Арсенал спечели гостуването си на Милан с 2:0 в първи осминафинален двубой от Лига Европа. Въпреки, че бяха в ролята на аутсайдер, момчетата на Арсен Венгер демонстрираха печеливш и офанзивен футбол, който ги доближи на 90 минути от следващата фаза на надпреварата.

Точни за триумфа насред "Сан Сиро" бяха Мхитарян и Аарън Рамзи още преди почивката. Успехът можеше да бъде и още по-бележит, ако арменецът не бе ударил греда, а пък с пропуски не бяха изпъкнали Уелбек и Чембърс.

Милан - Арсенал 0:2 (Развой на срещата по минути)

Набедените за "аутсайдери" триумфираха на "Сан Сиро"

Поражението сложи край на дългата победна серия на миланистите. Тимът на Рино Гатузо, в настоящия си вид, изигра срещата доста наивно, падайки в капана на далеч по-каления в европейски битки съперник. Силен мач за "росонерите" изигра Джакомо Бонавентура, но националът на Италия така и не намери очертанията на вражеската врата.

Снимка 344398

Реваншът между двата гранда е насрочен за 15 март. Двубоят на "Емиратс" този път ще бъде с начален час 22:05.

Надъхани от препълнения "Сан Сиро", миланистите се впуснаха в атака от първата минута. Натискът на "росонерите" беше толкова сериозен, че в рамките на 60 секунди, те изпълниха 4 корнера. При третия от тях, остро центриране към далечната греда без малко не бе превърнато в гол от Джакомо Бонавентура.

Гатузо: Не играхме като отбор, ще си вземем поука

"Да играем на такова ниво е ново изживяване за доста от нашите играчи"

Макар и устремът да беше изцяло домакински, то Арсенал създаде първото реално голово положение в мача. Джак Уилшир сякаш на шега навлезе в полето на съперника и чукна технично с пета за Мхитарян. Арменецът стреля много опасно, но топката облиза външната страна на мрежата.

Снимка 344411

Източник: EPA/БГНЕС

Миг по-късно, Милан отговори на предизвикателството с отлична възможност за младата звезда Кутроне. Чалханоглу пресече подаване на Кошчелни и моментално комбинира с нападателя с №63, който обаче от добра позиция също не намери очертанията на вратата.

Логично с оглед изключителната динамика в този мач, попадението в една от двете врати не закъсня. Малко изненадващо, такъв инкасираха домакините от Милан. Активният Мхитарян получи топката на крилото, след което рязко смени посоката срещу Калабрия и си осигури коридор за изстрел. Последвалият му удар се отклони в тялото на Бонучи и фатално заблуди Донарума за 0:1. По този начин беше сложен край и на серията от шест "сухи мрежи", с които толкова много се гордееше младият италиански страж.

Снимка 344402

Джакомо Бонавентура пробва нещо нестандартно в 29-ата минута, чрез което да промени събитията на терена. Халфът стреля от воле едно избито от Оспина центриране. Силният удар на гореспоменатия обаче излезе в страни от вратата.

Романьоли: Допуснахме два много глупави гола

"Дано на реванша се справим по-добре"

Готите от Острова продължиха да бъдат далеч по-креативния тим в предни позиции. В рамките на минута, хората на Арсен Венгер пропиляха две отлични положения за гол. Първото от тях се откри за фланговия бранител Калъм Чембърс, който шутира от границата на полето, но само видя как Донарума се протяга максимално и избива. Миг по-късно националът на Италия трябваше да се намесва решителни и при отличен пробив на Дани Уелбек, който незнайно как не се превърна във второ попадение за Арсенал.

"Топчиите" можеха да ударят Милан на контраатака малко преди сигнала за почивка. Дани Уелбек напредна бързо с топка в крака, след което с премерен пас продължи за Мхитарян, който по подобие на гола си отново си отвори пролука за изстрел. Този път обаче късметът не беше с арменеца, тъй като коженото кълбо срещна напречната греда над Донарума.

Снимка 344403

Още в следващата атака, вече нямаше какво да спаси "росонерите" от инкасирането на втори гол. Месут Йозил напомни за фамозния си поглед върху играта, след като между двама бранители на Милан "набута" топката за Аарън Рамзи. Уелският национал преодоля елегантно Донарума, след което реализира с лекота на празна врата.

Милан можеше да се вкара в още по-голяма беля веднага след подновяването на играта. Франк Кесие толкова безобразно изрита една топка, че тя се превърна в извеждащ пас за Дани Уелбек. Само навременната реакция на Донарума спаси "росонерите" от 0:3.

Венгер: Добър край на един кошмарен период

"Все още нищо не е решено срещу Милан"

Арсенал се пропука в отбрана за първи път в 51-ата минута. Силен пробив на Калабрия по крилото завърши с точно подаване за намиращия се на дузпата Бонавентура. Джакомо обаче направи по-трудното и от задължаващата позиция, прати топката високо в аут.

Изненадващ проблем застигна Арсен Венгер в 61-ата минута. Сеад Колашинац усети силни болки в десния си глезен и се наложи да бъде заменен принудително от младия Ейнзли Мейтланд-Найлс.

Снимка 344409

До края на срещата Милан продължи да се задържа повече в полето на Арсенал. Момчетата на Рино Гатузо обаче бяха безкрайно безидейни в атака, а когато се достигаше до възможността за удар, то той беше много неточен.

Рамзи: Доказахме, че сме футболисти с характери

"Много съм щастлив от победата над Милан"

Нужна за отбелязване бе ситуацията в 82-ата минута, когато Никола Калинич остана сам срещу Давид Оспина. Колумбиецът отново демонстрира, че следи ситуацията по контрол, след като с перфектен шпагат отказа мераците на хърватския национал.