Арсенал победи Хъл Сити с 2:1 в напрегнат и динамичен 1/4-финал от Купата на Англия. Лондончани постигнаха обрат в последния четвърт час на срещата, след като допуснаха ранен гол. Така момчетата на Венгер постигнаха своеобразно отмъщение за шампионатната загуба от този противник на своя „Емиратс".
Анди Доусън напредна по лявото крило и пусна параболичен пас в наказателното поле към Ник Бармби, който стреля от воле. Топката рикошира в крака на Йохан Джуру и влетя в левия ъгъл на вратата на Лукаш Фабиански за 1:0 за гостите в 12-ата минута.
В 23-ата минута гостите получиха правото да изпълнят пряк свободен удар от дъгата на наказателното поле. Зад топката застана бразилецът Джеовани, който стреля технично към десния ъгъл, но Фабиански плонжира и изби в ъглов удар.
Секунди по-късно „тигрите" вкараха и втори гол, отново дело на Бармби, но той беше отменен заради засада. Голмайсторът стреля мощно от ръба на наказателното поле, но негови съотборници не успяха да се изтеглят навреме и останаха зад гърба на защитата на Арсенал.
Лондончани имаха шанс да изравнят след половин час игра, когато руснакът Аршавин стреля опасно отдясно, но стражът изби в корнер. В 35-ата минута футболистите на Хъл имаха нова възможност да удвоят аванса си. След центриране отдясно от пряк свободен удар Заяте остана непокрит и изпревари неумело излезлия Фабиански, но не намери очертанията на вратата.
„Артилеристите" организираха опасна атака в 40-ата минута, която завърши с прострелно центриране по земя в наказателното поле. Топката попадна в Аршавин, който стреля, но Самюел Рикетс блокира удара му с тялото си. Руският национал беше близо до изравнителното попадение в последните секунди на първата част. Новото попълнение шутира от воле, но прати топката на метър вдясно от вратата.
Домакините започнаха силно втората част, притискайти противника. В 52-ата минута след центриране отляво високият халф Диаби отправи опасен удар с глава, но нямаше късмет. Две минути по-късно активният Аршавин направи серия финтове в наказателното поле, но шутът му беше блокиран.
Негативният развой на срещата принуди мениджърът на Арсенал Арсен Венгер да предприеме двойна смяна в 64-ата минута. На местата на Сонг и Вела се появиха Самир Насри и Никлас Бендтнер. Четири минути по-късно Робин Ван Перси изпълни майсторски пряк свободен удар, но Майхил съумя да се намеси и изби в ъглов удар.
Холандският нападател беше близо до попадение в 71-ата минута, когато засече центриране от ъглов удар, но ударът му уцели горната греда и излезе в аут. Третият опит на Ван Перси се оказа успешен. Резервата Бендтнер пое топката в дясната половина на малкото наказателно поле, като направи нескопосан опит да си осигури стрелкова позиция, но в крайна сметка успя да подаде наляво към Аршавин. Руснакът пусна пас към намиращия се на два метра пред вратата Ван Перси, който наказа Хъл за 1:1 в 74-ата минута.
„Тигрите" можеха отново да дръпнат в резултата в 77-ата минута. Джеовани се промъкна покрай Джуру и отправи диагонален удар към вратата на лондончани, но загуби равновесие и точността му изневери. Арсенал отвърна с две опасности, дело на Бендтнер и Гибс, но при удара на първия се получи рикошет, а при втората ситуация Майхил спаси.
Пълният обрат в резултата стана факт в 84-ата минута. Насри центрира от пряк свободен удар, като на границата на малкото наказателно поле се сблъскаха Джуру, Бендтнер, Заяте и излезлия страж Майхил. Вратарят не се намеси адекватно и топката попадна в бившия капитан на лондончани Вилиам Галас, който с глава на два метра пред вратата прати кълбото в мрежата.
До края на срещата Арсенал контролираше събитията на терена и не допусна сериозни опасности пред вратата си. С пропуск за 3:1 в края на редовните 90 минути се отличи Никлас Бендтнер, който стреля от изгодна позиция, но ударът му бе отразен.
С победата лондонският гранд изравни постижението на Евертън от 28 домакински мача без загуба в турнира за Купата на Англия. На полуфиналите „червено-белите" се изправят срещу градския си противник Челси. В другия спор за място финала ще играят Манчестър Юнайтед и Евертън.
Арсенал - Хъл Сити 2:1 (0:1)
0:1 Ник Бармби (12 мин)
1:1 Робин Ван Перси (74)
2:1 Вилиам Галас (84)
Арсенал: Фабиански, Саня, Джуру, Галас, Гибс, Уолкът (82 - Ебуе), Сонг (64 мин - Насри), Диаби, Аршавин, Вела (64 - Бендтнер), Ван Перси
Мениджър: Арсен Венгер
Хъл Сити: Майхил, Рикетс, Гарднър, Заяте, Доусън, Ашби (46 мин - Хюз), Бармби (76 - Франс), Джеовани, Фейгън, Манучо, Халмоши (67 - Менди)
Мениджър: Фил Браун
Жълти картони: Галас (А); Халмоши, Доусън, Манучо, Франс, Джеовани (Х)
Съдия: Майк Райли
Стадион: „Емиратс"
Eric_Draven
на 17.03.2009 в 22:07:28 #16С Майк Райли никога не е скучно, опъва ти нервите до краен предел, боклука. Който както иска да гледа втория ни гол, очила ментета много на пазара - Майхил игра също с топката, така че 50 на 50. А оня идиот сънувал нарушение на Бендтнер за първия да вземе да се наспи. Чудесна борба на Бендтнер за първия ни гол, участва и във втория. Автора, поправи си грешката: "С пропуск за 3:1 в края на редовните 90 минути се отличи Никлас Бендтнер, който стреля встрани от вратата от изгодна позиция." Бендтнер стреля във вратата, Майхил спаси и имаше корнер. Да бъдем точни Срещу Челси ще е съвсем друга мотивацията. Честити ни финали на Уембли!
LAZIOFAN
на 17.03.2009 в 22:07:10 #15Да бе да,няма засада.Същото е някой да бие с крак,да стане рикошет и да отиде при човека в засада.Тогава да не би да няма засада,а?
jicata
на 17.03.2009 в 22:07:09 #14100% засада при втория гол, махнете очилата! А Майк Райли пак доказа колко слаб съдия е, такива измислени картони, такива неотсъдени нарушения, неам думи. Ощети и двата отбора, ама резачката на Джуру в последните секунди(дето не свири фаул) си беше потенциална опасност при изпълнител като Джовани.
Mercedes-Benz C63 AMG
на 17.03.2009 в 22:03:50 #13А защо английските коментатори казали след мача че е нямало засада?!.Аз не го гледах и не мога да дам мнение по въпроса,но явно е било спорно.Все пак честита победа
m pokora
на 17.03.2009 в 22:03:47 #12арсенал пак ли са играли с децата, че такава мъка
Arshavin_Gunner
на 17.03.2009 в 22:01:33 #11kanchelskis Регистриран на: Смешен си ама много.Поръчковия рефер си беше наумил Арсенал да отпадне.Изравнителния ни гол му доиде отникъде.Гола си беше редовен.Маихил играе последен с топката.Адски слабо 1 во полувреме.Голям Аршавин
Само поради факта че играе 2 ри мач контузен със 8 шева на крака след брутално влизане на оиер.На 1/2 финала не трябва да играем така.
highbury
на 17.03.2009 в 21:59:05 #10Победния гол си беше от засада, няма спор тук! Ами ако ФА решат, да го преиграем мача, няма проблем... Както и да е - КЗМР, КЗФА!
rudy
на 17.03.2009 в 21:58:27 #9за първия гол има фаул на Бендтнер за втория има чиста засада тоя Райли направо не знам как го търпят
theArtist
на 17.03.2009 в 21:57:56 #8Отново старите слабости на Арсенал замалко не ги изхвърлиха от турнира...все пак - Честита победа!!
Herbert_Chapman
на 17.03.2009 в 21:57:35 #7Е то датският бастун, ако не пропусне нещо 100%-во, аз главата си режа
Herbert_Chapman
на 17.03.2009 в 21:56:15 #6И кое му е "дискусионното" на гола?! Първи докосна топката Бендтнер мисля, че беше, после вратарят изби нескопосано и Галас си я вкара. Факт
Artilerista_87
на 17.03.2009 в 21:56:14 #5С пропуск за 3:1 в края на редовните 90 минути се отличи Никлас Бендтнер, който стреля встрани от вратата от изгодна позиция. Ааааа ма вие серизоно ли
kanchelskis
на 17.03.2009 в 21:55:06 #4честито на артилериата. дано да отупат челси. побения гол е абсолютна засада, а освен това най - бездарният съдия не даде два фаула за хъл в 95 мин.
streamer
на 17.03.2009 в 21:54:20 #3аааааааааааааа не.... никаква засада!!
Herbert_Chapman
на 17.03.2009 в 21:53:54 #2Клизмичка си беше, но сега да се готвят чукотка. Добра игра на Аршавин и Тио, РВП игра без мотивация.
mc solaar
на 17.03.2009 в 21:53:47 #1голът на Галас беше съвсем редовен