Отборът на Арсенал отново е с осем точки аванс на върха във Висшата лига. Селекцията на Микел Артета взе голямото дерби с Тотнъм 2:0 и по този начин се възползва максимално от грешката на преследвача Манчестър Сити, който снощи допусна обрат срещу градския опонент Манчестър Юнайтед (1:2).

Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 2:1 в мач от Висшата лига

Юнайтед е господар на Манчестър! "Червените дяволи" нокаутираха Сити с късен обрат на "Олд Трафорд"

"Червените дяволи" се доближиха на 6 точки от върха

"Топчиите" напълно заслужиха своя триумф в битката за Северен Лондон, след като решиха всичко с две попадения още до почивката. Автогол на Юго Лорис се оказа ранен подарък за "артилеристите", а Мартин Йодегард удвои аванса на гостите с красив изстрел извън наказателното поле. Веднъж мощен шут на Томас Парти пък разтресе гредата.

След паузата Тотнъм натисна в търсене на обрат, но със силни намеси изпъкна Аарън Рамсдейл. Лидерите в Премиър лийг пък бяха близо до класиката, но Еди Нкетия изпусна сам срещу Лорис.

Снимка 602477

В самото начало непредизвикана грешка на Юго Лорис можеше да даде любопитно начало на лондонското дерби. Капитанът на Тотнъм се забави с изритването на кълбото, а това доведе до хаос в защитата на Спърс. Всичко това спомогна на Еди Нкетия да се озове на стрелкова позиция, ала Арсенал се размина с бленуваното ранно попадение.

Брентфорд - Борнемут 2:0 в мач от Висшата лига

И Брентфорд изпревари Ливърпул, "пчеличките" победиха Борнемут у дома

Вижте подробности

Кошмарът за вратаря на домакините обаче тепърва започваше. В 14-ата минута "топчиите" стигнаха неочаквано лесно до първия си гол в мача. Букайо Сака проби по фланга, след което отправи наглед безобидно центриране в наказателното поле. Юго Лорис обаче се намеси толкова отчайващо, че изби кълбото в собствената си мрежа за 0:1.

Селекцията на Антонио Конте можеше бързо да се върне в мача, след като Райън Сасеньон видя чудесния коридор и изведе Сон зад гърба на вражеската отбрана. Аарън Рамсдейл обаче реагира адекватно и светкавично скъси ъгъла, за да осъществи топ спасяване.

В 21-ата минута Лорис донякъде се реваншира за грешката си от по-рано, след като се протегна максимално и изби с една ръка шут от средна дистанция на Мартин Йодегард. Ала мигът красота предстоеше няколко атаки по-късно, Томас Парти засече топката от воле, а мощният му изстрел разтресе страничната греда на вечния опонент.

Снимка 602478

Арсенал удвои своята преднина в 36-ата минута. Хари Кейн изгуби топката в наказателното поле на съперника, което пък отприщи бърза контра за "топчиите". Сака бързо намери Йодегард, който този път беше подобрил точността на своя удар и с категорично насочване по земя направи 0:2.

В даденото продължение на първата част, Тотнъм можеше да се върне в дербито. Зинченко загуби край тъчлинията, а кълбото светкавично се придвижи до Хари Кейн, който обаче намери обсега на Рамсдейл и също пропиля добра възможност.

Челси - Кристъл Палас 1:0 в мач от Висшата лига

Малко радост за Челси и Греъм Потър, "сините" взеха лондонското дерби с Кристъл Палас

Успешна неделя за клуба от "Стамфорд Бридж"

След паузата се отвори доста работа за стража на Арсенал. Тотнъм демонстрира нужната позитивна реакция и в самото начало удар на Хари Кейн беше спасен от Рамсдейл. Миг по-късно националът на Англия действа решително и при диагонален изстрел след страхотно включване от дълбочина на Райън Сесеньон.

Отговорът на лидера в Премиър лийг дойде едва в 70-ата, когато Еди Нкетия беше изведен на отлична позиция, но този път младата звезда на гостите не успя да даде своя принос чрез важно попадение.

В 74-ата минута добра възможност за класика се откри пред Гранит Джака. Своенравният швейцарец получи шанс да стреля от фаул, ситуиран на границата на наказателното поле. Халфът пресили своя изстрел и кълбото мина над горната греда.

Снимка 602476

До края Микел Артета направи необходимите смени в дефанзивен план, чрез които се подсигури отлично за финалния натиск на "шпорите". Той така или иначе не даде необходимия ефект и така "артилеристите" заслужено започнаха да празнуват своя сладък триумф в дербито на Северен Лондон. При това първа в новия дом на Спърс, когато става въпрос за мачове от Премиър лийг.

В следващия кръг Арсенал приема завърналия се в битката за титлата Манчестър Юнайтед. Тотнъм пък ще се опита да обърка сметките на Манчестър Сити.

Нюкасъл - Фулъм 1:0 в мач от Висшата лига