас между двамата централни защитници на Копенхаген. Цялата ситуация позволи на Мауридеш да излезе сам срещу Йесе Йоронен и макар коженото кълбо да му избяга малко встрани, бразилският голаджия матира финландеца за 1:0!

Притеснени от развоя на турнирната битка, гостите от Дания усилиха своя устрем в атака. Това стигна за едно добро положение пред голямата им звезда Даме Н'Дойе в 20-ата минута. Африканецът бе оставен непокрит,след като се измъкна от Жанио Бикел. Последва плътен негов шут, който за щастие на ЦСКА срещна сглобката на Черниаускас и излезе в аут.

Снимка 372635

Въпреки тежкия период на натиск, ЦСКА отново намери пролука, чрез която да застраши сериозно опонентите си. Стивън Перейра се оказа добре позициониран след корнер, ала ударът му с глава не бе натоварен с нужната акуратност.

Отбраната на ЦСКА не се ориентира добре при нова акция на ФК Копенхаген в 32-ата минута. Серия от бързи подавания между Фишер и Фалк, завърши с успоредно подаване на последния, което така и не достигна до Кенан Кодро, но създаде мигове на сериозна паника в разбирателството между Чорбаджийски и Секулич.

Ангел Лясков: Нямаше нито червен картон, нито дузпа

Заместникът на Жеферсон: Нямаше нито червен картон, нито дузпа

"Заслужавахме много повече от този мач"

60 секунди по-късно, звездата на датския хегемон Виктор Фишер напомни за себе си с плътен шут от средна дистанция, който премина на сантиметри от страничната греда на Черниаускас.

Снимка 372631

Голям проблем застигна Нестор ел Маестро в 36-ата минута, когато му се наложи да прибягва до осъществяването на принудителна смяна. Едвин Джеси се контузи в опита си да отиграе технично една топка, поради което трябваше да отстъпи мястото си на Жоржиньо.

Пет минути преди почивката, домакините от ЦСКА останаха с човек по-малко. Централният бранител на "армейците" Божидар Чорбаджийски бе подлъган в играта на нерви от Даме Н'Дойе, след като действа непозволено и го стопира с удар в лицето. Ситуацията бе видяна добре от главния съдия, който не се поколеба да изгони талантливия юноша на "червените". Нещо, което естествено не се хареса на множеството цесекари по трибуните. Случилото се принуди Ел Маестро да прибягва за втори път до смяна, още преди да е чул съдийския сигнал за край на полувремето. Големият губещ от картона на Божидар бе Тиаго Родригез, който трябваше да отстъпи мястото си на Александър Дюлгеров.

Снимка 372636

Численото неравенство веднага дари ФК Копенхаген с необходимата им игрова преднина. Датчаните можеха да стигнат до търсеното попадение малко преди паузата, след като Кенан Кодро се оказа сам в малкото вратарско поле. Изстрелът му с глава обаче мина малко над горната греда.

Втората част очаквано започна с натиск на Копенхаген, който бе белязан от тежък изстрел на Бойлесен. На мястото си все пак беше Витаутас Черниаускас, който изби коженото кълбо в корнер.

Рубен Пинто: Просто не издържахме

"Може би сме по-малкият от двата тима, феновете ни обаче са много големи!"

С помощта на късмета, Копенхаген без малко не порази "армейската" врата. В 57-ата минута Петер Анкерсен отправи нещо средно между удар и подаване, което се отклони в крака на Лясков, но намери мрежата от нейната външна част.

Снимка 372630

За съжаление, отбраната на ЦСКА се пропука в 64-ата минута, когато резултатът беше изравнен. "Армейците" бяха сюрпризирани от централния защитник на костите - Денис Вавро, който се бе включил в атака и с бомбеш удар от над 20 метра, прати топката в горния десен ъгъл на безпомощния Черниаускас. Словакът доста бурно изрази своята радост пред "червените" фенове, което видимо вдигна напрежението на "Васил Левски".

Горчивината в редиците на ЦСКА бе още по-голяма, тъй като в 74-ата минута "червените" допуснаха пълен обрат. Всичко започна от хубавия пробив на Николай Бойлесен, който навлезе в полето на нашия тим, след което падна при настъпване от страна на Кирил Десподов. Главният съдия от Белгия посочи бялата точка, а с отговорната задача се нагърби Кенан Кодро. Макар и изпълнението му да беше потресаващо слабо, топката мина под плонжа на Черниаускас за 1:2!

Нестор ел Маестро: Винаги е трудно, когато загубиш с 1:2 в Европа

Ел Маестро отказа да обвини Чорбаджийски за загубата

"Копенхаген вече има сериозно предимство"

До края на срещата скандинавците умело съхраниха отличния за тях резултат и така се поздравиха с успех.

Снимка 372625

Реваншът между ФК Копенхаген и ЦСКА е след седмица в датската столица. Интригуващата битка е с начален час 19:30 часа и отново ще бъде предавана по националната ни телевизия.

Десподов: Биха ни доста нелепо и с помощта на съдията