Следващия четвъртък в турнира на Лига Европа ЦСКА и Левски ще срещнат римските Рома и Лацио, съответно в Рим и в София. Преди по малко от 26 години "армейците" изиграват два епични осминафинала с "вълците" в стария турнир за Купата на европейските шампиони. Затова в днешния брой на "Архивите са живи" ще ви припомним любопитни моменти преди, от и след периода, в който се изиграват въпросните мачове.

Преди да говорим за Рома, трябва да отбележим, че Лацио вече е играл с български клуб. През сезон 1993/1994 в първи мач от турнира за Купата на УЕФА Локомотив (Пд) среща римските "орли" и на два пъти губи с по 0:2.

Интересен е жребият през сезон 1975/1976. Подобно на сегашния и тогава два наши тима се изправят срещу италиански отбори. За Купата на европейските шампиони ЦСКА среща Ювентус и отпада достойно. В първия сблъсък побеждава 2:1, след като Анастази открива за гостите.

В Торино мачът е загубен с 0:2. В София победата за "червените" идва след два фамозни гола с глава на Денев и Марашлиев. Хубаво е да се припомни, че през 1960-а "армейците" елиминират Юве след 0:2 и 4:1. Любопитно е, че през сезона 1975/1976 в турнира за Купата на УЕФА Рома за първи път среща български отбор.

В първия мач, който се играе на 17 октомври 1975 година, "вълците" пред 100 000 зрители на стадион "Олимпико" побеждават с 2:0. В реванша на Градския стадион в Русе пред 30 000 зрители Дунав за малко не хвърля бомбата, като побеждава с 1:0 след гол на Тодор Иванов в 63-ата минута.

По онова време треньор на Дунав е Любомир Малинов. Интересно е, че наставник на римляните е Нилс Лидхолм, който през 1983 година, когато тимът среща ЦСКА, също е на треньорския пост. Така стигаме до двата мача на "армейците" с римските "вълци". Но това не са първите срещи между двата отбора.

Две години по-рано - през зимата на 1981 година в Перуджа, ЦСКА гостува по специална покана на Рома. Тогава треньор на "червените" е Аспарух Никодимов. В италианския тим все още не е закупена бразилската мегазвезда Тониньо Серезо. Въпреки че е приятелски, мачът е много оспорван, но завършва без гол - 0:0.

Макар при Никодимов ЦСКА постига колосални успехи, като елиминира действащи европейски шампиони като Нотингам и Ливърпул, в един момент Паро е сменен. Заместват го последователно Стефан Божков и Боби Станков.

За да се стигне до лятото на 1983-а, когато на отбора е представен дошлият от гръцкия Ираклис и бивш играч и треньор на Локо(Сф) Апостол Чачевски. Шефовете на "червените" дават пълна свобода на новия наставник и решават, че ЦСКА трябва да гони Купата на европейските шампиони с нечувани тренировки.

Бивши футболисти си спомнят, че Чачевски иска да се избягат 200 метра за по-малко от 22 секунди, което за времето си е близо до лекоатлетически рекорд. Други играчи си патят, че пият газирана вода, преди да са изяли салатата и затова са изгонени от съответния обяд.

Чачевски се държи хладно с футболистите и постоянно ги форсира да правят възможно най-трудните упражнения. Първата "червена лампа" светва на реванша в мача от първия кръг за КЕШ в Кипър срещу Омония. След убедителното 3:0 за ЦСКА в София на кипърска земя едва не става исторически резил.

Стига се до 4:1 за Омония, след като за 2:1 в полза на домакините бележи Венци Арсов. При 4:1 футболистите на Омония удрят греда, която спасява "червените" от позорно отпадане. И идват мачовете с Рома - отбор който в последствие под ръководството на легендарния Нилс Лидхолм, (част от триото на шведския национален тим и Милан Гре-Но-Ли - Грен-Нордал-Лидхолм), стига до финала за КЕШ на "Олимпико" изгубен с дузпи от Ливърпул.

На вратата на "мърсисайдци" блести вратарят Брус Гробелар от Зимбабве, наречен впоследствие заради смешните си движения на голлинията Клоуна.

В първата среща на ЦСКА с Рома в София още в третата минута Стойчо Младенов има чисто положение, но изстрелва топката над гредата. Френският съдия Мишел Вотро знае
как да помага на италианците, като пуска фаулове на ЦСКА в центъра и накъсва играта на домакините. В крайна сметка гениалният бразилец Пауло Роберто Фалкао бележи единствения гол в мача, като след удара му топката остава между щангата и мрежата.

Подобно на мач на унгарския "Непщадион", на който Тревор Брукинг по същия начин забива гол за англичаните срещу унгарците. Интересно е, че освен изявените Бруно Конти, Франческо Грациани, Роберто Пруцо, Ди Бартоломей и вратаря Танкреди, както и двамата бразилски национали Фалкао и Серезо, в отбора играе сегашният треньор на Челси Карло Анчелоти.

След като почва в Парма, той носи екипа на "вълците" от 1979 до 1987 година. А после отива в Милан, където се подвизава от 1987 до 1992 година. За втория мач в Рим, където Цветан Йончев по чудо не се разписва, а единствения гол в края на мача вкарва Грациани, за ЦСКА не играе Георги Славков.

Нека дадем думата на самия носител на "Златната обувка" за 1981-а като играч на пловдивския Тракия (сега Ботев), за онзи момент:

"На тренировка преди мача в Рим получих разтежение на коремните мускули. Нямаше нищо видимо и независимо от това изпитвах болки. Даже ми правиха цветна снимка във Военна болница, където пак нищо не откриха. Тогава наставникът ни Апостол Чачевски помисли, че лъжа за състоянието си.

Аз и без това не можех да бъда пълноценен за реванша в Рим, но той не ме взе, защото определено мислеше, че симулирам" спомня си елегантният техничар и изкусен голмайстор, носещ прякора Бенкса, заради това, че като малък е влюбен в легендарния вратар на Англия Гордън Бенкс.

След загубите от Рома ЦСКА е поет отново от митичния Манол Манолов-Симулията. И в отбора се възцарява отново "армейският" дух и начин на работа. Наближава моментът, в който на голямата футболна сцена ще се появят Христо Стоичков, Емил Костадинов и сегашния треньор на "червените" Любослав Пенев. Но това е друга тема...