Ливърпул унищожи Арсенал в истински футболен спектакъл, с марката "Премиършип". Дербито на 20-ия кръг от Висшата лига на "Анфийлд" задоволи претенциите и на най-взискателните фенове на мърсисайдци, като завърши с победа за любимците им с 5:1!

Невероятен старт на двубоя, малко очаквано развитие, пет гола още преди почивката и безброй ситуации пред двете врати - това беше черешката на тортата в края на годината на Острова.

Съставът на домакините не познава вкуса на загубата, а освен това е лидер в класирането с цели девет точки аванс пред втория Тотнъм и с десет пред третия Манчестър Сити.

Снимка 397693

Източник: Twitter

Днешният сблъсък се явяваше като един от тези, които няма да бъдат лесни за футболистите на Юрген Клоп, тъй като Арсенал безспорно е сред топ отборите на Острова.

Въпреки това съпротивата на "артилеристите" бе пречупена по изключителен начин от домакините, които заслужено стигнаха до гръмкия си успех.

ТОПСПОРТ проследи на живо за потребителите си случилото се на терена:

Ливърпул - Арсенал 5:1, хеттрик на Фирмино, невероятен финал на годината във Висшата лига!

Сблъсъкът стартира в 19:30 часа

Невероятно, фантастично, невъобразимо първо полувреме на битката на "Анфийлд" спря дъха на 54 000 зрители по трибуните и милиони други пред телевизионните екрани!

Ливърпул и Арсенал показаха защо английското футболно първенство е най-мащабно популяризираната и непредвидима клубна надпревара в света. Съсредоточаването на космическите трансферни суми, вложения за телевизионни права и въобще капитал, свързан с най-популярната игра в света, намериха тоталното си олицетворение в изключителния двубой между "червените" и техните гости.

Резултатът беше открит от лондончани, които взеха максимума от една от първите си ситуации в мача въобще след едва 12 минути игра. Атака на тима по левия фланг продължи с пас на Иуоби към включилия се на скорост и оставен съвсем непокрит Мейтланд-Найлс, който даде преднина на тима си.

Само четири минути по-късно обаче обратът в резултата вече бе факт.

Това, колкото и невъзможно да се струваше на всички наблюдаващи стана факт, благодарение на два точни завършващи изстрела на Роберто Фирмино. Футболистът на мърсисайдци се оказа на точното място в точния момент на два пъти - в 14-ата и 16-ата минути, като набързо разочарова феновете на "артилеристите".

Първо той се разписа след грешка в защитата на Арсенал, позволила му да се окаже очи в очи с вратаря на съперника. Опитен професионалист като него нямаше как да сбърка и Ливърпул се върна бързо в мача. Последва нова атака за отбора, буквално минута след изравнителния гол, като този път Фирмино трябваше да се справи с опеката на няколко бранители, но все пак това не го спря и резултатът стана 2:1.

Невероятен пас на Салах препарира цялата отбрана на Арсенал в 32-ата минута, когато египтянинът получи дълго подаване и само с едно докосване продължи топката към влизащия на скорост в наказателното поле на съперника Мане, увеличил преднината на Ливърпул до 3:1.

В продължението на първото полувреме Салах бе съборен в наказателното поле и реферът Оливър посочи бялата точка. Зад топката застана самият лидер на "червените", който на пръв поглед реши всичко в мача с точно, макар и не особено перфектно изпълнение от бялата точка.

Второто полувреме обаче със сигурност обещаваше нови емоции с марката Висша лига и нищо в срещата не можеше да бъде окачествено като категорично решено.

Второто полувреме стартира вихрено за домакините, като само в рамките на първите му 4 минути те можеха да увеличат и без това впечатляващата си преднина пред съперника.

Това не се случи, като основно "вината" бе на Фирмино и Салах, които обаче едва ли можеха да бъдат винени за нещо в тази паметна за тима среща.

Снимка 397691

В 64-ата минута Колашинац фаулира Ловрен в наказателното поле и арбитърът Оливър не се подвоуми да посочи за втори път в срещата бялата точка.

Зад топката застана Фирмино, който за разлика от Салах през първата част вкара по безупречен начин топката в мрежата за 5:1.

Последваха редица промени и в двете единайсеторки, като бе очевидно, че Емери няма избор, освен да изпробва нещо различно в атака. Той реши да замени Обамеянг, пропуснал чудесно положение на празна врата малко по-рано, с Лаказет.

Снимка 395642

Сериозни "последици" от това решение на Емери нямаше като резултатът така и не беше променен след попадението за 5:1 на Фирмино, което беляза и хеттрика му днес.

И докато "мърсисайдци" са записали само победи в последните си шест мача във всички турнири, при Арсенал ситуацията е малко деликатна. Тимът има само два успеха за същия брой мачове, а освен това е инкасирал и вече три поражения.

Снимка 397690

В последните шест директни мача между двата тима статистиката показва четири победи за Ливърпул и две ремита.

Мърсисайдци са лидери в класирането на Висшата лига, като очакват с нетърпение какво ще им предложи неминуемо заредената с емоции футболна 2019 година.