Германия се класира на четвъртфинал на Евро 2008, след като победи с 1:0 Австрия в мач от Група "В". Единственото попадение в мача вкара Михаел Балак в 49-ата минута от фаул. С постигната победа "маншафта" си гарантира не само второто място в групата, но и продължаване в следващата фаза на турнира. Там съперник на тима на Йоахим Льов ще бъде Португалия, лидер в Група "А".

Голът на Балак прати Германия на четвъртфинал за първи път от 1996 г., когато Бундестима стана европейски шампион. На последните два континентални шампионата немците не успяваха да прескочат груповата фаза. Мачът започна с уникален пропуск на Марио Гомес в 5-ата минута, когато нападателят на Германия не успя да прати топката в мрежата на Юрген Махо от непосредствена близост до голлинията.

В 19-ата минута Хофер се измъкна от неумел опит за изкуствена засада и напредна в наказателното поле на Германия, но бе изпреварен от вратаря Йенс Леман. До края на полувремето Австрия опита натиск, но трудно успяваше да се справи с организираната игра в защита на Германия.

В 40-ата минута се случи нещо уникално. След кратък спор помежду си, двамата селекционери Йозеф Хикерсбергер (Австрия) и Йоахим Льов (Германия) бяха изгонени на трибуните от съдията Мануел Мехуто Гонсалес. До почивката и двата отбора не успяха да сътворят друга интересна ситуация на терена.

Още в началото на второто полувреме Германия показа, че ще търси бърза развръзка. При едва втората си атака за вторите 45 минути "маншафта" получи право да изпълни фаул на около 30 метра от вратата на Австрия. Майсторът на подобни положения Михаел Балак с топовен шут простреля Махо и даде аванс на тима си.

Националният тим на Австрия опита да промени изхода на мача, като направи 3 смени за 12 минути, промените бяха в халфовата линия и атаката на тима. Роман Кийнаст се включи много добре и създаде няколко опасни положения пред Леман, но не успя да се разпише.

В последните минута на мача пред Мирослав Клозе се откри уникално положение. След бърза размяна на пасове в атака Клозе се оказа сам срещу Махо, но ударът на нападателя бе право в тялото на вратаря. Скоро дойде и края на мача, а Германия постигна така желания успех, който прати тима на четвъртфинал.

Австрия - Германия 0:1

0:1 Михаел Балак (49)

Австрия: 1.Юрген Махо, 3.Мартин Щранцъл, 4.Емануел Погатец, 5.Кристиян Фухс, 6.Рене Ауфхаузер (63-19.Юрген Зоймел), 11.Юмит Коркмаз, 14.Георги Гарич, 17.Мартин Хиден (55-8.Кристоф Лайтгеб), 20.Мартин Харник (66-18.Роман Кийнаст), 10.Андреас Иваншиц, 22.Ервин Хофер

Германия: 1.Йенс Леман, 3.Арне Фридрих, 4.Клеменс Фриц (90-18.Тим Боровски)), 17.Пер Мертезакер, 21.Кристоф Мецелдер, 8.Торстен Фрингс, 13.Михаел Балак, 16.Филип Лам, 20.Лукас Подолски (82-10.Оливер Ньовил), 9.Марио Гомес (60-15.Томас Хицълспергер), 11.Мирослав Клозе