"Шпорите" от Тотнъм може и да нямат своя клас '92, но академията им изкарва някои забележителни играчи. Маурисио Почетино се вписва отлично в политиката на клуба за лансиране на млади футболисти. Кои са "златните" 11 за последните 25 години? Ето ги:
11. Алекс Притчард
До миналия сезон халфът е една от надеждите на Тотнъм. Талантът играе редовно за националните гарнитури на Англия до 20 и до 21 години. Уви, записва само 2 мача с "бялата" фланелка, защото постоянно е даван под наем. Има слухове, че е нарушавал дисциплината и спортния режим. Продаден е на Норич миналото лято за 8 милиона паунда. Класата му не е за Чемпиъншип и бъдете сигурни - скоро ще се завърне във Висшата лига.
10. Стивън Колкър
На пръв поглед централният защитник е супер попадение. Пробива си път на "Уайт Харт Лейн", продаден е за 8 милиона паунда (на Кардиф - новак във Висшата лига през 2013-а) и дори има записани минути за Англия. Ако погледнем между редовете ще забележим, че талантът изпитва огромни трудности в Северен Лондон. Кадърен играч, но с грешна нагласа. Както Притчард, така и Колкър играе редовно в новия си отбор. Напуска уелския тим в посока КПР, а след силни игри там е привлечен под наем първо от Саутхемптън, а след това от Ливърпул. Слабото му място са вътрешните борби, които води и проблемите с депресия.
9. Райън Мейсън
За жалост не можем да бъдем сигурни дали халфът ще играе професионално футбол отново. През миналия сезон получава брутална травма след зловещ сблъсък глава в глава с бранителя на Челси - Гари Кейхил. Контузиите винаги са ахилесовата пета на Мейсън. През 2014-а получава шанс от Почетино и пробива при мъжете, а след това е продаден на друг тим от Висшата лига - Хъл сити за над 13 милиона паунда (клубен рекорд на "тигрите").
8. Питър Крауч
Първоначално нападателят е смятан за "не достатъчно добър". В началото на хилядолетието е продаден на КПР за по-малко от 100 хиляди паунда. За нещастие на "шпорите" Крауч се завръща във Висшата лига след само два сезона (с Астън Вила), а след това се радва на огромен успех и сменя няколко клуба - Саутхемптън, Портсмут и Ливърпул. При "мърсисайдците" вече е титулярен централен нападател на Англия. Все пак, историята завършва с щастлив край. През 2009-а се завръща на "Уайт Харт Лейн" и отбелязва решителен гол във вратата на Манчестър сити, който класира Тотнъм за историческо първо участие в Шампионска лига. Прекарва два успешни сезона с отбора, от който тръгва за големия футбол, а от 2011-а е част от Стоук сити.
7. Джейк Ливърмор, Том Керъл и Андрос Таунзенд
Групирани са заедно, защото спадат към обща категория. Можи би, преди години да си успешен юноша на даден клуб значи да продължиш кариерата си в него. Тази тройка е помогнала значително на отбора си... но във финансово естество. Съдбата на тримата е идентична - продадени са за добри пари, а сега са ключови играчи в новите си отбори. Ливърмор (Уест Бромич) и Таунзенд (Кристъл Палас) са английски национали, а Керъл е важен играч в своя Суонси.
6. Иън Уолкър
Легендарният страж дава началото на поредица от страхотни вратари на "белите" - Нейл Съливан, Пол Робинсън и Юго Лорис. Изявите му са стабилни, но Дейвид Сиймън и Найджъл Мартин го превъзхождат в избора за английски страж през 90-те. Има своите ужасни моменти, както и комични, но печели Купата на лигата с "шпорите" през 1999-а, преди да напусне в посока Лестър през 2001-а. Стартира в над 250 мача за декадата си в Тотнъм.
5. Хари Уинкс
Това е последният английски национал, излязъл от клубната школа. Доказателство за политиката на Почетино да налага млади играчи - Уинкс получава шансове за изява в най-важните мачове. Последният такъв е на "Бернабеу" срещу Реал (Мадрид), завършил 2:2. В него младокът се представя на познатото високо ниво. На 21 години вече е важен играч в Тотнъм, а ако не беше контузията в глезена в началото на годината - Уинкс щеше да дебютира за "трите лъва" много по-рано.
4. Стивън Кар
Брои ли се? Кар пристига на "Уайт Хард Лейн" като младеж и по-скоро попада в категорията на Набил Бенталеб и Дани Роуз - играчи, "откраднати" от други школи. Въпреки това, той е страхотен футболист. Избран е два пъти в идеалната единайсеторка на Висшата лига. Това се случва по време на най-добрия период в кариерата му - между 1999-а и 2003-а. Ужасна контузия го променя и вече не е същият играч. Преминава в Нюкасъл през 2004-а, но никога не достига до познатото ниво.
3. Сол Кембъл
Арументите на Кембъл да напусне Тотнъм са обясними. Той е на достатъчно високо ниво за тим, с който би могъл да спечели Висшата лига, а защо не и трофей в Европа? Първото успява да постигне с Арсенал. Купи > клубна чест. Това е изборът на Сол, затова е и толкова мразен от феновете на "шпорите". Безспорно, много талантлив техен кадър, но предателството му... За двата гранда от северен Лондон игра в периода от 1992-а до 2006-а. Защитникът записва над 300 официални мача.
2. Ледли Кинг
Каквото и да кажем за него ще е малко. В големи периоди от кариерата си играе с контузии, тренира на облекчен режим, има хроничен проблем в областта на колената - на терена винаги изглежда в перфектно състояние. Той е стожерът в отбраната на Тотнъм през цялата си кариера. Прекратява я на едва 32-годишна възраст, заради проблемните си колена. Играе и за национания отбор на Англия, където също се представя на високо ниво.
1. Хари Кейн
Суперзвездата. В момента е лесно да се каже, че прогресът на Кейн е бил неизбежен, но едва ли някой е предричал, че англичанинът ще достигне до подобно ниво. Нападателят еволюира до толкова, че вече е най-добрият стрелец в страната си и е сред елита в цяла Европа. Пълна метаморфоза. Даван е под наем на Милуол, Лейтън Ориент, Норич и Лестър. Последните дори го мразят, заради слабото представяне. За "шпорите" е пускан само в Лига Европа и то под ръководството на Хари Реднап, който не признава турнира. Нищо общо с Хари Кейн през 2017-а нали? Феновете го обичат и защото е един от тях. Голаджията е запален привърженик на Тотнъм от малък - позабравен маниер за днешните футболисти.
Превод: Красиан Митев