Цените на петрола се стабилизират в петък, като те могат да отчетат седмица на спад с над 2 процента. Основната причина за това е съмнението на пазарите, че страните от ОПЕК ще могат да постигнат работещо споразумение за съкращаване на добива, което да балансира търсенето и предлагането.
Днес сутринта фючърсите за сорта Brent се повишават с 0,16 процента до $50,55 за барел.
Американският еталон WTI в същото време се търгува около $49,75 за барел, с 0,06 процента над котировките от края на предишната сесия.
В сряда двете еталонни световни марки достигнаха триседмични минимални нива. Трейдърите отбелязват, че колебанията в цените са ограничени, доколкото пазарите отчитат неопределеността около вероятното съкращаване на добива от страните членки на ОПЕК и големи производители извън картела като Русия.
Анализаторите на банка ANZ посочиха днес, че "възстановяването на цените от триседмичните им минимуми се обуславя от нови сигнали за готовност ОПЕК да намали производството с 4 процента от сегашното му пиково равнище.
Други наблюдатели, обаче, не са толкова оптимистични за способността на организацията да привлече към споразумението други големи производители като Русия.
"Отчитайки, че Ирак и Иран говорят за нежелание да съкращават добива си по различни причини, а Русия говори за замразяване, а не за намаляване, цялата тежест на сделката пада върху Саудитска Арабия" отбелязва Джефри Холи из OANDA в Сингапур, цитиран от Reuters.
Анализатори от BMI Research смятат, че "най-вероятният резултат от срещата н ОПЕК на 30 ноември ще бъде вероятно някакво споразумение за необходими мерки за регулиране на петролния пазар$. А картелът ще се сблъска с големи трудности в търсенето на консенсус за постигане на целевото равнище на производството 32,5 - 33 милиона барела на денонощие, съгласувано през септември.