Днес се навършват 31 години от най-ужасната и нелепа трагедия във футбола, отнела 96 невинни човешки живота. 15 април 1989 г. беляза завинаги историята на играта, както и на един град - Ливърпул.

На този ден на стадион "Хилзбъро" в Шефийлд, се игра полуфинал за Купата на Футболната асоциация.

Играха се всъщност само шест минути от него, за които никой не иска да си спомня. Ливърпул и Нотингам Форест закараха в града над 45 000 фенове. Тези на "червените" от "Анфийлд" бяха настанени на трибуната "Лепингс Лейн", която се напълни повече от 30 минути преди началото.

В 14,45 ч местно време обаче, 15 минути преди началото на мача, полицейско нареждане отваря вратите на сектора отвън и допуска в него още няколко хиляди души, които бързат да влязат. Вместо да бъдат вкарани в секторите отстрани, където още има доста празни места, те са пуснати в пълната трибуна и тълпата смазва на оградите долу хората от първите редове.

Снимка 230909

Източник: GettyImages

Няма хулиганщина, няма побоища. Има хора, притиснати до оградите. Има много смърт, припомня "Монитор".

В 15,25 ч. 93-ма са мъртви, а ранените са стотици. В 15,06 ч, или 6 минути след началото на срещата, съдията спира мача, а полицията най-после демонтира части от оградите и пуска хората на терена. Той се превръща в лечебница, но и в гробище.

Десетки са спасени от други запалянковци и от бърза намеса на стюарди и полицаи. Изнасят ги с рекламни пана, няма време да се чакат линейките, трудно е и да влязат до игрището. Залата за гимнастика на гърба на стадиона се превръща в морга. Там разпознават загиналите. Те са 95 още на място, а един почива дни по-късно в болницата. 96 загубени живота в няколко безумни минути.

Най-младият загинал е Джон-Пол Гихули, едва 10-годишен. Братовчед му Стивън Джерард тогава е на 8 г. и не пътува с родителите си за мача. След това той стана капитан и символ на Ливърпул за близо две десетилетия. Общо 38 от жертвите бяха на възраст между 10 и 18 години, а ранените около 750.

Снимка 264261

Източник: GettyImages

Англия е в пълен потрес, светът - също. Град Ливърпул е почернен, буквално няма човек, който да не е загубил близък, приятел, колега или поне познат. В месеците след "Хилзбъро" са регистрирани десетки самоубийства, като повечето са несъмнено свързани с травмата. Отнемат живота си хора, оцелели, но видели отблизо ужаса. Играчите от отбора посещават всички 96 погребения.

Дейвид Дъкенфийлд е сред обвинените за трагедията "Хилзбъро"

Бивш шеф на полицията сред обвинените за трагедията "Хилзбъро"

Кралската прокуратура повдигна обвинение на шестима души за непредумишленото убийство

Мениджърът Кени Далглиш е навсякъде, говори с близките, с родители на загинали, дава им домашния си телефон и получава обаждания дори през нощта.

Кени не издържа дълго на стреса и през февруари 1991 г. хвърля оставка, защото травмата е твърде голяма.

31 години по-късно, клубът пак ще почете жертвите, но тихо, без голяма служба на терена, както бе през годините. Градът ще застине под звука на сирените в 15,06 ч. Футболът никога няма да забрави този ден. Защото онези 96 загинали в ужаса на "Хилзбъро" спасиха много човешки животи на мачове в годините след това...

На Острова отново се сетиха за трагедията на "Хилзбъро"

На Острова отново се сетиха за трагедията на "Хилзбъро"

Британски съд нареди повторно разглеждане на делото срещу полицейския офицер Дейвид Дъкънфийлд