Арсенал спечели за 15-и път в своята история трофея "Къмюнити шийлд". На финала, игран пред полупълните трибуни на "Уембли", момчетата на Арсен Венгер се справиха с шампионите от Челси. Редовното време завърши при резултат 1:1, а при дузпите, изпълнени по новия формат "АББА", "топчиите" надделяха с 4:1.

Първата дума в този интересен финал имаха символичните гости от Челси, които поведоха секунди след началото на втората част чрез Моузес. Преднината на "сините" се запази до 80-ата минута, когато селекцията на Антонио Конте претърпя двоен удар - червен картон за Педро и гол във вратата на Куртоа, дело на Коласинац.

Снимка 306999

При наказателните удари нервите на Арсенал бяха "железни", реализирайки всички свои дузпи, докато за Челси фатални пропуски направиха Тибо Куртоа и новото многомилионно попълнение - Алваро Мората.

Битката на "Уембли" започна с минута мълчание в памет на загиналите при огнената трагедия в Лондон на 14 юни.

Снимка 306992

Началните минути определено бяха за футболистите на Арсенал, които влезнаха в тази среща с далеч по-голяма амбиция. Връх в техните офанзивни усилия бе атаката в 22-ата минута, когато новото попълнение Александър Лаказет се освободи фантастично от отбраната на Челси, но ударът му срещна страничната греда.

Арсен Венгер: Доминирахме над Челси

Венгер: Дано продължим да правим феновете щастливи

"Алексис Санчес ще бъде готов за началото на сезона"

Ролите на терена обаче се промениха малко след настъпването на половин час футбол. Пер Мертезакер получи тежка травма в носа, което наложи неговото принудително заменяне със Сеад Коласинац. Всичко това доведе до дезорганизация в защитата на Арсенал и няколко много опасни положения пред Петър Чех. В 35-ата минута славният страж на "топчиите" трябваше да бъде последна преграда пред гола, след като реагира майсторски при тежък удар на Педро.

Снимка 306989

Екшънът през втората част започна веднага след сигнала за подновяване на играта. Мнозина по трибуните, отдали се на закупуването на хамбургер или бира, изпуснаха да видях как Челси стига до гол още в 50-ата секунда.

Отбраната на Арсенал не изчисти по адекватен начин топката след корнер на съперника. Гари Кейхил спечели въздушния сблъсък и сякаш от нищото сам срещу Петър Чех изскочи от дълбочина Виктор Моузес. Нигерийският национал не чакаше друг шанс и без подготовка опъна мрежата на градския съперник.

Снимка 306993

След попадението двубоят се отвори още повече. Елнени бе близо до изравнително попадение, след като насочи топката под гредата с нещо средно между удар и центриране, но Куртоа се намеси добре. Белгиецът бе впечатляващ и в 75-ата минута, когато с една ръка извади една бомба от над 30 метра на Гранит Джака.

10 минути преди края на сблъсъка за "Къмюнити шийлд", отборът на Челси остана с човек по-малко. Педро влезе грубо в краката на Гранит Джака и съдията Робърт Мадли реши да накаже сурово испанския нападател.

Антонио Конте: Неприятно е, че губим втори пореден финал от Арсенал

Конте: По принцип Куртоа е отличен изпълнител на дузпи

"На Мората му трябва време"

Това обаче не беше голямата беля за "сините". От получения фаут, пострадалият швейцарец центрира по перфектен начин в наказателното поле на съперника. Там най-добре позициониран се оказа босненецът Коласинац, който с глава от няколко метра възстанови паритета на "Уембли".

Снимка 306990

До края, окрилени от своето числено превъзходство, "артилеристите" натиснаха здраво своя опонент, но в крайна сметка не се стигна до пълня обрат в редовното време. Така всичко ще се да се реши след изпълнението на дузпи по новия, и доста странен формат, "АВВА".

При наказателните удари нервите на Арсенал бяха "железни" реализирайки всички свои дузпи, докато за Челси фатални пропуски направиха Тибо Куртоа и новото многомилионно попълнение - Алваро Мората.

Снимка 306995

АРСЕНАЛ - ЧЕЛСИ 1:1 (4:1 при изпълнението на дузпи)

0:1 Моузес (49"), 1:1 Коласинац (81")

При дузпите: 0:1 Гари Кейхил, 1:1 Уолкът, 2:1 Начо Монреал, Тибо Куртоа - пропуск, Алваро Мората - пропуск, 3:1 Окслейд-Чембърлейн, 4:1 Оливие Жиру

ЧЕРВЕН КАРТОН: Педро - Ч (80")

СТАДИОН: "Уембли"

СЪДИЯ: Робърт Мадли

АРСЕНАЛ: Чех, Мертезакер, Монреал, Белерин, Холдинг, Джака, Окслейд-Чембърлейн, Елнени, Уелбек, Лаказет, Айоби (резерви: Оспина, Жиру, Уолкът, Мейтланд-Нилс, Колашинац, Нелсън, Уилкок)

ЧЕЛСИ: Куртоа, Кейхил, Луис, Аспиликуета, Алонсо, Фабрегас, Вилиан, Моузес, Педро, Канте, Башауай (резерви: Кабайеро, Рюдигер, Алваро Мората, Мусонда, Кристенсен, Скот, Бога)